خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن، خندیدن و گریه کردن، کار‌های بسیار عادی است که همه ما در طول روز انجام می‌دهیم. اما همین کار‌های عادی و به ظاهر کوچک، بعد از جراحی‌های زیبایی به ویژه عمل بینی در صورت، محدودیت‌های خاص خود را خواهند داشت. عمل بینی نیز یکی از همین جراحی‌های زیبایی است که بعد از آن و البته نه به صورت مداوم بلکه تنها در طول دوره بهبودی، باید در انجام برخی حرکات، کمی حساسیت به خرج داد که خمیازه کشیدن بعد از جراحی بینی، یکی از همین موارد است. در عوض بعد از تمام شدن دوران بهبودی و از بین رفتن عوارض جانبی این عمل، می‌توان به روال عادی زندگی برگشت و از نتایج دائمی و اثر رینوپلاستی بر چهره لذت برد.

نکاتی که پزشک نیز به شما توصیه می‌کند تا در دوران نقاهت انجام دهید، به همین دلیل است. گاهی یک حرکت ساده و بسیار پیش پا افتاده مانند خمیازه کشیدن پس از عمل بینی می‌تواند نتایج نهایی عمل را تا حدی تحت تأثیر خود قرار دهد.

مطالب بیشتر: نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن بعد از جراحی بینی

اثرات خمیازه کشیدن بر روی بینی بعد از انجام عمل

در هر عمل زیبایی، هر چقدر هم که کوچک باشد، تورم و عوارضی از این دست در اطراف محل جراحی وجود دارد. میزان تورم در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. عوامل مختلفی مانند جاذبه زمین، حرکات صورت و حتی خمیازه کشیدن، در شدت بخشیدن به این عوارض نقش دارند. خوابیدن به نحوی که جاذبه باعث کشش بینی شود، باعث افتادگی آن بعد از عمل بینی خواهد شد. حرکات صورت که در اثر خندیدن، حرف زدن زیاد و حتی خمیازه کشیدن به وجود می‌آیند، بر روی نتایج عمل بینی تأثیر می‌گذارند. به طور کلی هر حرکتی که باعث تکان خوردن بینی شود، علاوه بر احساس درد، گاه باعث شل شدن پانسمان خواهد شد که نحوه قرار گرفتن و میزان محکم بودن آن، برای فرم‌دهی به بینی بسیار مهم است.

خمیازه در واقع نوعی رفلکس بدن است که شامل باز کردن فک و بازدم سریع هوا است. به طور کلی بلافاصله بعد از خمیازه، احساس آرامش به سراغ فرد می‌آید. اما حرکات صورتی که در اثر باز شدن فک و خمیازه کشیدن ایجاد می‌شود، ممکن است منجر به پاره شدن بخیه گردد که علاوه بر درد‌آور بودن، باعث می‌شود تا مجدداً به پزشک برای ترمیم آن مراجعه کنید.

مطالب بیشتر: هزینه عمل بینی چقدر است؟

اثرات خمیازه کشیدن بر روی بینی بعد از انجام عمل

دوران نقاهت و ریکاوری پس از هر عمل زیبایی، کم اهمیت‌تر از نحوه انجام عمل نخواهد بود زیرا نتیجه نهایی به شدت به مراقبت‌هایی که شما انجام می‌دهید بستگی خواهد داشت. در نتیجه در رابطه با عمل بینی نیز باید تمامی این اصول رعایت شوند. اگر کمی بیش از حد دهان شما هنگام خمیازه کشیدن باز شود، عضلات صورت کشیده شده و در بینی احساس درد می‌کنید. این نکته بدان معنی است که از حد مجاز فراتر رفته‌اید. برای همین از خمیازه کشیدن بعد از جراحی زیبایی بینی یا باز شدن دهان به شکل گسترده خودداری کنید.

مطالب بیشتر: حرف زدن بعد از عمل بینی

نحوه درست خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن یک فرآیند غیر ارادی برای باز کردن دهان و تنفس عمیق و پر کردن ریه‌ها با هوا است. این پدیده یک پاسخ بسیار طبیعی بدن در برابر خسته شدن است. در حقیقت خمیازه کشیدن معمولاً در اثر خواب آلودگی یا خستگی ایجاد می‌شود. برخی از خمیازه‌ها کوتاه و برخی از آن‌ها طولانی‌تر هستند. محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا خمیازه رخ می‌دهد اما محرک‌های رایج آن، شامل خستگی و کسالت هستند. همانطور که متوجه شدید، اگر چه خمیازه کشیدن یک امر غیر ارادی بوده و در اثر خواب‌آلودگی و خستگی رخ می‌دهد اما بهترین راه برای جلوگیری از خمیازه کشیدن بعد از جراحی بینی، داشتن استراحت و خواب کافی است.

استراحت کردن نه تنها خمیازه کشیدن را کم می‌کند بلکه کمک می‌کند بدن در روال طبیعی بهبودی قرار ‌گیرد. همچنین بیش از حد فعالیت یا کار نکنید تا کسالت و خستگی باعث خمیازه کشیدن و در نتیجه آسیب به بافت بینی بعد از عمل بینی شود.

مطالب بیشتر: عمل بینی گوشتی

نحوه درست خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

روش های کنترل خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

باید گفت که خواه ناخواه برای همه پیش می‌آید که خمیازه بکشند ولی بعد از عمل بینی بهتر است از این روش‌ها استفاده کنید تا از طریق کاهش خمیازه کشیدن بعد از جراحی بینی، کم‌ترین آسیب به بینی وارد شود:

  1. احساس خستگی کردید و خمیازه به سراغ شما آمد، اجازه ندهید که دهان شما بیش از حد مجاز باز شده و حرکات صورت به بینی فشار بیاورد. نکته مهم این است که نباید سعی کنید لب‌ها را بیش از اندازه جمع و دهان را کوچک کنید زیرا همین کار هم باعث کشش عضلات صورت و بینی می‌شود. در واقع حد مجاز باز شدن دهان چه در هنگام حرف زدن، خندیدن و چه در هنگام خمیازه کشیدن به میزانی است که بینی زیاد حرکت نکند و باعث ایجاد درد نشود.
  2. روش دوم بدین صورت خواهد بود که با دست و خیلی آرام پانسمان بینی خود را نگه دارید و خمیازه بکشید. البته باید دقت کنید که فشار دست به عنوان یک مهار‌کننده حرکت باشد و باعث آسیب به بینی نشود.

روش های کنترل خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

بدن شما برای رساندن اکسیژن کافی و آلارم دادن به مغز که زمان استراحت و خواب است به خمیازه کشیدن نیاز دارد. حتی برخی مطالعات پزشکی نشان داده است که این عمل باعث خنک شدن مغز خواهد شد. بنابراین نباید به بدن خود فشار بیاورید و یا به طور کلی مانع خمیازه کشیدن شوید زیرا همین کار برای سلامت کلی شما ضرر‌هایی را به دنبال دارد.

نکته انتهایی اینکه اگر قبل از عمل بینی متوجه شدید تعداد خمیازه‌های شما به صورت غیر طبیعی زیاد است ممکن است دچار اختلالات خواب، کم خونی و مشکلات دیگری باشید که نیاز دارد به پزشک مراجعه کرده و برای درمان اقدام نمایید.

مطالب بیشتر: بهترین جراح بینی در تهران

سخن پایانی درباره خمیازه بعد از عمل بینی

در دوران نقاهت پس از عمل بینی که اهمیت بسیار بالایی برای به دست آوردن نتایج مطلوب دارد، شما باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. استفاده از کمپرس سرد هم می‌تواند تا حدودی به کاهش تورم ناشی از عمل بینی کمک کند. برای تسکین درد می‌توانید با هماهنگی پزشک متخصص خود از دارو‌های مسکن استفاده کنید. در مدت زمان کوتاهی نیاز به استراحت خواهید داشت و سپس به کار خود برمی‌گردید و ورزش‌های قبلی مانند پیاده‌روی یا دویدن را از سر می‌گیرید. در نهایت اینکه طی دو هفته پس از عمل می‌توانید به فعالیت‌های عادی و روال خود برگردید. همچنین در طی ماه اول، سرعت بهبودی بالا بوده و در نهایت می‌توانید پس از یکسال بهبودی ۱۰۰ درصدی را شاهد باشید.

در طی مدت بهبودی، رعایت نکات مراقبتی از اهمیت بالایی برخوردار است و هر کدام از عادات زندگی شما از خوابیدن و غذا خوردن تا یک خمیازه ساده، قواعد و نکات خاص خود را دارند تا کمترین آسیب و اثر منفی را بر روی بینی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و رفتار صحیح‌تر در این دوره بهتر است با جراح خود مشورت کنید تا یک برنامه شخصی متناسب با شرایط شما و روند بهبودی ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed