جراحی بینی

ضربه به بینی عمل شده چه پیامد هایی دارد؟

ضربه به بینی عمل شده چه پیامد هایی دارد؟

ضربه به بینی عمل شده 

جراحی بینی با عوارض زیادی همراه است که خوشبختانه اغلب آنها گذرا هستند و با گذشت زمان اندکی بعد از رینوپلاستی کمرنگ می شوند. با این وجود خطراتی وجود دارد که با انتظارات بیمار و پزشک همیشه مطابقت ندارد.

به عنوان مثال در برخی موارد نادر اختلالات تنفسی به وجود می آید که با دقت در انتخاب جراح و کلینیک معتبر این عارضه قابل پیشگیری است. آبریزش بینی، تورم و درد هم جز این عوارض هستند که همه قابل پیش بینی و پیشگیری هستند.

 

ضربه به بینی عمل شده چه پیامد هایی دارد؟

 

در این میان تروما یا ضربه بینی یکی از خطراتی است که با مراقبت درست بیمار میتوان آن را مهار کرد. در نظر بگیرید که فردی پس از جراحی بینی دچار ضربه ناخواسته به بینی عمل شده شود، حساس بودن این عضو بعد از عمل ممکن است پیامدهای مختلفی را به همراه داشته باشد، در ادامه به این مسئله پرداخته ایم.

پیامد های ضربه به بینی عمل شده

با توجه به موقعیت برجسته بینی، شایع ترین آسیب های صورت آسیب دیدگی بینی است. اگرچه آسیب های بینی معمولاً قبل از عمل قابل چشم پوشی است و اثرات خاصی هم به همراه ندارد، اما بعد از جراحی بینی این ضربه که در اثر هر عاملی می تواند ایجاد شود، بر روی نتایج جراحی اثر می گذارد و ممکن است فرد نیاز به جراحی ثانویه داشته باشد.

در واقع برای روشن تر شدن موضوع باید گفت که بعد از انجام عمل جراحی بینی دقیقاً مانند قبل از آن، بینی در معرض اتفاقات روزمره قرار می گیرد و واقعیت این است که حوادث و جراحات می توانند اتفاق بیفتند و بخشی از آنها از اراده خارج هستند.

هنگامی که بینی شما در حال بهبود است، می تواند بیشتر آسیب پذیر باشد و ممکن است ضربه وارد شده آسیب رسان باشد. هنگامی هم که بینی کاملاً بهبود یافته باشد، این امکان وجود دارد و نسبت به بینی معمولی و قبل از عمل انعطاف پذیرتر خواهد بود، ضربه اگر شدید باشد، ممکن است جراحتی ایجاد کند. به همین دلیل است که مراقبت های پس از جراحی بینی از اهمیت بالایی برخوردار است و نیاز به دقت و وسواس فراوانی دارد.

 

دلایلی که می تواند منجر به تروما شود

جراحات بینی یا ضربه به دنبال عمل جراحی بینی غیر معمول نیست. كودكان، همسران، جای خود شما و ساير افراد ممكن است ناخواسته در حالي كه شما هنوز در حال بهبودي از جراحي بيني هستند، باعث این ضربه شوند. از جمله دلایلی که باعث ضربه خوردن بینی می شود به شرح زیر است:

  • ورزش و خطر آسیب دیدگی

در طی روند بهبودی، نکاتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از خطرات رعایت کنید. بسته به روند بهبودی هستید، از فعالیتهایی که احتمال ایجاد ترومای بینی را افزایش می دهد، باید اجتناب کنید یا آنها را محدود کنید. اگر شما در ورزش های حرفه ای مانند فوتبال یا ورزش های رزمی انجام می دهید باید مدتی این کار را کنار بگذارید.

اگر مشتاق هستید که دوباره درگیر ورزش شوید، حتماً هر وسیله محافظی که مجاز باشد برای محافظت بینی باید مورد استفاده قرار بگیرد.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

  • نحوه خواب و خطر آسیب دیدگی

برای خواب صحیح باید سر بالاتر از بدن قرار گیرد و اطراف خود را با بالش محدود کنید تا در حین خواب روی شکم نچرخید و این امر باعث آسیب به بینی نشود. همچنین در طی دوره بهبودی بهتر است همسر و فرزندان خود را از خطرات آسیب و ضربه به بینی مطلع نمایید تا برای مدتی در کنار شما نخوابند، ممکن است ناخواسته در هنگام خواب ضربه دست و سر آنها به بینی موجب آسیب دیدگی شود.

  • مناسبات روزمره و خطر آسیب دیدگی

اگر عادت به فعالیت شدید بدنی دارید، یا هر روز زمانی به بازی با کودکان می گذرانید باید بدانید که این عوامل هم سبب آسیب به بینی خواهد شد به همین دلیل توصیه می شود برای مدتی از این گونه فعالیت ها دوری کنید و اطرافیان را هم از آسیبی که ممکن است متوجه بینی شما باشد و منجر به آسیب شود، آگاه کنید.

 

اقدامات اولیه بعد از ضربه به بینی عمل شده

اگر بینی شما پس از جراحی بینی و در طی فرآیند بهبود آسیب دیده است، فوراً کمپرس سرد را روی آن قرار دهید تا تورم کاهش یابد. اگر علائمی وجود دارد که بینی شما شکسته شده است، در اسرع وقت به اورژانس یا پزشک خود مراجعه نمایید.

 

اقدامات اولیه بعد از ضربه به بینی عمل شده

 

شاید سوال پیش بیاید که چه موقع ضربه به بینی می تواند دلیل نگرانی باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به اگر کبودی شدید، تورم یا شکستگی و یا خونریزی شدید وجود داشته باشد، جای نگرانی است. اگر دچار تروما بینی شده اید، بهتر است با جراح پلاستیک خود مشورت کنید تا ببینید شواهدی از آسیب های طولانی مدت وجود دارد یا خیر.

البته به خاطر داشته باشید که ممکن است ماه ها طول بکشد تا بینی پس از یک آسیب قابل توجهی بهبود یابد. به طور کلی توصیه می شود تا زمانی که بینی شما بهبود نیابد، هرگونه نگرانی را در صورتی که آسیب جدی نبوده کنار بگذارید. جراح شما می تواند مشخص کنید که آیا ناهنجاری قابل توجهی وجود دارد یا خیر.

 

نیاز به عمل جراحی بینی ثانویه پس از ضربه

بستگی به نوع آسیب و مدت زمان بعد از عمل ممکن است که نیاز به جراحی بینی مجدد داشته باشید. برخی ضربه ها که شدت کمتر دارند در طی روند بهبودی خود به خود با دیگر عوارض محو می شوند و از بین می روند؛ اما ضربه جدی تری که باعث شکستگی می شود نیز می تواند به جراحی نیاز داشته باشد

تنها راهی که می توانید میزان آسیب و نیاز به جراحی بینی به صورت مجدد را تشخیص دهید، مراجعه به با جراح بینی که عمل شما را انجام داده و ارزیابی نوع صدمات است.

همانگونه که گفته شد برخی مشکلات جزئی ممکن است خود به خود برطرف شود. با این حال، جراح شما ممکن است به شما توصیه کند قبل از تصمیم گیری برای رینوپلاستی ثانویه تا یک سال بعد از عمل اصلی صبر کنید. این همان مدت زمانی است حتی اگر بینی ضربه هم ندیده باشد باید صبر کنید، زیرا با آسیب یا بدون جراحت می تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد تا تورم فروکش کند و نتایج نهایی جراحی بینی اولیه شما ظاهر شود.

جراح رینوپلاستی شما به طور معمول نمی تواند وضعیت شما را به طور کامل و دقیق ارزیابی کند تا زمانی که تورم بعد از عمل بینی کاهش یابد. اگر آسیب دیدگی شما به یک عمل جراحی زیبایی بینی نیاز دارد، ممکن است لازم باشد از جراح پلاستیک کمک بگیرید. در حالی که کلیه مراحل جراحی زیبایی بینی پیچیده است، جراحی زیبایی بینی ثانویه حتی پیچیده تر است. برخی از جراحان پلاستیک صورت، آن را پیچیده ترین جراحی های پلاستیک می دانند.

 

سخن پایانی

در انتها اینکه برخی اتفاقات غیر قابل پیش بینی است، مانند تروما پس از جراحی بینی که حتی قبل از عمل نیز برای هر فردی ممکن است اتفاق بیفتد. با این وجود با رعایت نکات مراقبتی و دوری از شرایطی که خطر ضربه و آسیب را به همراه دارد می توان این موارد را کنترل کرد. در صورت ضربه هم بهترین راه مشورت با پزشک است تا راه حل درست انتخاب شود و میزان آسیب هم برآورد شود.

در بسیاری از موارد ضربه نیاز به نگرانی و حساسیت خاصی نیست و در صورت بروز علایم شدید باید در مورد آن وسواس به خرج بدهید.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *