اقدامات لازم بعد از تزریق چربی

تزریق چربی یکی از عمل‌های زیبایی پرطرفداری است که به دلیل مزایای منحصر به فردی که دارد توانسته توجه بسیاری از پزشکان و کاندیدهای زیبایی را به خود جلب کند. علاوه بر تاثیرگذاری بالا و ماندگاری طولانی مدت تزریق چربی به دلیل کم تهاجمی بودن توانسته در لیست پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی و جوان‌سازی صورت قرار بگیرد. به طوری که بیماران دوره نقاهت طولانی مدتی را تجربه نکرده و نیازی به مراقبت‌های سفت و سخت نخواهد بود. با این حال برای بروز نتایج مثبت و ایده‌آل توصیه می‌شود تا مراقبت بعد از تزریق چربی جدی گرفته شود و کاندیدهای انجام آن تمامی گفته‌های پزشک خود را جدی بگیرند.

کلینیک زیبایی هلیا با حضور دکتر خراسانی در تمامی مراحل تزریق چربی صورت و سایر نواحی بدن در کنار شما عزیزان خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتری همراه ما باشید تا به پاسخ سوال خود در مورد  بعد از تزریق چربی به صورت چه کنیم؟ برسید.

اینفوگرافیک مراقبت های بعد از تزریق چربی

قبل و بعد تزریق چربی صورت

به همان اندازه که عمل تزریق چربی اهمیت دارد مراقبت‌های قبل و بعد تزریق چربی صورت نیز مهم تلقی می‌شوند. به طوری که می‌توان گفت یک عمل تزریق چربی موفق بدون در نظر گرفتن مراقبت‌ها و نکات مهم قبل و بعد آن کاملا بیهوده خواهد بود. به همین دلیل تاکید می‌شود حتما از پزشک خود قبل از اقدام به هر کاری در مورد اینکه قبل و بعد از تزریق چربی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ سوال کنید. این نکات سبب می‌شوند تا دوران نقاهت بعد از تزریق چربی کوتاه شده و نتایج نهایی حاصل از کار سریعا ظاهر شوند. همچنین مراقبت‌های قبل از تزریق چربی زمینه را برای داشتن عملی راحت و بدون دردسر فراهم می‌کند.

مطالب بیشتر: جدیدترین روش تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی و اهمیت آن

هر ساله بر میزان محبوبیت و استفاده از عمل‌ها و اقدامات زیبایی همچون تزریق چربی افزوده شده و افراد بسیاری با استفاده از این دسته از اقدامات سعی در رفع و اصلاح نواقص زیبایی در بدن خود دارند. تزریق چربی به نواحی مختلف بدن برای رسیدن به اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل یکی از عمل‌های زیبایی سرپایی و آسان به شمار می‌رود که تنها در طی چند ساعت به طور کلی به اتمام می‌رسد و این موضوع از مزیت‌های مثبت ترانسفر چربی محسوب می‌شود.

هر عمل و یا اقدامی که در جهت زیبایی و یا درمانی مورد استفاده قرار بگیرد معمولا دارای یک دوره نقاهت پس از عمل است که در آن مراجعه‌کننده باید به استراحت و مراقبت از خود اختصاص دهد تا بتواند نتایج مطلوبی را بدست آورده و همچنین مشکلی برای سلامتی شخص به وجود نیاید. تزریق چربی بهترین و محبوب‌ترین روش در دنیای عمل‌های زیبایی است. در واقع طی چند مرحله ساده، ظاهر شما از این رو به آن رو خواهد شد:

نکات مراقبتی بعد از تزریق چربی
نگهداری بعد از تزریق چربی
 1. ابتدا پس از جلسه با پزشک و بررسی سلامت عمومی بدن، یک شمای کلی از عمل به دست خواهید آورد.
 2. سپس پزشک از کمر، شکم و یا پهلوی شما چربی خواهد گرفت تا برای تزریق آماده کند. علت استفاده از چربی‌های این ناحیه، مقاوم بودن آن‌ها در برابر ذوب شدن است. سپس با استفاده از لیپوساکشن، چربی‌ها برداشت می‌شوند و در مهم‌ترین مرحله، جهت تصفیه و به دست آوردن یک بافت ساده و خالص وارد دستگاه سانتریفیوژ خواهند شد تا تمام ضایعات اضافی پاک شوند و یک چربی خالص باقی بماند.
 3. در نهایت متخصص این چربی‌ها را با تمام دقت و ظرافت و با استفاده از سوزن‌های نازک به صورت دقیق وارد پوست می‌کند. معمولا چون چربی‌ها زود تجزیه می‌شوند، پزشک همواره مقداری اضافه‌تر تزریق می‌کند تا پس از ذوب شدن اندکی از مقادیر تزریق شده، فرد دچار مشکلی از این بابت نشود.
اهمیت مراقبت‌های بعد از انتقال چربی
 1. جلوگیری از شدت گرفتن عوارض جانبی
 2.  کمک به افزایش ماندگاری تزریق چربی
 3. افزایش قدرت ریکاوری بدن و کوتاه شدن دوره نقاهت
نحوه خوابیدن بعد از تزریق چربی به صورت
 1. بهتر است تا یک هفته در زمان خواب سر بالاتر از بدن باشد تا ورم در ناحیه تزریق شود.
 2.  حتماً به شکل طاق باز بخوابید تا فشاری به صورت وارد نگردد.
 3.  در دو طرف بدن خود بالش قرار دهید تا در زمان خواب به پهلو‌ها نچرخید.
اهمیت دور بودن از محیط‌های گرم به مدت یک هفتهنباید در محیط‌های گرم همانند سونا و یا در محیط‌های آفتابی حضور پیدا کنید به خاطر اینکه دمای بالا باعث حرکت چربی شده و به ناحیه غیر هدف می‌رود.
حمام کردن بعد از انتقال چربیبهتر است تا ۴۸ ساعت حمام نکنید و بعد از آن زمانی که به حمام می‌روید از آب ولرم استفاده کرده یا فشاری به صورت وارد نکنید.

تمام این مراحل اگر مراقبت‌های پس از عمل انجام نگیرند، هیچ ارزشی نخواهند داشت. پیوند چربی نیز همانند بسیاری از عمل‌های زیبایی که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای یک دوره زمانی کوتاه مدت می‌باشد که در آن فرد باید برخی نکات و توصیه‌های مهم را حتما رعایت کند تا علاوه بر این که مشکل خاصی برای او به وجود نیاید به نتایج و تاثیرات مثبتی از انتقال چربی نیز دست یابد.

مطالب بیشتر: تزریق چربی به صورت و بدن

اهمیت مراقبت های بعد از تزریق چربی

فرد تزریق چربی را در هر کلینیک و یا تحت نظر هر پزشکی انجام دهد قطعا پزشک معالج او اهمیت مراقبت ‌های پس از انجام پیوند چربی و تاثیر‌گذاری بسیار آن در نتایج تزریق چربی را برای او توضیح خواهد داد و توصیه خواهد کرد که حتما نکات ذکر شده را به طور کامل و منظم انجام دهد.

برای اطلاع از هزینه تزریق چربی خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید و همچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با تزریق چربی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

انجام چه کار هایی بعد از تزریق چربی ضروری است؟

قطعا هر پزشکی مراقبت‌های لازم و نکاتی که باید توسط فرد رعایت شود را به او گوشزد خواهد کرد که در ادامه برخی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مراقبت‌ های لازم پس از ترانسفر چربی ذکر شده است و به فرد توصیه می‌شود که حتما آن‌ها را جدی گرفته و به طور دقیق انجام دهد:

ضرورت مراقبت بعد از تزریق چربی

 1. معمولا به فرد توصیه می‌شود که قبل از انجام تزریق چربی یکی از نزدیکان خود را به کلینیک آورده تا پس از انتقال چربی، او را همراهی کند و به مدت دو روز پس از تزریق چربی از او در خانه مراقبت نماید. البته تمامی این‌ اعمال برای احتیاط بیشتر است و در صورتی که تزریق چربی‌ طولانی یا زیاد نباشد، قادر خواهید بود کار‌های روزمره‌ را خودتان انجام بدهید.
 2. باید ناحیه‌ای که از آن چربی برداشت شده است را برای مدتی که پزشک متخصص تعیین خواهد کرد با استفاده از گن و باند به طور کامل بپوشانید. این نکته از مهم‌ترین مراقبت ‌های بعد از پیوند چربی به شمار می‌رود و باید توجه ویژه‌ای به این نکته شود. با تخلیه چربی، فضای خالی بین پوست و عضلات ایجاد شده و اگر گن نبندید، فشرده‌سازی صورت نگرفته و دچار افتادگی پوست در این نواحی می‌شوید.
 3. فرد به مدت حداقل یک هفته پس از انجام تزریق چربی نباید ناحیه هدف را ماساژ دهد؛ زیرا ممکن است سبب تغییر و جابه‌جایی چربی‌های تزریق شده به آن ناحیه شود.
 4. در هفته‌های ابتدایی پس از تزریق چربی به شما توصیه می‌شود که حتما از قرار گرفتن برای مدت طولانی در زیر نور مستقیم خورشید دوری کنید و این نکته را حداقل دو هفته رعایت نمایید. طبیعی است که این نکته در خصوص مکان‌های عمومی مانند سولاریوم که با تابش پرتو‌ها انجام می‌گیرد، صدق می‌کند. به همین دلیل اکیدا توصیه می‌شود جهت جلوگیری از آسیب دیدن بافت‌های چربی در روز‌های ابتدایی این دو نکته رعایت شود.
 5. اگر فرد متقاضی، تزریق چربی را در صورت خود انجام داده است باید در حین خواب بسیار مراقب باشد و به هیچ‌وجه بر روی صورت خود نخوابد. همچنین باید در حین خواب زیر سر خود را کمی بلند‌تر از سایر نقاط بدن قرار دهد.
 6. شما می‌توانید پس از گذشت دو روز از انتقال چربی به حمام رفته و استحمام کنید اما نباید به هیچ‌وجه آن ناحیه را ماساژ دهید یا فشاری به آن وارد کنید. البته قبل از عمل تزریق چربی به فرد توصیه می‌شود استحمام کند تا آمادگی برای دوران پس از تزریق را داشته باشد.
 7. به منظور کاهش تورم و کبودی پوست، می‌توانید از کمپرس سرد در ناحیه هدف استفاده کنید که نهایتا تا ۳ روز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمپرس سرد یا استفاده از کیسه ژل یخ‌زده در کوتاه‌ترین زمان، این دو عارضه حاصل از تزریق چربی را رفع می‌کند اما باید قبل از هر چیز، نحوه استفاده از آن را توسط متخصص آموزش بیینید.
 8. دارو‌های تجویز شده توسط پزشک را به طور کامل مصرف کنید.

مطالب بیشتر: تزریق چربی به بینی

بعد از تزریق چربی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل تزریق چربی، مراقبت ‌های بعد از انجام آن است چرا که بدون رعایت این موارد نمی‌توان انتظار داشت به نتایج ‌ایده‌آل خود برسیم. مراقبت ‌های بعد از انتقال چربی پس از اتمام کار توسط پزشک متخصص عنوان خواهند شد. مراجعین باید نهایت سعی خود را بکنند تا به بهترین نحو ممکن در رعایت این مراقبت‌ها کوشا باشند. در زیر به چند مورد از مهم‌ترین مراقبت ‌های لازم بعد از تزریق چربی به صورت پرداخته‌ایم:

 1. به منظور کاهش مدت زمان دوره نقاهت توصیه می‌شود مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را تا دو هفته بعد از تزریق چربی کنار بگذارید.
 2. جهت رفع سریع کبودی‌ها و التهابات توصیه می‌شود از کمپرس سرد بعد از تزریق چربی استفاده کنید.
 3. رعایت بهداشت فردی برای جلوگیری از عفونت ضروری است.
 4. در چند روز اول از رفتن به سونا و حمام با آب داغ خودداری کنید.
 5. در صورتی که تزریق چربی در ناحیه صورت انجام شده از خم کردن سر رو به پایین خودداری کنید چرا که این کار باعث اعمال فشار و در نتیجه بروز عوارض جانبی بیشتر خواهد شد. .
 6. از اعمال فشار و مالش به نواحی تزریق چربی در چند روز اول پرهیز نمایید.
 7. در صورت بروز هر گونه عارضه جانبی شدید و غیر منتظره حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

رعایت تمامی موارد گفته شده در بالا سبب می‌شوند تا فرد بتواند دوره نقاهت راحتی را بدون بروز عوارض جانبی شدید و ناراحت‌کننده سپری کند.

بعد از تزریق چربی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

مطالب بیشتر: تزریق چربی به خط اخم

نکات مهم و اساسی در دوران نقاهت و بهبودی پس از تزریق چربی

تزریق چربی نسبت به سایر روش‌های حجم‌دهی، امتیازات بیشتری دارد. مهم‌ترین مزیت ترانسفر چربی این است که چون سیستم ایمنی بدن شما که تمام اختیارات حفاظت از بدن را برعهده دارد، چربی را به عنوان بافت خود بدن می‌شناسد، مشکلاتی از قبیل حساسیت و یا سایر عوارض را تجربه نخواهید کرد. این مشکلات در روش‌هایی مانند تزریق بوتاکس و فیلر‌ها بیشتر شایع هستند. با این حال نکات و توصیه‌هایی وجود دارد که فرد متقاضی می‌تواند با رعایت کردن آن‌ها در دوران نقاهت به نتایج و تاثیرات بسیار بهتر و مطلوب‌تری دست یابد و از بروز مشکل پیشگیری نماید.

دوران نقاهت و بهبودی افراد پس از تزریق چربی کوتاه مدت بوده و حداکثر تا دو هفته پس از تزریق چربی به اتمام خواهد رسید:

نکات مهم دوره بهبودی تزریق چربی

 1. به مراجعین حتما توصیه می‌شود که به رژیم غذایی خود توجه ویژه داشته باشند و به خصوص در روز‌های ابتدایی پس از پیوند چربی از مواد غذایی همانند آناناس، میگو، ماهی که دارای ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین ث و همچنین امگا ۳ هستند استفاده نمایند تا روند بهبودی و نقاهت به خوبی و با سرعت سپری شود.
 2. طبیعی است رژیم غذایی و عدم مصرف برخی مواد مانند نوشیدنی‌های الکلی، دخانیات و دارو‌های استروئیدی می‌تواند روند درمان را سرعت ببخشند اما نکته‌ای که باید توجه کرد این است که این مواد نه تنها باید پس از عمل و حداقل به مدت دو هفته مصرف نشوند، بلکه پیش از عمل تزریق چربی هم باید حداقل دو هفته کنار گذاشته شوند. بدیهی است که رقیق شدن خون هیچ کمکی به فرآیند تزریق چربی نمی‌کند و حتی مشکلاتی را ایجاد می‌کند.
 3. از رفتن به سونا و جکوزی پس از تزریق چربی به مدت یک هفته خودداری شود؛ زیرا ممکن است باعث ایجاد تغییرات در نتایج انتقال چربی شوند.
 4. در روز‌های ابتدایی پس از انتقال چربی باید از انجام فعالیت‌های بدنی سخت و بسیار خودداری کنید و بیشتر استراحت داشته باشید. انجام ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی پس از تزریق چربی برای هفته اول پیشنهاد می‌شود که باعث افزایش روند بهبودی و کوتاهی دوره نقاهت در شخص خواهد شد. در واقع تمام فعالیت‌هایی که باعث بهبود جریان گردش خون در بدن شده و به تسریع دوران نقاهت کمک می‌کنند، مفید خواهند بود.
 5. به افراد توصیه می‌شود که در ۲۴ ساعت پس از پیوند چربی در ناحیه مورد نظر از مواد آرایشی استفاده نکنند؛ زیرا ممکن است سبب بروز عفونت در این ناحیه شود.

نقش مراقبت های بعد از تزریق چربی

انجام مراقبت‌های ذکر شده در قسمت فوق می‌تواند تاثیرات مثبتی در روند بهبودی و دوره نقاهت داشته باشد که علاوه بر کاهش این مدت زمان برای فرد، سبب می‌شود که روند بهبودی با کیفیت مطلوبی نیز سپری شود. از مزیت‌های دیگر مراقبت های بعد از ترانسفر چربی این است که باعث خواهد شد مشکلاتی که ممکن است پس از انجام پیوند چربی به سراغ شخص بیاید، دیگر به وجود نیاید و به نوعی پیشگیری کننده از بروز عوارض هستند.

با توجه به سوال‌هایی که در ذهن مخاطبان وجود دارد، باید گفت تزریق چربی عملی نیست که تنها با یک بار تاثیر خود را نمایان کند. در واقع طی ماه‌های ابتدایی ۶۰ درصد از چربی‌ها ذوب می‌شوند و تنها ۴۰ درصد باقی می‌ماند. این مقدار باقی مانده باعث جوانسازی ناحیه‌ای می‌شوند که تزریق چربی انجام گرفته اما در خصوص حجم‌دهی قطعا شما نیاز به یک تزریق دیگر خواهید داشت. در واقع فرد مراجعه‌کننده می‌تواند با درخواست از پزشک خود، چربی‌های اضافی بدن را به صورت فریز شده نگهداری کند تا در عمل بعدی مورد استفاده قرار بگیرند.

نقش مراقبت های بعد از تزریق چربی

شما می‌توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت تزریق چربی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید.

۱ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • توضیحات عالی بود .
  فقط یک سوال بعد از تزریق چربی می توان میکرونیدلینگ انجام داد . ؟
  یا پاکسازی با اتوی پوست که امواج سنوگرافی تولید می کند ؟
  اینها منعی ندارد ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed