کاشت مو

عوارض کاشت مو – ضرر احتمالی پیوند موی طبیعی در مردان و زنان

0
(0)

در این مقاله قصد داریم درباره عوارض کاشت مو طبیعی نکاتی را بیان کنیم. کاشت مو یک عمل زیبایی است که طی آن فولیکول‌های مو از بخشی از سر بیمار برداشت و در محل طاس سر کاشته می‌شوند. کاشت مو دارای مراحل متفاوتی است؛ در این بین ممکن است برخی عوارض احتمالی رخ دهد. به هر حال یک عمل زیبایی انجام می‌شود و طبیعی است اگر برخی عوارض احتمالی پیوند مو رویت شود.

اینفوگرافی راهنمای عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو در مردان و زنان چیست؟

هر عمل زیبایی به موازات مزایایی که دارد، ممکن است باعث بروز برخی عوارض کاشت مو نیز شود؛ در نظر داشته باشید برخی عوارض همچون درد خفیف کاملا طبیعی است و بعد از انجام عمل پیوند موی طبیعی ممکن است رخ دهند. لذا لازم است برخی نکات در رابطه با عوارض پیوند مو برای شما بزرگواران بیان شود.

درخواست مشاوره رایگان کاشت مو

عوارض کاشت مو در مردان و زنان چیست؟

منظور از عوارض کاشت مو چیست؟

کاشت مو با عوارض بسیار کمی همراه بوده و نسبتا بی خطر می‌باشد. کاشت مو یک نوع عمل زیبایی به حساب می‌آید، بنابراین عوارض احتمالی  پیوند مو می‌تواند از لحاظ روانی و اجتماعی بیمار را تحت الشعاع قرار دهد. با توجه به پیشرفت علم و دستگاه‌های پزشکی، کاشت مو نیز به موازات این پیشرفت‌ها درحال تکامل است زیرا کاشت موی طبیعی سر، روش و هنری نسبتا جدید بوده و به همین علت هنوز جای زیادی برای پیشرفت دارد. البته تا به همین جای کار، کاشت طبیعی مو پیشرفت‌های بسیار زیادی را به دست آورده و به همین دلیل نتایج طبیعی‌تری را برای بیماران به ارمغان می‌آورد. همان‌گونه که ذکر کردیم کاشت موی طبیعی نیز نوعی عمل جراحی می‌باشد و به همین دلیل ممکن است بعد ازعمل، عوارضی در بیمار پدیدار شود؛ که این عوارض در کلینیک هلیا به حداقل می‌رسد. میزان عوارض احتمالی کاشت مو تا حد زیادی به مهارت دکتر متخصص در کلینیک تخصصی هلیا بستگی دارد.

یعنی هر چه جراح مهارت و تجربه‌ی بیشتری داشته باشد از میزان عوارض احتمالی پیوند موی طبیعی تا حد زیادی کاسته می‌شود و احتمال ایجاد عوارض تقریبا به صفر می‌رسد. یک جراح خوب و با تجربه باید عوارض احتمالی و روش‌های پیگیری از آنها را به خوبی بلد باشد تا بتواند در صورت وقوع احتمالی عوارض، با تشخیص روش درست درمان، عوارض کاشت موی طبیعی را بر طرف کند. اکثر عوارض‌ها قابل پیشگیری می‌باشند و در صورت استفاده از روش درست جراحی، و انجام دستورات پزشک در رابطه با مراقبت‌های بعد از عمل، تا حد زیادی از احتمال وقوع عوارض کاسته می‌شود. برای جلوگیری از نارضایتی بیمار از نتایج بعد از عمل، پزشک متخصص در کلینیک هلیا  قبل از انجام عمل جراحی راجع به برخی موارد مانند خط رویش مو دلخواه و … با بیمار صحبت و بیمار را توجیه کرده، و تا حد امکان برنامه خود را با خواسته بیمار تطابق دهد تا بعد از عمل، بیمار بیشترین رضایت را از نتیجه‌ی کار پزشک ببیند. پزشک متخصص باید برای درمان هر بیمار روش درمان مناسب را به کار بگیرد.

معرفی عوارض‌های احتمالی و عمومی کاشت مو طبیعی

به صورت کلی می‌توان عوارض کاشت مو را به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

1. بی حسی :

در این مرحله، محل مورد نظر از بانک مو و محل کاشت مو، با بی حسی موضعی، بی حس می‌شود. به طور کلی واکنش‌های بدن به مواد بی حسی موضعی به چهار دسته تقسیم می‌شود:

 1. سمی
 2. روانشناختی
 3. خاص
 4. آلرژیک

معرفی عوارض‌های احتمالی و عمومی کاشت مو طبیعی

البته لازم به ذکر است؛ اکثر واکنش‌های جانبی به بی حسی موضعی به دسته‌ی روانشناختی یعنی ترس بیمار مربوط می‌شود و کمتر مشاهده شده که بیمار به مایعات مربوط به بی حسی موضعی واکنش منفی نشان دهد. اما برای اطمینان پزشک در کلینیک تخصصی هلیا و همچنین بیمار، قبل از تزریق مایع موضعی، مقداری از ماده بر روی بدن بیمار(داخل بازو) تست می‌شود تا در صورت عدم بروز حساسیت یا عوارض، پزشک با اطمینان خاطر در ادامه‌ی کار از مایع تست شده برای بی حسی موضعی استفاده کند.

2. عوارض در هنگام انجام عمل

در برخی از روش‌های پیوند موی طبیعی ممکن است به دلیل ایجاد برش‌هایی که در مناطق بانک مو انجام می‌شود مویرگی پاره شده و خونریزی خفیفی ایجاد شود. پاره شدن مویرگ معمولا موردی گذرا است اما برای بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی ممکن است این عارضه، خطرناک باشد پس نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. به همین دلیل از تمامی بیماران به ویژه بیمارانی که در رنج سنی 40 و بالاتر قراردارند قبل از انجام عمل، نوار قلب گرفته شده و توسط پزشک متخصص در کلینیک هلیا مورد ارزیابی فیزیکی و تناسب اندام قرار می‌گیرند. برای اطمینان هر چه تمام‌تر سطح فشار خون وضربان قلب بیمار در تمامی مراحل به ویژه در حین انجام عمل و زمان بی حسی، مرتبا چک می‌شوند.

3. عوارض بعد از انجام عمل کاشت مو

 • سنکوپ:

عارضه‌ای بسیار نادر بوده و معمولا در پایان جراحی‌ها به ویژه در جراحی‌های طولانی مدت اتفاق می‌افتد. اقدامات مناسب بی حسی یعنی به حداقل رساندن استفاده از داروهایی با ریسک بالا مثل زیلوکائین و … و به حداقل رساندن زمان عمل جراحی می‌تواند از احتمال وقوع این عارضه تا حد زیادی بکاهد.

 • ریزش مو:

ممکن است پس از پیوند مو، برخی موهای کاشته شده، شروع به ریزش کنند؛ این مورد تا حد کمی معمولی است، اما اگر به حجم زیادی برسد باید پزشک متخصص خود را در جریان بگذارید.

 • درد:

در حین و بعد از عمل، درد نوعی عارضه کاملا طبیعی است که البته با استفاده از روش جراحی مناسب و استفاده از داروهای ضد درد تا حد زیادی قابل کنترل و کاهش است.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

 • خارش:

نوعی عارضه شایع است که خشک شدن و پوسته شدن پوست سر، می‌تواند از دلایل بروز این عارضه باشد که با شست و شوی سر و استفاده از شامپوها یا اسپری‌هایی مثل سالین و … این عارضه نیز قابل کنترل است.

 • سکسکه یا سرفه:

از عوارض دیگر و بسیار نادر است که ممکن است بعد از عمل اتفاق بیافتد؛ اما به دلیل اینکه ممکن است این عارضه بین 2 تا 3 روز ادامه داشته باید نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

 • عفونت:

عفونت‌های موضعی می‌توانند در هر دو منط‌قه‌ی گیرنده و اهداکننده مو، رخ دهند. بروز عفونت در این نواحی بسیار نادر است به طوری که احتمال وقوع آن تقریبا به صفر می‌رسد. اگر پروتکل‌های بهداشتی به خوبی رعایت شوند جای نگرانی از بابت عفونت باقی نمی‌ماند.

 • جای زخم:

یکی از عوارض احتمالی کاشت مو ، جای زخم می‌باشد که البته با استفاده از روش مناسب جراحی و با توجه به تجربه‌ی پزشک می‌توان تا حد زیادی از احتمال وقوع این عارضه جلوگیری کرد.

 • خونریزی:

این عارضه تا حدود 2 هفته بعد ازعمل جراحی ممکن است اتفاق بیافتد. راه‌های کاهش وقوع این عارضه، تا حد زیادی به بیمار بستگی دارد. یعنی بیمار باید از انجام اعمال خطرناک مانند سیگار کشیدن و …خودداری کند و به هیچ وجه جای زخم را رها نکند.

مقایسه عوارض کاشت مو در آقایان و خانم‌ها‌:

هر پروسه‌ی عمل کاشت مو، عوارض احتمالی پیوند مو را در پی خواهد داشت، لذا خانم‌ها و آقایان باید تحقیقات لازم جهت کاشت مو را به خوبی انجام دهند. عوارض پس از کاشت مو در خانم‌ها و آقایان تفاوت چندانی ندارد و شامل همان عوارض زود هنگام و دیر هنگام می‌شود. کلینیک تخصصی هلیا، خدمات کاشت مو را با بهترین امکانات و کمترین عارضه، ارائه می‌دهد.

مقایسه عوارض کاشت مو در آقایان و خانم‌ها‌

عوارضی مانند:

 1. التهاب فولیکول‌های مو (فولیکولیت)
 2. ریزش موها
 3. باقی ماندن جای زخم و اسکار

در خانم‌ها به دلیل وجود اختلالات هورمونی و کم خونی، ممکن است تغذیه مو در تمام نواحی مناسب نباشد؛ لذا امکان ریزش مو پس از کاشت وجود دارد؛ بنابراین پزشک معالج باید دقت کافی را در این زمینه داشته باشد. در اکثریت موارد خانم‌هایی که تحت عمل پیوند موی طبیعی توسط یک پزشک متخصص پیوند موی ماهر و با تجربه قرار گرفته‌اند، به میزان بسیار بالایی از نتایج عمل خود راضی هستند. این میزان رضایت به واسطه تجربه و مهارت‌های تکنیکی پزشک و توجیه مناسب شخص قبل از انجام عمل بستگی دارد. و در آقایان نیز همان عوارض کلی که در بالا ذکر شد، ممکن است رخ دهد. تفاوت در عوارض کاشت مو در خانم‌ها و آقایان تقریبا به یک اندازه است و در بانوان به دلیل تداخلات هورمونی یا کم خونی ممکن است برخی عوارض همچون ریزش مو، تشدید گردد.

این عوارض چه دلایلی دارد؟

بروز تمام عوارض کاشت مو ، به دلیل عدم رعایت نکات لازم از سوی پزشک و بیمار است. لذا در انتخاب پزشک و کلینیک خود دقت کافی را داشته باشید و این پتانسیل را در خود شناسایی کنید که آیا توانایی انجام کارهای لازم قبل و بعد از جراحی را دارید یا خیر.  یکی از دلایل بروز برخی از عوارض کاشت موی طبیعی خود شخص است، یکی از نکاتی که فرد باید رعایت کند، نحوه خوابیدن است. شما عزیزان می‌توانید از مهارت جناب آقای دکتر حمیدرضا خراسانی در زمینه کاشت مو بهره بگیرید و بهترین نتیجه را در کلینیک پوست و مو زیبایی هلیا دریافت کنید.

راه های جلوگیری از عوارض احتمالی کاشت مو چیست؟

عواملی که بر کاشت مو موثراند؛ عبارتند از کلینیک و پزشک کاشت مو، و مراقبت‌های پس از پیوند مو؛ در صورتی که کلینیک مناسب و همچنین پزشک ماهری را برای کاشت مو انتخاب کرده باشید؛ احتمال بروز عوارض پیوند مو به حداقل خواهد رسید. با انتخاب کلینیک تخصصی هلیا، احتمال بروز عوارض کاشت مو را به حداقل‌ترین حد ممکن برسانید. برخی از عوارض‌ها پیوند مو مانند عفونت‌ها، به دلیل عدم رعایت دستورالعمل‌های ارائه شده از سوی پزشک معالج است. این دست عوارض یا به دلیل درست رعایت نکردن نکات لازم از سوی بیمار  است یا ناشی از عدم ارائه‌ی اطلاعات کافی از سوی کلینیک است. برای جلوگیری از بروز عوارض احتمالی کاشت طبیعی مو ، باید هر بیمار به صورت جداگانه به جلسه مشاوره با پزشک خود در کلینیک تخصصی هلیا، رفته و طی آن جلسه تمام نکات لازم جهت انجام کارهای قبل و بعد از عمل و همچنین توجیه لازم درباره نحوه عمل به وی گفته شود؛ و همچنین تمام نکات به درستی توسط، پزشک و بیمار رعایت شود.

نتیجه گیری :

در این مطلب تمام عوارض احتمالی پیوند مو برای تمام افراد بیان شده و همچنین دلایل بروز هریک از عوارض نیز تشریح شده است و در ادمه راه‌های پیشگیری از بروز عوارض احتمالی پیوند موی طبیعی بیان شده است. در آخر پزشکی ماهر به نام دکتر حمیدرضا خراسانی را به شما عزیزان معرفی نمودیم تا ازبابت عدم بروز عوارض بیان شده، آسوده خاطر باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به ” کلینیک پوست و مو هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت کاشت مو خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می‌گیرد.

آیا این مطلب مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین امتیاز 0 / 5. 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
مشاوره رایگان (واتساپ)