1. خانه
 2. پوست و مو
 3. کاشت مو
 4. ۹ عارضه عوارض جانبی و خطرناک کاشت مو در دراز مدت و کوتاه مدت

۹ عارضه عوارض جانبی و خطرناک کاشت مو در دراز مدت و کوتاه مدت

عوارض خطرناک پیوند مو در مراکز نامعتبر

در این مقاله قصد داریم درباره عوارض کاشت مو طبیعی نکاتی را بیان کنیم. کاشت مو یک عمل زیبایی است که طی آن فولیکول‌های مو از بخشی از سر بیمار برداشت و در محل طاس سر کاشته می‌شوند. کاشت مو دارای مراحل متفاوتی است؛ در این بین ممکن است برخی عوارض احتمالی رخ دهد. به هر حال یک عمل زیبایی انجام می‌شود و طبیعی است اگر برخی عوارض کاشت مو رویت شود. در ادامه درباره خطرات اصلی و دروغ های کاشت مو صحبت خواهیم کرد. با ما تا انتهای محتوا همراه باشید:

اینفوگرافی راهنمای عوارض کاشت مو
اینفوگرافی کاشت مو چه عوارضی دارد

عوارض کاشت مو در مردان و زنان چیست؟

هر عمل زیبایی به موازات مزایایی که دارد، ممکن است باعث بروز برخی عوارض کاشت مو نیز شود؛ در نظر داشته باشید برخی عوارض همچون درد خفیف کاملا طبیعی است و بعد از انجام عمل پیوند موی طبیعی ممکن است رخ دهند. لذا لازم است برخی نکات در رابطه با عوارض بعد از کاشت مو برای شما بزرگواران بیان شود.

عوارض کاشت مو در مردان و زنان چیست؟
عوارض مو کاشتن

منظور از خطرات و عوارض کاشت مو چیست؟

کاشت مو با عوارض بسیار کمی همراه بوده و نسبتا بی‌خطر می‌باشد. البته برخی از خطرات کاشت طبیعی مو می‌تواند زندگی فرد را از هر نظر تحت الشعاع قرار دهد. با توجه به پیشرفت علم و دستگاه‌های پزشکی، کاشت مو نیز به موازات این پیشرفت‌ها در حال تکامل است زیرا کاشت موی طبیعی سر، روش و هنری نسبتا جدید بوده و به همین علت هنوز جای زیادی برای پیشرفت دارد. البته تا به همین جای کار، این عمل زیبایی توانسته است نتایج طبیعی‌تری را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

عکس قبل و بعد از کاشت مو از بالا

همان‌گونه که ذکر کردیم کاشت موی طبیعی نیز نوعی عمل جراحی می‌باشد و به همین دلیل ممکن است بعد از عمل، عوارضی در شما پدیدار شود که عوارض کاشت مو در کلینیک هلیا به حداقل می‌رسد. میزان عوارض کاشت موی طبیعی تا حد زیادی به مهارت دکتر متخصص در کلینیک تخصصی هلیا بستگی دارد. یعنی هر چه جراح مهارت و تجربه‌ بیشتری داشته باشد از میزان عوارض مو کاشتن تا حد زیادی کاسته می‌شود و احتمال ایجاد عوارض تقریبا به صفر خواهد رسید. یک جراح خوب و با تجربه باید عوارض احتمالی و روش‌های پیگیری از آن‌ها را به خوبی بلد باشد تا بتواند در صورت وقوع، با تشخیص روش درست درمانی، عوارض پس از کاشت موی طبیعی را برطرف کند.

توضیحات تصویری عوارض موقت کاشت مو

اکثر عوارض‌ها قابل پیشگیری می‌باشند و در صورت استفاده از روش درست جراحی و انجام دستورات پزشک در رابطه با مراقبت‌های بعد از عمل، تا حد زیادی از احتمال وقوع آن‌ها کاسته می‌شود. برای جلوگیری از نارضایتی فرد متقاضی از نتایج بعد از عمل، پزشک متخصص در کلینیک هلیا قبل از انجام عمل پیوند مو، در مورد همین عارضه‌ها نیز با او صحبت خواهد کرد.

عوارض عمومی کاشت مو

آیا کاشت مو عوارض دارد؟ به صورت کلی می‌توان مضرات کاشت مو را به صورت زیر تقسیم‌بندی کرد:

بی حسی

در ابتدای شروع کار، محل مورد نظر از بانک مو و محل کاشت مو، به صورت موضعی، بی‌حس می‌شوند. به طور کلی واکنش‌های بدن به مواد بی‌حسی به چهار دسته تقسیم می‌شود:

 1. سمی
 2. روانشناختی
 3. خاص
 4. آلرژیک

البته لازم به ذکر است که اکثر واکنش‌های جانبی به بی‌حسی موضعی به دسته‌ روانشناختی یعنی ترس افراد مربوط می‌شود و کمتر مشاهده شده است که مراجعه‌کننده واکنش منفی به مایع بی‌حسی نشان دهد. اما برای اطمینان پزشک کلینیک تخصصی هلیا و همچنین فرد متقاضی، قبل از تزریق مایع بی‌حسی، مقداری از ماده داخل بازو تست می‌شود تا در صورت عدم بروز حساسیت یا عوارض کاشت مو، پزشک با اطمینان خاطر در ادامه‌ کار از مایع تست شده برای بی‌حسی موضعی استفاده کند.

عوارض احتمالی کاشت مو

عوارض کاشت مو در هنگام انجام عمل

در برخی از روش‌های پیوند موی طبیعی ممکن است به دلیل ایجاد برش‌هایی در مناطق بانک مو، مویرگی پاره شده و خونریزی خفیفی رخ بدهد. پاره شدن مویرگ معمولا موردی گذرا است اما برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی ممکن است این عارضه، خطرناک باشد پس نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. به همین دلیل از تمامی مراجعه‌کنندگان به ویژه کسانی که در رنج سنی ۴۰ و بالاتر قرار دارند، قبل از انجام عمل، نوار قلب گرفته شده و سپس فرد متقاضی توسط پزشک متخصص در کلینیک هلیا معاینه می‌شود. برای اطمینان هر چه تمام‌تر، سطح فشار خون و ضربان قلب افراد در تمامی مراحل به ویژه در حین انجام عمل و زمان بی‌حسی، مرتبا چک می‌شوند.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

عوارض بعد از انجام عمل کاشت مو

 • درد

احساس درد در حین و بعد از عمل، نوعی عارضه کاملا طبیعی است که البته با استفاده از روش جراحی مناسب و استفاده از داروهای ضد درد تا حد زیادی قابل کنترل و کاهش است.

 • خارش

خارش نیز نوعی عارضه شایع است که خشک شدن و پوسته شدن پوست سر، می‌تواند از دلایل بروز این عارضه باشد. با شستشوی سر و استفاده از شامپوها یا اسپری‌هایی مثل سالین و … که البته متخصص تجویز کرده است، این عارضه نیز قابل کنترل خواهد بود.

 • سکسکه یا سرفه

از دیگر عوارض کاشت مو که بسیار نادر است، می‌توان به سرفه و سکسکه اشاره نمود. اما به دلیل اینکه ممکن است این عارضه بین ۲ تا ۳ روز ادامه داشته باشد نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

 • عفونت

عفونت‌های موضعی ممکن است در هر دو منطقه گیرنده و اهداکننده مو، رخ دهند. بروز عفونت در این نواحی بسیار نادر است به طوری که احتمال وقوع آن تقریبا به صفر می‌رسد. اگر پروتکل‌های بهداشتی در حین کار و بعد پیوند مو به خوبی رعایت شوند جای نگرانی از بابت عفونت باقی نمی‌ماند.

 • جای زخم

یکی از عوارض کاشت موی طبیعی، جای زخم می‌باشد که البته با استفاده از روش مناسب جراحی و با توجه به تجربه‌ پزشک می‌توان تا حد زیادی از احتمال وقوع این عارضه جلوگیری کرد.

 • خونریزی

این عارضه ممکن است تا حدود ۲ هفته بعد از عمل جراحی اتفاق بیافتد. راه‌های کاهش وقوع خونریزی تا حد زیادی به خود فرد بستگی دارد. یعنی باید از انجام اعمال خطرناک مانند سیگار کشیدن، استفاده از الکل، فشار آوردن به سر و …خودداری نمود.

 • ریزش مو

ممکن است از هفته سوم پس از پیوند مو، برخی موهای کاشته شده شروع به ریزش کنند. این مسئله طبیعی است چون فولیکول‌های پیوندی وارد فاز استراحت شده‌اند اما اگر تشدید شد باید به متخصص اطلاع دهید.

آیا کاشت مو باعث سرطان می شود؟

آیا ممکن است با کاشت مو به سرطان پوست یا هر نوع سرطان دیگری مبتلا شوم؟ وقتی نوبت به تصمیم گیری در مورد انجام یا عدم پیوند مو می رسد، همه اینها ترس های موجهی هستند. احتمالاً تعداد نامحدودی سؤال نیز در ذهن شما خواهد بود.

خیر، پیوند مو منجر به سرطان پوست یا هر نوع سرطان دیگری نمی شود. سرطان اغلب در اثر ترکیبی از شرایط، از جمله وراثت، سیگار، تغذیه نامناسب، یا مصرف یا استنشاق مواد شیمیایی سرطان زا مانند آرسنیک ایجاد می شود. در واقع، بسیار مهم است که بدانیم سرطان پوست چیست. این یک اختلال در عملکرد و رشد غیرعادی در سلول‌های پوست است که ابتدا به صورت لکه‌هایی ظاهر می‌شود و سپس گسترش می‌یابد، رشد می‌کند و با قرار گرفتن ناحیه آسیب‌دیده در معرض نور شدید خورشید برای مدت طولانی ایجاد می‌شود. این بر اساس نوع بافتی که به آن حمله می کند، در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد.

از زمان شروع کاشت مو به شکل فعلی، هیچ ارتباط آشکار یا مستقیمی بین جراحی کاشت مو و سرطان مغز وجود نداشته است. در نتیجه می توان گفت کاشت مو یک عمل زیبایی بدون خطر است که منجر به سرطان نمی شود.

مقایسه عوارض کاشت مو در آقایان و خانم ها‌

هر عمل زیبایی به موازات مزایایی که دارد، ممکن است باعث بروز برخی عوارض نیز بشود. این قاعده در مورد پیوند طبیعی مو نیز وجود دارد. البته در همین ابتدای مقاله نکته‌ای را متذکر شویم که تفاوتی بین عوارض پیوند مو در مردان و زنان وجود نداشته و این شرایط ممکن است برای هر کس رخ بدهد. در نظر داشته باشید برخی عوارض همچون درد خفیف کاملا طبیعی است و بعد از انجام عمل پیوند موی طبیعی ممکن است رخ دهند. با توجه به اهمیت آگاهی از خطرات و عوارض بعد از پیوند طبیعی مو، در ادامه مقاله به تفصیل در این مورد صحبت شده است.

مقایسه عوارض کاشت مو در آقایان و خانم‌ها‌

در خانم‌ها به دلیل وجود اختلالات هورمونی و کم‌خونی، ممکن است تغذیه مو در تمام نواحی مناسب نباشد لذا امکان ریزش مو پس از کاشت، بیشتر خواهد بود. بنابراین پزشک معالج باید دقت کافی را در این زمینه داشته باشد. در اکثریت موارد خانم‌هایی که تحت عمل پیوند موی طبیعی توسط یک پزشک با تجربه قرار گرفته‌اند، به میزان بسیار بالایی از نتایج عمل خود راضی هستند. عوارض کاشت مو در خانم‌ها و آقایان تقریبا به یک اندازه است و در بانوان به دلیل تداخلات هورمونی یا کم‌خونی ممکن است برخی عوارض همچون ریزش مو، تشدید گردد.

این عوارض چه دلایلی دارد؟

بروز عمده عوارض کاشتن مو، به دلیل عدم رعایت نکات لازم از سوی پزشک و فرد متقاضی است. لذا در انتخاب پزشک و کلینیک خود دقت کافی را داشته باشید. شما عزیزان می‌توانید از مهارت جناب آقای دکتر حمیدرضا خراسانی در زمینه کاشت مو بهره بگیرید و بهترین نتیجه را در کلینیک پوست و مو زیبایی هلیا دریافت کنید و این پتانسیل را در خود شناسایی کنید که آیا توانایی انجام کارهای لازم قبل و بعد از پیوند را دارید یا خیر.

برای مثال یکی از نکاتی که فرد باید رعایت کند، نحوه خوابیدن است به گونه‌ای که تا مدتی در زمان خواب، سر باید زاویه ۴۵ درجه با بدن داشته باشد. آیا حاضر هستید شب‌ها اینگونه استراحت کنید؟

راه های پیشگیری از عوارض کاشت مو
جلوگیری از معایب کاشت مو

راه های جلوگیری از عوارض کاشت مو چیست؟

عواملی که بر موفقیت نتیجه کاشت مو و کاهش ضرر های کاشت مو موثر هستند عبارتند از:

 1. مهارت و ظرافت عمل پزشک کاشت مو
 2. کیفیت خدمات ارائه شده توسط کلینیک
 3. مراقبت‌های قبل و پس از پیوند مو

با انتخاب کلینیک تخصصی هلیا، احتمال بروز عوارض کاشت طبیعی مو را به حداقل‌ برسانید. برخی از عوارض‌ پیوند مو مانند عفونت‌ها یا به دلیل عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی پزشک معالج رخ داده و یا به دلیل درست رعایت نکردن نکات لازم از سوی فرد بروز می‌کنند. برای جلوگیری از بروز عوارض بعد از کاشت طبیعی مو، باید هر فرد به صورت جداگانه به جلسه مشاوره با پزشک خود در کلینیک تخصصی هلیا رفته و طی آن جلسه تمام نکات لازم جهت انجام کارهای قبل و بعد از عمل برای مراجعه‌کننده توضیح داده شود.

عوارض عمومیعوارض روش FITعوارض روش FUTعوارض در محل پیوند
حساسیت به ماده بی‌حسیتنک شدن بانک موبروز خونریزیخط رویش ضعیف
عوارض حین عملدفن شدن فولیکول ناشی از عمق کاشت زیادالتهاب فولیکول‌هافرم موی عروسکی
دردتشکیل اسکار نقطه‎ ایدرد طولانیورم زیاد در محل پیوند
خارشافزایش برداشت فولیکولادامه‌دار شدن بی‌حسی سرریزش شوکی مو
ورم پوستیخونریزی در محل بخیه‌ها
التهاب پوستیتشکیل اسکار در نوار برداشت مو
نکروز و عفونت

یبوست بعد از کاشت مو

یبوست بعد از پیوند مو یکی از عارضه‌هایی است که ممکن است برای متقاضیان کاشت مو اتفاق بیفتد. افرادی که گوارش بسیار حساسی دارند و با کوچکترین تغییر در رژیم غذایی دچار مشکلاتی همانند معده درد، یبوست، سوزش معده و رفلاکس اسید معده می‌شوند، باید حتماً قبل از اینکه پیوند مو را انجام دهند این موضوع را با متخصص در میان بگذارند. بعد از اتمام کاشت مو، شما حداقل باید یک هفته در خانه بمانید و به طور کامل استراحت کنید. همچنین نباید پیاده‌روی کنید چون در این یک هفته تا ۱۰ روز به هیچ عنوان نباید از خانه بیرون بروید تا زخم‌ها در جریان آلودگی و گرد و غبار‌های موجود در هوا قرار نگیرند. بنابراین کاهش تحرک از یک سو و تغییر در رژیم غذایی از سوی دیگر، ممکن است زمینه را برای ابتلا به یبوست فراهم کند. اگر شما گوارش حساسی دارید، باید بیشتر از قبل در رژیم غذایی خود از سبزیجات تازه و مواد غذایی حاوی فیبر استفاده کنید. همچنین در خانه تحرک بیشتری داشته باشید اما نه به حدی که موجب تعریق پوست سر و همچنین افزایش فشار خون گردد. مصرف آب بیشتر نه تنها به بهبود زخم کمک می‌کند بلکه از بروز یبوست بعد از پیوند مو نیز جلوگیری خواهد کرد. در هر حال اگر دچار این عارضه شدید، قبل از اینکه دارو‌های مربوط به گوارش را شروع کنید، حتماً با دکتر کاشت مو خود صحبت داشته باشید تا در صورتی که مصرف این دارو‌ها تداخلی با رشد فولیکول‌ها نداشته باشد، مصرف دارو‌های گوارشی را شروع کنید.

نتیجه گیری در رابطه با عوارض پس از کاشت مو
مشکلات کاشت مو

نتیجه گیری درباره عوارض پس از کاشت مو

ایا کاشت مو خطر دارد؟ در این مطلب تمام خطرات کاشت مو برای تمام افراد بیان شده و همچنین دلایل بروز هریک از عوارض کاشت مو نیز تشریح شده است و در ادمه راه‌های پیشگیری از بروز عوارض کاشت موی طبیعی بیان شده است. در آخر پزشکی ماهر به نام دکتر حمیدرضا خراسانی را به شما عزیزان معرفی نمودیم تا ازبابت عدم بروز عوارض بیان شده، آسوده خاطر باشید.

سوالات خود را در خصوص کاشت مو و عوارض آن در بخش نظرات بپرسید، مشاورین ما در اسرع وقت پاسخ گوی شما خواهند بود. همچنین اگر تجربه ای در خصوص کاشت و ایمپلنت مو در کلینیک هلیا را دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 ❤️ انتقاد و پیشنهاد شما یاری گر ما در ارائه ی هر چه بهتر خدمات است ❤️

شما می‌توانید با مراجعه به ” کلینیک پوست و مو هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت کاشت مو خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed