کاشت مو

دلایل ترک سر پس از کاشت مو طبیعی چیست؟

کاشت مو یکی از بهترین روش‌ها برای درمان کم پشتی و طاسی سر است. کاشت مو می‌تواند با عوارضی موقت و زودگذر همراه باشد؛ برخی از عوارض مانند ترک خوردگی سر پس از پیوند مو جزو عوارض نادر کاشت مو است. ترک خوردن سر بعد از کاشت مو با نشانه‌هایی مانند پوسته پوسته شدن سر خود را نشان می‌دهد. علت پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو به عوامل متعددی وابسته است. شناخت عوامل پوسته پوسته شدن سر به فرد زیباجو کمک می‌کند؛ بتواند تا حدود زیادی از پوسته پوسته شدن سر و ترک آن جلوگیری کند. در ادامه مطلب تمامی عوامل موثر بر این عارضه با روش‌های درمان آن شرح داده می‌شود.

علت پوسته پوسته شدن و ترک سر بعد از کاشت مو

ترک خوردن سر بعد از کاشت مو در برخی از افراد شایع‌تر است. به طور کلی  برخی از افراد در اثر عوامل ژنتیکی پوست خشکی دارند؛ خشکی پوست سر در حالت عادی می‌تواند مهم‌ترین عامل پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو باشد. برخی افراد نیز به صورت اکتسابی دچار خشکی پوست در قسمت سر می‌شوند؛ به طور کلی مهم ترین عوامل ترک خوردن سر بعد از کاشت مو عبارتند از:

تزریق بی حسی

تزریق بی حسی می‌تواند باعث خشک شدن پوست سر شود؛ مواد بی‌حسی روی سر افرادی که در حالت عادی پوست خشکی دارند بیشتر تاثیر می‌گذارد. همین عامل سبب می‌شود تا افراد بعد از کاشت مو، پوسته پوسته شدن و سپس ترک خوردگی سر را مشاهده کنند.

خارج شدن مایعات از منافذ پوست

یکی از مراحل کاشت مو ایجاد سوراخ و منافذ در پوست سر برای کاشت فولیکول‌های مو است. خارج شدن مایعات زرد رنگ از این منافذ در دوران نقاهت تا حدودی طبیعی است؛ ترشح این مایعات به مرور زمان باعث خشکی پوست و ترک خوردگی سر پس از پیوند مو می‌شود.

کم بودن چربی پوست

برخی افراد کمتر از میزان طبیعی در بدن و پوست سر چربی دارند. کمبود چربی یکی از عوامل مهم خشکی پوست سر و ترک خوردگی بعد از کاشت مو است. کمبود چربی در افرادی که رژیم غذایی سخت دارند و افراد لاغر بیشتر مشاهده می‌شود.

 سایر عوامل ترک خوردن سر بعد از کاشت مو عبارتند از:

  1. کمبود ویتامین‌ها
  2. شستشوی بیش از حد پوست سر
  3. کشیدگی پوست سر بعد از کاشت
  4. کمبود آب بدن

مطالب بیشتر: عوارض کاشت مو

درمان ترک و پوسته شدن سر بعد از پیوند مو

روش های جلوگیری از ایجاد ترک پوستی سر بعد از کاشت مو

برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو می‌توان اقدامات ساده و در عین حال موثری را انجام داد. به طور کلی رعایت نکات لازم بعد از کاشت مو می‌تواند تا حدود زیادی از ترک خوردن سر بعد از پیوند جلوگیری کند. برخی از روش‌ های جلوگیری از ترک خوردن سر بعد از کاشت مو عبارتند از:

مصرف میوه جات و سبزیجات

مصرف میوه‌جات و سبزیجات قبل و بعد از پیوند مو و تامین مواد مغذی لازم برای رشد مو روی پوست سر تاثیر می‌گذارد و از خشکی و ترک خوردن آن جلوگیری می‌کند. مصرف میوه‌جات و سبزیجاتی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند؛ تاثیر  بیشتری دارند و از ترک خوردگی پوست سر جلوگیری می‌کنند.

عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون

مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین قبل از کاشت مو و قبل از پایان دوران نقاهت می‌تواند باعث جریان بیشتر خون، کبودی بیشتر کف سر و ترک خوردن سر بعد از کاشت مو شوند به همین سبب فرد باید حداقل یک هفته قبل از کاشت مو و دو هفته بعد از کاشت مو از مصرف این داروها اجتناب کند.

 سایر راه‌های جلوگیری از پوسته شدن سر بعد از پیوند مو عبارتند از:

  1. استفاده کمتر از شامپو و سایر محصولات شیمیایی
  2. شستشوی پوست سر طبق نظر پزشک
  3. استفاده از سشوار در درجه های پایین
  4. مصرف آب به مقدار کافی
  5. اجتناب از قرار گرفتن در نور شدید آفتاب
  6. استفاده از کلاه گشاد هنگام بیرون رفتن از منزل

مدت زمان بهبودی ترک و پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو به صورت متوسط ۷ تا ۱4 روز خواهد بود که مراقبت‌های لازم می‌تواند این مدت زمان را کمتر کند. ریزش مو با پوسته سر نیز گاهی اوقات مشاهده می‌شود؛ این نوع ریزش مو طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا فولیکول‌های کاشته شده در زیر پوست وجود دارند و به مرور زمان باعث رشد مو می‌شوند.

مطالب بیشتر: فولیکول مو چیست؟ راه های تقویت فولیکول مو

پیشگیری از ترک سر بعد از کاشت

 درمان ترک و پوسته سر پس از کاشت مو

برخی از پزشکان برای جلوگیری از این عارضه شامپوهای خاص به همراه داروهای ضد التهاب را برای زیباجویان تجویز می‌کنند؛ با این حال ممکن است برخی افراد شاهد پوسته شدن سر باشند که در این صورت پزشک متخصص راهکارهای درمانی بیشتری را ارائه می‌دهد. استفاده از کمپرس بخار، ماساژ دادن سر پس از گذشت مدت زمانی خاص طبق نظر پزشک، استفاده از تونیک و روغن‌های درمانی جزو روش‌های درمان ترک خوردن سر بعد از کاشت مو هستند. متخصصانی که مهارت کافی در کاشت مو دارند به خوبی افراد را با نحوه مقابله با این عارضه آشنا می‌کنند. دقت داشته باشید که اگر پوسته‌ها درمان نشوند و برای از بین بردن آن‌ها سهل انگاری کنید؛ ممکن است با مشکلاتی چون بسته شدن منافذ پوست مواجه شوید. برای کاشت مو با کمترین عوارض و درمان ترک خوردن سر بعد از کاشت مو می‌توانید به کلینیک پوست و مو هلیا نزد دکتر حمیدرضا خراسانی مراجعه کنید.

مطالب بیشتر: شست و شو بعد از کاشت مو

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *