1. خانه
 2. پوست و مو
 3. کاشت مو
 4. مهم ترین دلایل ترک و شیار سر پس از کاشت مو

مهم ترین دلایل ترک و شیار سر پس از کاشت مو

مهم ترین دلایل ترک و شیار سر پس از کاشت مو

کاشت مو یکی از بهترین روش‌ها برای درمان کم پشتی و طاسی سر است. کاشت مو می‌تواند با عوارضی موقت و زودگذر همراه باشد؛ برخی از عوارض مانند ترک خوردگی سر پس از پیوند مو جزو عوارض نادر کاشت مو است. ترک خوردن سر بعد از کاشت مو (حالت کویری بعد از کاشت مو) با نشانه‌هایی مانند پوسته پوسته شدن سر (احساس کشیدگی پوست سر) خود را نشان می‌دهد.

علت پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو به عوامل متعددی وابسته است. شناخت عوامل پوسته پوسته شدن سر به فرد زیباجو کمک می‌کند؛ بتواند تا حدود زیادی از پوسته پوسته شدن سر و ترک آن جلوگیری کند. در ادامه مطلب تمامی عوامل موثر بر این عارضه با روش‌های درمان آن شرح داده می‌شود.

مطالب بیشتر: کوتاه کردن مو قبل از کاشت

علت پوسته پوسته شدن و ترک سر بعد از کاشت مو

ترک خوردن سر بعد از کاشت مو در برخی از افراد شایع‌تر است. به طور کلی  برخی از افراد در اثر عوامل ژنتیکی پوست خشکی دارند؛ خشکی پوست سر در حالت عادی می‌تواند مهم‌ترین عامل پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو باشد. برخی افراد نیز به صورت اکتسابی دچار خشکی پوست در قسمت سر می‌شوند؛ به طور کلی مهم ترین عوامل ترک خوردن سر بعد از کاشت مو عبارتند از:

ترک سر بعد از کاشت مو

 • تزریق بی حسی

تزریق بی حسی می‌تواند باعث خشک شدن پوست سر شود؛ مواد بی‌حسی روی سر افرادی که در حالت عادی پوست خشکی دارند بیشتر تاثیر می‌گذارد. همین عامل سبب می‌شود تا افراد بعد از کاشت مو، پوسته پوسته شدن (علت چروک شدن پوست سر) و سپس ترک خوردگی سر را مشاهده کنند.

 • خارج شدن مایعات از منافذ پوست

یکی از مراحل کاشت مو ایجاد سوراخ و منافذ در پوست سر برای کاشت فولیکول‌های مو است. خارج شدن مایعات زرد رنگ از این منافذ در دوران نقاهت تا حدودی طبیعی است؛ ترشح این مایعات به مرور زمان باعث خشکی پوست و ترک خوردگی سر پس از پیوند مو می‌شود.

 • کم بودن چربی پوست

برخی افراد کمتر از میزان طبیعی در بدن و پوست سر چربی دارند. کمبود چربی یکی از عوامل مهم خشکی پوست سر و ترک خوردگی بعد از کاشت مو است. کمبود چربی در افرادی که رژیم غذایی سخت دارند و افراد لاغر بیشتر مشاهده می‌شود.

 سایر عوامل ترک خوردن سر بعد از کاشت مو عبارتند از:

 1. کمبود ویتامین‌ها
 2. شستشوی بیش از حد پوست سر
 3. کشیدگی پوست سر بعد از کاشت
 4. کمبود آب بدن
 • عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از کاشت مو:

عدم رعایت نکات مراقبتی بعد کاشت می‌تواند باعث خشکی پوست سر و ایجاد شیار در پوست شود. به عنوان مثال مصرف مسکن‌هایی مانند بروفن، استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی‌های الکل‌دار باعث خشکی پوست و ایجاد شیار پوست سر می‌شود.

 • ابتلا به برخی بیماری‌ها:

برخی بیماری‌ها مانند کم‌کاری تیروئید، دیابت و ناراحتی‌های کلیوی باعث خشکی زیاد پوست سر می‌شود. اگر زیباجو به یکی از این بیماری‌ها مبتلا باشد؛ این عارضه را بعد از کاشت ممکن است تجربه کند.

 • وجود زخم و لخته‌های خون در کف سر:

زخم‌ها و لخته‌های خونی که در کف سر ایجاد می‌شود یکی از عوامل مهم خشکی پوست سر بعد از کاشت است. استفاده از روش‌های غیرتهاجمی می‌تواند خشکی سر بعد از کاشت مو را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

مطالب بیشتر: عوارض کاشت مو

درمان ترک و پوسته شدن سر بعد از پیوند مو

روش های جلوگیری از ایجاد ترک پوستی سر بعد از کاشت مو

برای جلوگیری از ترک خوردن پوست سر بعد از کاشت مو می‌توان اقدامات ساده و در عین حال موثری را انجام داد. به طور کلی رعایت نکات لازم بعد از کاشت مو می‌تواند تا حدود زیادی از ترک خوردن سر بعد از پیوند جلوگیری کند. برخی از روش‌ های جلوگیری از ترک پوئست سر بعد از کاشت مو عبارتند از:

 • مصرف میوه جات و سبزیجات

مصرف میوه‌جات و سبزیجات قبل و بعد از پیوند مو و تامین مواد مغذی لازم برای رشد مو روی پوست سر تاثیر می‌گذارد و از خشکی و ترک های بعد از کاشت مو جلوگیری می‌کند. مصرف میوه‌جات و سبزیجاتی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند؛ تاثیر  بیشتری دارند و از ترک خوردگی پوست سر جلوگیری می‌کنند.

 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون

مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین قبل از کاشت مو و قبل از پایان دوران نقاهت می‌تواند باعث جریان بیشتر خون، کبودی بیشتر کف سر و ترک سر بعد از کاشت مو شوند به همین سبب فرد باید حداقل یک هفته قبل از کاشت مو و دو هفته بعد از کاشت مو از مصرف این داروها اجتناب کند.

 • روغن تراپی کف سر:

زمانی که پزشک اجازه شست‌وشو و ماساژ آرام کف سر برای زیباجو را صادر کرد؛ زیباجو می‌تواند از روغن‌های آرگان، نارگیل و جوجوبا برای درمان خشکی پوست سر استفاده کند. چند قطره از این روغن‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شود و فرد به آرامی با نوک انگشتان خود این روغن‌ها را به پوست کف سر می‌رساند.

 • استفاده از مکمل:

استفاده از مکمل‌هایی چون امگا۳ هفته‌ای یک‌بار می‌تواند؛ خشکی کف سر را کاهش دهد.

 سایر راه‌های جلوگیری از پوسته شدن سر بعد از پیوند مو عبارتند از:

 1. استفاده کمتر از شامپو و سایر محصولات شیمیایی
 2. شستشوی پوست سر طبق نظر پزشک
 3. استفاده از سشوار در درجه های پایین
 4. مصرف آب به مقدار کافی
 5. اجتناب از قرار گرفتن در نور شدید آفتاب
 6. استفاده از کلاه گشاد هنگام بیرون رفتن از منزل

مدت زمان بهبودی ترک و پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو به صورت متوسط ۷ تا ۱۴ روز خواهد بود که مراقبت‌های لازم می‌تواند این مدت زمان را کمتر کند. ریزش مو با پوسته سر نیز گاهی اوقات مشاهده می‌شود؛ این نوع ریزش مو طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا فولیکول‌های کاشته شده در زیر پوست وجود دارند و به مرور زمان باعث رشد مو می‌شوند.

مطالب بیشتر: فولیکول مو چیست؟ راه های تقویت فولیکول مو

پیشگیری از ترک سر بعد از کاشت

 درمان ترک و پوسته سر پس از کاشت مو

برخی از پزشکان برای جلوگیری از این عارضه شامپوهای خاص به همراه داروهای ضد التهاب را برای زیباجویان تجویز می‌کنند؛ با این حال ممکن است برخی افراد شاهد پوسته شدن سر باشند که در این صورت پزشک متخصص راهکارهای درمانی بیشتری را ارائه می‌دهد. استفاده از کمپرس بخار، ماساژ دادن سر پس از گذشت مدت زمانی خاص طبق نظر پزشک، استفاده از تونیک و روغن‌های درمانی جزو روش‌های درمان ترک خوردن سر بعد از کاشت مو هستند.

متخصصانی که مهارت کافی در کاشت مو دارند به خوبی افراد را با نحوه مقابله با این عارضه آشنا می‌کنند. دقت داشته باشید که اگر پوسته‌ها درمان نشوند و برای از بین بردن آن‌ها سهل انگاری کنید؛ ممکن است با مشکلاتی چون بسته شدن منافذ پوست مواجه شوید. برای کاشت مو با کمترین عوارض و درمان شکاف پوست سر بعد از کاشت مو می‌توانید به کلینیک پوست و مو هلیا نزد دکتر حمیدرضا خراسانی مراجعه کنید.

مطالب بیشتر: شست و شو بعد از کاشت مو

چربی سر بعد از کاشت مو

آشنایی با عوارض و اتفاقاتی که بعد از کاشت مو برای فرد متقاضی رخ می‌دهد، کمک می‌کند که در صورت بروز برخی از عارضه‌ها، فرد دچار نگرانی بیهوده نشود و بتواند شرایط خود را به گونه‌ای کنترل کند که آسیبی به فولیکول‌ها وارد نگردد.

برای مثال چربی سر بعد از پیوند مو یکی از عارضه‌های کاملاً طبیعی است که اغلب افراد از این بابت نگران می‌شوند چون فکر می‌کنند چرب شدن سر باعث ریزش مو می‌شود. ولی چربی سر بعد از ایمپلنت مو اگر در حد نرمال باشد، عارضه کاملاً طبیعی به حساب می‌آید. این اتفاق به چند دلیل رخ می‌دهد:

 1. به دلیل اینکه پوست سر زخمی شده است، بنابراین سلول‌ها با قدرت زیادی شروع به تولید چربی می‌کنند‌ تا لایه محافظتی بر روی پوست سر ایجاد کرده و از ورود آلودگی‌ها، گرد و غبار و میکروب به زخم جلوگیری شود. بنابراین همانطور که متوجه شدید چربی سر بعد از کاشت مو اصلا مضر نیست.
 2. از طرف دیگر این چربی می‌تواند نقشه تغذیه‌کنندگی داشته باشد. در اطراف هر فولیکول یک غده چربی وجود دارد که نقش انتقال مواد غذایی به فولیکول را برعهده می‌گیرد. پس این مسأله طبیعی است که با پیوند مو، تعداد غدد چربی در پوست افزایش پیدا کند چون باید تأمین مواد غذایی با قدرت بیشتری پیش برود.
 3. همچنین این چربی همانند یک لایه محافظتی از کاهش رطوبت پوست جلوگیری می‌کند چون همانگونه که می‌دانید بعد از کاشت مو باید آب بیشتری مصرف کنید تا هم زخم‌ها با سرعت بیشتری ترمیم پیدا کنند و هم خون‌رسانی به فولیکول‌ها افزایش یابد. این لایه چربی مانع از تبخیر رطوبت پوست می‌شود.

البته توجه کنید اگر چربی زیاد شود تأثیر منفی داشته و باید حتماً این مقدار چربی کنترل گردد. اما در حالت نرمال هیچ خطری برای نتیجه کاشت مو ندارد.

۲ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed