کاشت مو

تاریخچه کاشت مو چیست؟

تاریخچه کاشت مو چیست؟

تاریخچه کاشت مو

آلوپسی یک پدیده گسترده است که بسیاری از افراد را مبتلا می‌کند. با وجود اینکه افراد زیادی به طاسی مبتلا هستند، برخی به دنبال راه حل برای درمان کامل آن و برخی می‌توانند با ریزش مو به زندگی خود ادامه داده و برای درمان اقدام نکنند. راه حلی مانند جراحی کاشت مو یکی از بهترین درمان‌ها برای دسته اولی است که به دنبال بازیابی زیبایی و جذابیت خود هستند.

تاریخچه کاشت مو

 

در واقع تمایل به داشتن موهای پرپشت فقط مربوط به عصر مدرن نیست. مردم قرن‌ها به فکر درمان طاسی بودند. پیوند مو در حال حاضر یکی از موثرترین روش‌ها برای بازیابی موهای از دست رفته است. در واقع سال‌ها تحقیق انجام شده تا تکنیک FUE و DHI برای کاشت مو طبیعی کامل شود. در ادامه مختصری از تاریخچه این عمل زیبایی آورده شده است.

آغاز کاشت مو در ژاپن

تاریخچه کاشت مو به سال 1930 در ژاپن برمی‌گردد. دکتر ساساکاوا اولین فرد در تاریخ محسوب می‌شود که اقدام به پیوند فولیکول‌های مو در پوست انسان کرد. 9 سال بعد، متخصص پوست دیگر ژاپنی، دکتر اوکادا، روش جدید پیوند مو را امتحان کرد. در این روش او مو را از پوست سر خارج کرد و در قسمت‌های بهبود یافته ابرو یا لبه‌های بالای سر قربانیان سوختگی کاشت. این موهای تازه پیوند شده دوباره شروع به رشد طبیعی کرد.

متأسفانه جنگ تحقیقات وی را تحت الشعاع قرار داد تا بعداً به عنوان تکنیک پانچ شناخته شود. برای پیوند، از فولیکول‌های مو به قطر دو تا چهار میلی‌متر استفاده کرد. با این حال، در مقایسه با پیوند موی فعلی، این روش هنوز هم بسیار ابتدایی و جای زخم در مناطق تحت درمان بسیار زیاد بود. با این حال این روش منشاء روش نواری کاشت مو محسوب شد که آغازگر فصل بعدی در تاریخ پیوند مو و در سال 1943 به شمار می‌رود.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120906734 تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

همچنین در ژاپن دیگر متخصص پوست و مو به نام دکتر تمورا، این بار این روش را استفاده کرد که شامل استفاده از پیوندهای نواری بود که هر کدام شامل یک یا سه مو بود. این روش بسیار شبیه به روش استفاده از روش نواری در عصر حاضر است. دکتر تامارا نتایج را در ژورنال های مختلف پزشکی ژاپن منتشر کرد؛ اما همچنین به دلیل جنگ جهانی دوم، این نتایج برای مدت طولانی در جهان غرب نادیده گرفته شد.

 

مطالب بیشتر: جدیدترین روش کاشت مو

آغاز کاشت مو در نیویورک

روش FUT که نقطه عطف دیگر در تاریخ کاشت موهای مدرن است، در سال 1959 در آمریکا انجام شد. دکتر نورمن اورنتریش دریافت که مناطقی روی سر وجود دارد که توسط آلوپسی ارثی به صورت کامل کچل نمی‌شوند. موهای تاج سر و قسمت پشت سر از این مزیت برخوردارند که طول عمر خود را حفظ کنند، برخلاف جایی که موها در حال شکست هستند. او از این حلقه مویرگی Orentreich ریشه‌های مو را استخراج کرد و سپس به مناطق طاس پیوند زد.

 

آغاز کاشت مو در نیویورک

 

پزشک آمریکایی از سیلندر فلزی برای گرفتن پیوند چهار میلیمتری از ناحیه اهداکننده استفاده کرد. او سپس اینها را به مناطق طاس پیوند داد و شاهد رشد سریع آنها بود. این اکتشافات آغاز دوره جراحی زیبایی کاشت مو بود.

همین تکنیک‌ها هنوز توسط پزشکان در سراسر جهان انجام می‌شود و توسط بیماران بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش‎های توسعه یافته توسط Orentreich و Okuda برای 30 سال آینده به یک قاعده عمومی تبدیل شد. در طول این دوره پیشرفت چشمگیری در تاریخ این عمل زیبایی وجود نداشته است.

در واقع تا دهه 1980، موهای پیوند زده شده با روش پانچ از محبوبیت بالایی برخوردار نبودند. موهای تازه قرار داده شده اغلب غیر طبیعی به نظر می‌رسند که معمولاً آن را عروسک باربی می‌نامند. در نتیجه، چندین پزشک شروع به استفاده از میکروگرافی های حتی کوچکتر (یک تا چهار فولیکول مو) کردند. این پیشرفت در تاریخ کاشت مو باعث محبوبیت بیشتر این روش شد.

متاسفانه با توجه به اینکه بسیاری از بیماران، نتایج طبیعی را که دوست داشتند به دست نمی‌آورند، در دهه 1980 توسط دانشمند برزیلی دکتر کارلوس اسکار یوبل مجددا این روش را مورد بررسی قرار گرفت. او بجای پیوندهای تک به تک از پیوند یک نوار پیوسته از منطقه اهدا کننده استفاده کرد.

 

 کشف واحدهای فولیکولی:

داستان پیوند مو به لطف دکتر باب لیمر ادامه داشت. او به طور اتفاقی و هنگام مشاهده پیوندهای مو زیر میکروسکوپ واحدهای فولیکولی را کشف کرد. او می‌دید که موها به طور تکی رشد نمی‌کنند، بلکه در گروه‌های کوچک رشد می‌کنند.

این واحدهای فولیکولی از یک تا سه – یا در موارد استثنایی، چهار فولیکول مو تشکیل شده است. این کشف ثابت کرد که استفاده از آنها به عنوان گرافت، نسبت به تکنیک‌های مورد استفاده تاکنون، ظاهری طبیعی تر به موهای پیوند زده می‌دهد.

 

آغاز پیوند FUE در دهه 1990:

بیشتر مراکز کاشت مو روش «پانچ» را با روش «نوار» جایگزین کردند. در همین زمان، پزشکان استرالیایی؛ دکتر آنجلا کمپبل و برادرش دکتر ری وودز، راهی جدید برای استخراج فولیکول‌های مو کشف کردند. آنها با مشاهده اینکه برش‌های زیادی از پوست سر باعث درد غیرضروری و جراحت زیادی برای بیماران شده، از فولیکول‌های مو استفاده کردند که درد و جراحت کمتری را به همراه داشت.

 

تاریخ‌های مهم در عمل زیبایی کاشت مو:

  1. به طور خلاصه در تاریخچه این عمل زیبایی چند نقطه عطف وجود دارد که نباید آنها را فراموش کرد از جمله:
  2. 1930: پزشک ژاپنی Sasagawa اولین تجربه‌های پیوند مو را انجام داد.
  3. 1939: متخصص پوست ژاپنی، دکتر اوکادا، تکنیک پانچ را توسعه داد.
  4. 1959: دکتر نورمن اورنتریش، پزشک آمریکایی پیشرو جراحی موهای مدرن شد.
  5. دهه 80 و 90 میلادی: پیوند FUT بهبود و تکامل یافت.

 

وضعیت فعلی و آینده پیوند مو

بعد از موارد ذکرشده، تکنیک جراحی مو FUE که توسط کمپبل و وود برای اولین بار به کار گرفته شده بود، توسط پزشکان کوئن گو (هلند)، رابرت جونز (کانادا) و دکتر جان کول (ایالات متحده) بهبود یافت. اما داستان ترمیم مو در همین مرحله متوقف نشد و همچنان در حال تکامل است.

 

وضعیت فعلی و آینده پیوند مو

 

به عنوان مثال، دانشمندان در حال حاضر در حال کار بر روی چگونگی تکمیل ابزارهای جراحی مویرگی هستند. آخرین تحقیقات همچنین منجر به ساخت Artas، یک روبات متخصص در زمینه کاشت مو شده است.

 

سخن انتهایی:

همانطور که در این مطلب خواندید، تاریخ دقیق پیوند طبیعی مو به قرن گذشته باز می‌گردد. از ابتدای شروع آن در ژاپن تا کار بر روی تکنیک‌ها و روش‌های جدی سال‌ها زمان صرف شده تا کاشت طبیعی مو تبدیل به عمل زیبایی شود که امروزه می‌بینیم.

با گذشت زمان، بسیاری از پزشکان و دانشمندان توانسته اند تکنیک‌های مورد استفاده را کامل کنند. به خصوص روش FUE که به مطمئن‌ترین تکنیک استفاده تبدیل شده است. همچنین پیوند مو امروزه با تکنیک معروف به روش DHI کامل شده است.

اگر شما نیز طاسی دارید و می‌خواهید به طور موثر آن را درمان کنید، بدون شک کاشت موی طبیعی شما را به آنچه در ذهن دارید خواهد رساند. مزایایی چون ماندگاری بالا، دوام موهای کاشته شده، کم شدن دوران نقاهت از پیشرفت این نوع عمل زیبایی حاصل شده و به فرد کمک می‌کند تا زیبایی و جذابیت خود را باز به دست بیاورد.

خوشبختانه اغلب پزشکان متخصص پیوند مو در ایران نیز جزو بهترین‌ها در این حوزه هستند و تعداد بیمارانی که از کشورهای دور و نزدیک برای این عمل زیبایی به ایران مراجعه می‌کنند، اثبات کننده این مدعاست.

شما می‌توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از هزینه کاشت مو خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می‌گیرد.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button