سنگینی بینی بعد از عمل بینی

تصمیم به انجام جراحی پلاستیک، بسیار شخصی است. شما باید تصمیم بگیرید که آیا با عمل بینی به اهداف خود اعم از بهبود شرایط جسمی و یا ظاهری خواهد رسید و آیا خطرات و عوارض احتمالی جراحی زیبایی بینی برای شما قابل قبول است یا خیر. اگر فکر می‌کنید که عمل زیبایی بینی پرخطری را در ادامه خواهید داشت باید بدانید که اینطور نیست زیرا پزشک متخصص زیبایی و کسی که قصد دارد روند جراحی عمل بینی را انجام دهد، قطعاً در ورد تمامی جوانب پیش رو  من جمله سنگینی بینی بعد از جراحی بینی با شما صحبت خواهد کرد تا به دور از هر گونه استرس و نگرانی بتوانید این مرحله را در زندگی خود پشت سر بگذارید.

احساس سنگینی بینی بعد از عمل یکی از عوارضی است که حتماً باید با آن آشنا شوید. در ادامه مقاله به بررسی این عارضه خواهیم پرداخت تا ذهنیت غلط و نگران‌کننده درمورد آن نداشته باشید.

سنگینی بینی بعد از عمل طبیعی است؟

عوارض جانبی جراحی رینوپلاستی

عوارض جانبی عمل بینی شامل موارد زیر است:

 1. خطر عفونت درصورت استریل نبودن محیط جراحی و تجهیزات مورد استفاده و یا عدم توجه به مراقبت‌های بعد از عمل
 2. بی‌حسی و درد
 3. احساس سنگینی بینی بعد از عمل بینی
 4. تورم
 5. کبودی دور چشم
 6.  التهاب

مطالب بیشتر: سردرد بعد از عمل بینی

این عوارض و سایر موارد، قبل از رینوپلاستی در جلسات مشاوره با جراح پلاستیک کاملاً مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین در کنار مشاوره با جراح پیش از عمل رینوپلاستی، برای کاستن از اینگونه عوارض از شما خواسته می‌شود که آزمایش‌های مربوط را انجام دهید. قبل از رینوپلاستی، مصرف برخی دارو‌ها را که جراح گوشزد می‌کند، محدود نمایید و سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی را متوقف کنید. جراح همچنین درمورد محل انجام عمل صحبت خواهد کرد. اگر به دنبال انجام این جراحی زیبایی هستید، حتماً توجه کنید که در کنار مهارت‌های جراح و سابقه وی در این زمینه، تجهیزات و امکانات مراکز درمانی اعم از بیمارستان یا کلینیک، در کاستن عوارض عمل بینی نقش مهمی را بر عهده دارند.

صحبت با جراح درمورد اتفاقاتی که بعد از عمل بینی باید انتظار آن را داشت، باعث می‌شود تا در مقابل برخی رویداد‌ها هیجان‌زده نشوید یا استرس بی‌مورد نگیرید. یکی از این اتفاقات، احساس سنگینی بینی بعد از جراحی بینی و به صورت کلی سنگینی در صورت است. بلافاصله بعد از آنکه هوشیاری خود را پس از انجام عمل بینی به دست می‌آورید احساس خواهید کرد که صورت و بینی شما سنگین است. به دلیل وجود تامپون در داخل بینی برای جلوگیری از خونریزی و گچ روی بینی، این احساس کاملاً قابل درک است و دور از ذهن نیست. پانسمان داخلی علاوه بر احساس سنگینی، ممکن است نفس کشیدن را برای شما دشوار کند که با کمی تحمل، به زودی از بینی شما خارج خواهد شد. احساس سنگینی کلی، به دلیل وجود گچ روی بینی است که با توجه به زمانی که جراح دستور داده است، در محل عمل قرار داشته و بعد برداشته می‌شود.

مطالب بیشتر: هزینه عمل بینی در کلینیک هلیا چقدر است؟

عوارض جانبی جراحی رینوپلاستی

یکی دیگر از دلایلی که افراد حس سنگینی بعد از عمل بینی دارند، به خاطر تورم بینی است. به ویژه اگر این تورم از نوع احتباس مایعات باشد که روندی طبیعی بعد از جراحی است، احساس سنگینی بیشتر خواهد بود. برای کاستن این نوع تورم و سنگینی توصیه می‌شود که حتماً غذا‌های کم نمک مصرف کنید زیرا سدیم موجود در نمک، احتباس مایعات را افزایش خواهد داد.

احساس سنگینی بینی تا چه زمانی همراه فرد خواهد بود؟

یکی دو روز بعد از انجام جراحی زیبایی بینی، پزشک یک قرار ملاقات برای شما تنظیم می‌کند. در این جلسه علاوه بر تمیز کردن بینی بعد از عمل بینی، تامپون‌ها نیز خارج خواهند شد. خروج تامپون‌ها در کنار اینکه نفس کشیدن را برای شما آسان‌تر می‌کند، احساس سنگینی بعد از جراحی زیبایی بینی را نیز از بین خواهد برد. کبودی‌ها و قرمزی دور چشم و صورت نیز بعد از عمل بینی تا مدت کوتاهی همراه شما هستند.

احساس سنگینی بینی تا چه زمانی همراه فرد خواهد بود؟

عامل اصلی احساس سنگینی یعنی گچ بینی هم اغلب حدود یک هفته بعد، از روی بینی توسط پزشک برداشته می‌شود. با برداشتن گچ شما می‌توانید با رعایت برخی نکات به روال عادی زندگی و کار خود برگردید. البته با تشخیص پزشک و با توجه به شرایط شما، این مدت ممکن است از یک هفته بیشتر باشد. ورم بینی که در اثر تلاش بافت‌ها برای ترمیم یا احتباس مایعات در ماه اول رخ می‌دهد، کم کم فروکش خواهد کرد. به طور کلی یکسال زمان لازم است تا بینی کاملاً بدون هیچ تورمی باشد و خود را به شکل دلخواه شما نشان دهد.

مطالب بیشتر: جراحی بینی استخوانی

راه های جلوگیری از عوارضی چون سنگینی بینی بعد از عمل

همانگونه که گفته شد در حین روند بهبودی جراحی زیبایی بینی، یک اسپلینت ممکن است در داخل بینی شما قرار داشته باشد و یک اسپلینت یا بانداژ در قسمت بیرونی برای حمایت و محافظت از ساختار‌های جدید در حین بهبودی اولیه قرار گیرد و بعد برداشته شود.

راه های جلوگیری از عوارضی چون سنگینی بینی و ... بعد از عمل

همچنین تورم بعد از جراحی بینی حاصل از رینوپلاستی اغلب در طی چند هفته فروکش می‌کند، البته احتمال دارد تا یکسال این ورم طول بکشد. در این مدت ممکن است متوجه تغییرات تدریجی در ظاهر بینی خود شوید زیرا این امر به نتیجه دائمی سوق می‌یابد. به طور کلی متخصص دستورالعمل خاصی به شما می‌دهد که از اینگونه عارضه‌ها جلوگیری می‌کند:

 1. درمورد نحوه خوابیدن خود باید حتماً تجدید نظر کنید و سر بالاتر از بدن قرار بگیرد. از بالش مخصوص یا دو تا سه بالش زیر سر استفاده کنید.
 2. حتماً دستورالعمل‌های مربوط به خوردن غذا را در دوران بهبودی رعایت کنید. خوردن غذای سالم و کم نمک در این دوران برای بهبودی، بسیار مهم خواهد بود.
 3. ورزش سنگین و فعالیت‌هایی که باعث فشار جسمی می‌شود را محدود کنید.
 4. از خیس شدن پانسمان و گچ در اثر شستشو و آرایش خودداری کنید. بخیه خارجی باید تمیز و خشک نگه داشته شود. در صورت استفاده از بخیه‌های غیر قابل حل در برش‌های خارجی، آن‌ها باید در طی ۵ تا ۷ روز پس از عمل برداشته شوند.
 5. میزان درد و ناراحتی همراه با جراحی، ملایم تا متوسط خواهد بود. درد به راحتی با مسکن کاهش پیدا می‌کند. تیلنول با کدئین (یا معادل آن درصورت وجود حساسیت به کدئین) به طور کلی همیشه برای کنترل درد کافی است. پس با درد کنار بیایید و دارو‌ها را سر وقت مصرف کنید.
 6. از مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون در هفته‌های ابتدایی پس از عمل بینی خودداری نمایید.
 7. یک شیوه زندگی سالم و محافظت از بینی در برابر خورشید، به بهبود نتایج ظاهر شما کمک می‌کند.

مطالب بیشتر: جدیدترین روش جراحی بینی در ایران

جمع بندی درباره سنگین شدن بینی بعد از عمل

نتایج عمل بینی، طولانی مدت خواهد بود. در حالی که تورم اولیه در طی چند هفته فروکش می‌کند، ممکن است تا یکسال زمان لازم باشد تا بینی کاملاً اصلاح شده و نتایج رینوپلاستی قابل مشاهده باشد. در این مدت ممکن است متوجه تغییرات تدریجی در ظاهر بینی خود شوید زیرا این امر به نتیجه دائمی‌تر سوق می‌یابد. همچنین نباید نگران سنگینی بینی بعد از جراحی بینی باشید زیرا به محض برداشتن تامپون و گچ، این مشکل برطرف خواهد شد. بعد از جراحی زیبایی بینی با افزایش سن، طبیعی است که برخی تغییرات تدریجی در صورت شما از جمله بینی شما ایجاد شود. اما بیشتر نتایج عمل بینی باید نسبتاً دائمی باشد. با توجه به این نکات به مراقبت از خود بعد از عمل بینی اهمیت دهید.

مطالب بیشتر: عمل بینی گوشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed