جراحی بینی

مصرف دارو قبل از جراحی بینی شامل چیست؟

مصرف دارو قبل از جراحی بینی

مصرف دارو قبل از جراحی بینی

جراحی بینی یکی از پیچیده ترین جراحی های زیبایی است و به مراقبت ها و رعایت نکات زیادی قبل و بعد از جراحی نیاز دارد. یکی از سوالاتی که قبل از جراحی بینی پیش می آید این است که آیا باید قبل از انجام آن درمان دارویی خاصی انجام داد یا خیر.

 

مصرف دارو قبل از جراحی بینی

 

جواب بسیار راحت است نیاز به مصرف داروهای شیمیایی و مکمل ها بستگی به شرایط فردی شما داشته و می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد؛ و برای اینکه بهترین نتیجه را از جراحی بینی بدست آورید باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

با این حال استفاده ی برخی از داروها قبل از رینوپلاستی رایج تر است:

 1. قرص زینک و ویتامین C: این مکمل ها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کنند و از این رو بهبود بعد از جراحی با سرعت بیشتری انجام می شود. همچنین زینک به طور ویژه باعث بهبود سریع تر زخم ها می شود.

ویتامین سی تاثیر فوق العاده ای در ترمیم بخیه ها دارد. قبل از جراحی بینی باید این دارو را برای نتایج بهتر مصرف کرد و بعد از جراحی نیز می توانید همچنان به دریافت این ویتامین از طریق خوردن میوه و سبزی ادامه دهید. این دو قرص باید به صورت روزانه و بعد از ناهار مصرف شوند.

 1. کپسول اس.امپرازول: این دارو باعث کاهش رفلاکس معده می شود و در نتیجه تحمل مواد بیهوشی را برای فرد آسان تر می کند. این قرص باید روزانه و به صورت ناشتا مصرف شود.
 2. آمپول ویتامین K: همانطور که می دانید ویتامین K نقش بسزایی در روند انعقاد خون دارد برای این منظور می بایست بدن را از نظر این ویتامین به خوبی قبل از جراحی تامین نمود. این آمپول ده میلی گرمی باید در فاصله ی یک هفته تا سه روز قبل از عمل تزریق شود.
 3. قرص آلپرازولام: از این دارو برای کنترل اضطراب قبل از عمل بینی استفاده می شود. معمولاً استفاده، شب قبل از جراحی کافی است اما اگر میزان اضطراب شدید باشد در صورت تشخیص دکتر می توان از یک هفته قبل این دارو را مصرف کرد.

 

چه داروهایی را نباید قبل از جراحی بینی مصرف نمود؟

سوال دیگری که پیش می آید این است که باید مصرف داروها قبل از عمل بینی را نیز کنترل نمود. برای بدست آوردن نتایج و یا جلوگیری از بروز عوارض خطرناک نظیر خونریزی، باید مصرف برخی داروها را قطع و مصرف برخی را زیر نظر پزشک ادامه داد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

 

چه داروهایی را نباید قبل از جراحی بینی مصرف نمود؟

 

داروهایی که افراد ممکن است قبل از جراحی بینی دریافت کنند در سه گروه قرار دارد:

 1. داروهای تجویزی
 2. داروهای بدون نسخه
 3. ویتامین ها و مکمل های گیاهی

برای جراحی بینی هر گروه از این داروها به طور بالقوه می تواند خطرناک باشد.

1. داروهای تجویزی

در مورد داروهای تجویزی احتیاطات بیشتری وجود دارد و قطع مصرف آنها حتماً باید با مشورت پزشک انجام شود. قبل از جراحی بینی آزمایشات مختلفی روی شما انجام شده و سوابق پزشکیتان بررسی می شود.

در این زمینه لیست داروهای تجویزی که مصرف می کنید نیز در اختیار پزشک قرار می گیرد و برای جلوگیری از بروز هرگونه عارضه دستوراتی صادر می شود. برای مثال هر دارویی که باعث رقیق شدن خون شود مانند داروهای ضدالتهابی می تواند منجر به خونریزی قابل توجه در حین و بعد از عمل بینی شوند.

حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی با مشورت پزشک باید از مصرف این داروها خودداری کنید. از انواع این داروها می توان به ساریتا (آسپرین)، موبیک و ولتارِن اشاره کرد.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

2. داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه بیشتر خطرناک اند زیرا طیف وسیعی دارند و می توانند باعث عوارض زیادی شوند از این رو شما باید در صورت مصرف هرگونه داروی بدون نسخه به پزشک خود اطلاع دهید.

برای مثال از دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی باید از مصرف خودسرانه ی داروهایی نظیر نورفن، ناپروژ زنیگ، ایبوپروفن و داروهای درمان سرماخوردگی خودداری کنید.

3. ویتامین ها و مکمل های گیاهی

مصرف ویتامین و مسکن ها بعد از عمل بینی و قبل از آن همیشه با نتایج مثبت همراه نیست و بسیاری از کسانی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند ممکن است از عوارض جانبی این مواد رنج ببرند. برای مثال روغن ماهی و ویتامین E می تواند منجر به افزایش خونریزی بینی شود.

مصرف زنجبیل یا دارچین می تواند منجر به افزایش رقت خون و احتمال بروز خونریزی شود. پس باید از مصرف این مواد به مدت یک هفته قبل و بعد از جراحی بینی خودداری کنید.

اکیناسه که یک شربت دارویی برای درمان سرماخوردگی است می تواند باعث ایجاد لخته های خونی شود و تعداد پلاکت ها و گلبول های سفید را کاهش می دهد.

جینگو یک گیاه دارویی برای درمان مشکلات قلبی و خونی است که روند انعقاد خون را کُند می کند و می تواند در روند درمان مشکل زا باشد.

 

سایر احتیاطات دارویی پیش از جراحی بینی

 1. داروهای باز کننده ی بینی می توانند باعث خونریزی شوند. سینِکس، دراکسین و اوتریوین از داروهای بسیار خطرناک پیش از جراحی هستند اما مصرف داروهایی نظیر نازونِکس و رینوکورت ایرادی ندارد. همچنین داروهای ضد آسم نیز مجاز هستند.سایر احتیاطات دارویی پیش از جراحی بینی
 2. استعمال سیگار برای عمل بینی بسیار خطرناک است. سیگار کشیدن جریان خون را کاهش داده و بنابراین روند بهبودی را مختل می نماید و احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد. سیگار می تواند منجر به زخم شدن بینی و نیاز به انجام مجدد جراحی شود.
  همچنین استعمال سیگار می تواند بر مصرف برخی داروها تاثیر بگذارد. به عنوان مثال مصرف قرص ضد بارداری قبل از عمل جراحی بینی به خودی خود مشکلی ندارد اما اگر با استعمال سیگار همراه باشد، می تواند باعث ایجاد لخته های خون در فرد شود و عبور این لخته ها از ریه می تواند منجر به مرگ شود.
  مشکل دیگر سیگار کشیدن این است که منجر به سرفه کردن شده و این موضوع بعد از جراحی بینی باعث خونریزی می شود و نتیجه ی جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد.
 1. مصرف الکل تا 48 ساعت قبل از جراحی می تواند میزان داروهایی که جراح برای بیهوشی نیاز دارد را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین بهتر است از آن اجتناب شود.
 2. از داروهای دیگری که مصرف آنها باید قبل از عمل بینی متوقف شود، رآکوتان و استروئیدها هستند. رآکوتان دارویی است که در درمان آکنه ی شدید و مشکلات پوستی استفاده می شود.
  استروئید نیز دارویی است که برای کاهش التهابات و درمان برخی از بیماری ها و در بدن سازی برای عضله سازی استفاده می شود.
  هر دوی اینها بهبودی بعد از جراحی را به تاخیر می اندازند و بنابراین باید مصرف آنها قبل از جراحی قطع شود. به طور ویژه مطمئن شوید که حتماً شش ماه قبل از جراحی مصرف رآکوتان را قطع کرده باشید.
 1. داروی دیگری که مصرف آن باید بررسی شود؛ داروی پردنیزون است. این دارو خواص ضد التهابی دارد و اثر دستگاه ایمنی را سرکوب می کند. در مورد مصرف این دارو باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا ادامه یا قطع مصرف آن قبل از جراحی به میزان دوز آن بستگی دارد.

 

کلام آخر

به یاد داشته باشید که عمل بینی یک جراحی انتخابی است. شما بهترین نتیجه را می خواهید و بنابراین به بهترین شرایط نیاز دارید. در نتیجه نیاز است نسبت به رعایت موارد بالا اقدام نمایید. در مورد کنترل مصرف داروها باید توجه ویژه ای داشت زیرا عوارض آنها می تواند به شدت بر سلامتی شما تاثیر بگذارد.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *