راهکار فوری برای درمان دلمه های بعد از کاشت ابرو

کاشت ابرو یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی است که متدهای مختلفی برای اجرای آن وجود دارد. انتخاب روش پیوند ابرو برعهده متخصص است. البته شما حق دارید در این مورد نظر دهید اما عاقلانه‌ترین کار این است که این تصمیم را به متخصص واگذار کنید چرا که بهترین روش برای شما براساس قدرت بانک مو و تعداد گرافت مورد نیاز تعیین خواهد شد. در برخی از متدها، شدت جراحت باقی مانده بر روی پوست بیشتر بوده و در نتیجه دلمه های بعد از کاشت طبیعی ابرو نیز افزایش خواهد یافت. البته نباید نگران این عارضه باشید چون همزمان با سپری شدن دوران نقاهت و مراقبت از خود، شاهد ریزش دلمه های بعد از پیوند ابرو خواهید بود. اما آیا می‌دانید چرا این عارضه رخ می‌دهد؟ بهتر است این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

اینفوگرافی دلمه های بعد از کاشت ابرو
اینفوگرافی دلمه های بعد از کاشت ابرو

در واقع پیوند ابرو مانند هر تکنیک زیبایی دیگری عوارضی را به دنبال دارد که کبودی، پوسته پوسته شدن ابرو بعد از کاشت ابرو و ایجاد دلمه پس از پیوند ابرو از جمله عوارض این عمل به حساب می‌آیند. با توجه به اینکه اغلب افراد با دیدن این عوارض دچار نگرانی و استرس می‌شوند، لذا بهتر است پیش از عمل، یک جلسه مشاوره کامل با پزشک خود برگزار کنید تا تمام مراحل توضیح داده شود. با این حال در این مقاله به طور کلی به شرح و بررسی علت تشکیل دلمه ها بعد از کاشت ابروی طبیعی و نکات مراقبتی پس از پیوند ابرو می‌پردازیم.

پیوند ابرو با ایجاد زخم‌هایی بر روی نواحی ابرو همراه است. کسانی که کاشت ابرو طبیعی را انجام می‌دهند به دلیل سوراخ‌هایی که روی سطح پوست برای کاشت ایجاد می‌شوند، شاهد آسیب پوستی در همین نواحی خواهند بود. به مرور زمان و با شروع فرآیند ترمیم پوستی، دلمه‌هایی بر روی زخم‌ها مشاهده می‌شوند. علاوه بر آن در بعضی مواقع پوست دچار ترک و پوسته پوسته شدن می‌گردد که بعد از مدتی، تمامی این مشکلات حل شده و از بین می‌روند.

دلمه های بعد از کاشت ابروی طبیعی

در صورت مشاهده این دلمه‌ها هیچ جای نگرانی نبوده و این موضوع کاملاٌ طبیعی است چرا که دلمه شدن زخم‌ ها پس از پیوند ابرو  بخشی از مکانیسم طبیعی بدن برای بهبود زخم‌ها محسوب می‌شود. البته شدت زخم‌های ایجاد شده در نواحی کاشت ابرو و دلمه‌هایی که به دنبال دارد تا حد زیادی به روش کاشت ابرو و تبحر پزشک نیز بستگی دارد. شما می‌توانید با رعایت مراقبت‌های لازم بعد از پیوند ابرو که توسط پزشک توصیه خواهد شد، روند بهبودی و رسیدن به نتیجه مطلوب را تسریع ببخشید.

علائم دلمه بعد از پیوند ابرو

یکی از شایع ترین خطرات ایمپلنت ابرو خونریزی‌های بسیار خفیف در روزها یا حداکثر دو هفته اول پس از کاشت ابرو است، چرا که فولیکول‌های برداشت‌شده از ناحیه اهداکننده با ایجاد برش‌های کوچک دوباره در پوست ابرو کاشته می‌شوند. قطعاٌ هر چقدر جراح و متخصص زیبایی شما متبحر و متخصص باشد با ایجاد برش‌های میکروسکوپی با حداقل آسیب به سلول‌های پوست ابروی شما اینکار را انجام داده و با کاهش خونریزی به کمترین میزان ممکن تشکیل دلمه و پوسته پوسته شدن در محل کاشت را نیز به حداقل می‌رساند، ولی بهتر است بدانید که تشکیل دلمه در پوست اجتناب ناپذیر است.

مهمترین علامت دلمه پس از پیوند ابرو تشکیل پوسته نازکی از خون لخته شده روی پوست محل کاشت است که به دلیل لخته‌های سالم ایجاد می شود و با رها کردن آنها به حال خود و عدم دستکاری به طور طبیعی ۴ تا ۱۰ روز پس از تشکیل از بین می‌روند. برای اینکه بتوانید علائم دلمه بعد از پیوند ابرو را بکاهید بایستی مصرف داروهای رقیق کننده خون یا انجام فعالیت‌های بدنی سنگین را حداقل به مدت دو هفته پس از جراحی کنار بگذارید تا از خونریزی بیشتر و تشکیل دلمه‌ها و به عبارتی پوسته‌های برجسته و زبر ناشی از لخته شدن خون در محل پیوند جلوگیری کنید.

دلیل ایجاد دلمه پس از ایمپلنت ابرو

پس از پیوند، قطعاٌ در ناحیه مورد نظر خونریزی هر چند ناچیز اما ایجاد می‌شود، در این شرایط بدن از مکانسیم انعقادی برای توقف خونریزی استفاده می‌کند که نهایتاٌ پس از خشک شدن خون در محل، دلمه در سطح پوست ایجاد می‌شود. تشکیل یک لخته خون طبیعی به یک سری از فعل و انفعالات شیمیایی در بدن بستگی دارد. پلاکت‌های موجود در خون شما توسط محرک‌هایی که در هنگام آسیب دیدن رگ خونی آزاد می‌شوند، فعال شده و پس از اتصال به دیواره محل آسیب دیده به یکدیگر چسبیده و به فرم پلاگین تغییر شکل می‌دهند تا قسمت بریده را پر کرده و  از نشت خون جلوگیری کنند.

آیا دلمه بعد از پیوند ابرو خطرناک است ؟

خیر، تشکیل دلمه در واقع یکی از پروسه‌های طبیعی بهبود زخم‌های پس از کاشت ابروست، و به مرور زمان و در مدت زمان اندکی به طور خود به خود زخم‌ها ترمیم یافته و دلمه‌ها برطرف خواهند شد، مگر اینکه عمل پیوند ابرو خود را در یک کلینیک نامعتبر و توسط یک پزشک غیرمتخصص در این زمینه انجام داده باشید که در این شرایط ممکن است جای زخم‌ها به صورت اسکار باقی مانده و جلوه ی زشتی به ابروان شما ببخشند.

دلمه بعد از پیوند ابرو خطرناک است ؟

دلمه پس از پیوند ابرو حتمی است ؟

همانطور که پیشتر نیز ذکر شده، منظور از دلمه در واقع لایه‌ای از لخته خود ایجاد شده در محل زخم‌های ناشی از سوزن یا به عبارتی فولیکول‌های پیوند شده در محل، به هنگام کاشت ابروست، شاید برخی افراد از تشکیل دلمه در محل پیوند و نیز پوسته پوسته شدن محل مورد نظر شکایت داشته باشند ولی بهتر است بدانید که این پروسه تا حدودی به نفع شماست چرا که می‌تواند از جابجایی پیوندها به سمت بالا جلوگیری کرده و با انسداد محل زخم از بروز هر نوع عفونت احتمالی پس از کاشت ابرو ممانعت کند. با کمی صبر و حوصله و البته رعایت مراقبت‌های بهداشتی و مصرف به موقع و منظم داروهای تجویز شده از سوی پزشک نهایتاٌ در عرض دو هفته از شر دلمه‌ها خلاص شده و از داشتن ابروهای پرپشت و منظم و طبیعی لذت خواهید برد.

دلیل تشکیل دلمهوقتی پوست زخمی می‌شود، واکنش سیستم ایمنی بدن به زخم، تشکیل دلمه است تا میکروب‌ها به زخم نفوذ نکنند.
آیا دلمه خطرناک است؟خیر چون بخشی از واکنش طبیعی بدن است لذا به هیچ عنوان دلمه‌ها را دستکاری نکرده و اجازه دهید به مرور، ریزش کنند.
شدت تشکیل دلمههر چه زخم بیشتری در محل پیوند ابرو باشد، دلمه بیشتری تشکیل خواهد شد.
کمک به درمان دلمه‌ها
 1. مصرف داروهای تجویز شده
 2. عدم دستکاری زخم‌ها
 3. پرهیز از محیط‌های آلوده

مطالب بیشتر: کاشت ابرو SUT

آیا به وجود آمدن دلمه پس از کاشت ابرو طبیعی نگران کننده است؟

یکی از متداول‌ترین سوالات مراجعه‌کنندگان در زمان رویت دلمه های بعد از کاشت ابرو طبیعی این است که آیا این مسئله خطرناک است؟ و یا اینکه آیا این دلمه ممکن است که کاشت ابرو را با مشکلی مواجه کند؟ در واقع باید بگوییم که تشکیل دلمه‌ها در محل پیوند ابرو اصلاٌ نگران‌کننده نیست چون این عارضه، بخشی از پروسه عمل کاشت ابرو بوده و می‌توان گفت دلمه‌ها واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به ورود فولیکول‌های مو در قسمت ابرو هستند. البته باید یادآوری نمود که سیستم ایمنی بدن نسبت به فولیکول‌های کاشته شده پاسخ آلرژیک نخواهد داد. هر چقدر در این مرحله قدرت سیستم ایمنی بدن بیشتر باشد، بهتر و مثبت‌تر به دوران نقاهت واکنش نشان خواهید داد. علت این امر نیز آن است که فولیکول‌های کاشته شده، از بدن خود فرد انتخاب می‌شوند و سیستم ایمنی، این سلول‌ها را بیگانه تلقی نخواهد کرد.

دلمه بعد از کاشت مو خطرناک است؟

به وجود آمدن دلمه پس از کاشت ابرو طبیعی یک پاسخ کاملاٌ عادی است و نیازی نیست که فرد در مواجه با این مُعضل نگران باشد. دلمه‌ های موجود در محل کاشت ابرو طبیعی، عوارضی کوتاه مدت هستند و با گذشت یک هفته از کاشت ابرو، به تدریج از بین رفته و محو خواهند شد. نکته بسیار مهم این است که در تمام دوران نقاهت باید آرامش خود را حفظ کنید و به بدن اجازه بدهید در آرامش، به ریکاوری بپردازد. اما در صورتی که این دلمه‌ها به مدت طولانی‌تری بر روی محل کاشت ابرو باقی بمانند، موضوع قابل برسی خواهد بود و لازم است که فرد مراجعه‌کننده حتماٌ این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارد و از او در این زمینه کمک بخواهد. اگر از مهارت یک پزشک خوب و معتبر جهت کاشت ابرو بهره ببرید، به هیچ وجه دچار چنین وضعیتی نخواهید شد. در ضمن در صورتی که از دلمه ها پس از پیوند ابرو به درستی مراقبت نشود و بهداشت در این ناحیه رعایت نگردد، ممکن است که این دلمه‌ها سبب بروز عفونت‌های بدخیم شده و برای فرد مراجعه‌کننده آسیب‌زا باشند. پس به دقت بعد از عمل مراقب ابرو های خود باشید تا اتفاق نا خوشایندی برای سلامتی ابرو های شما مراجعه کننده عزیز رخ ندهد.

برای اطلاع از هزینه کاشت ابرو خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملاٌ رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس آپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت ابرو و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

لازم است بیان کنیم که برخی روش‌های کاشت ابرو طبیعی، بدون جراحی و خونریزی انجام می‌شوند. برای مثال می‌توان به کاشت ابرو با روش میکروگرافت و SUT اشاره کرد که با دستگاه‌های تمام اتوماتیک انجام می‌گیرند و میزان دلمه شدن یا پوسته پوسته شدن ناحیه ابرو را به کمترین حالت ممکن می‌رسانند.. البته در روش FIT نیز چون جراحی صورت نمی‌گیرد، خطر تشکیل دلمه‌های بزرگ بر روی پوست ابرو و بانک مو وجود نخواهد داشت. به هر حال همانطور که تاکید می‌شود، جلسه ابتدایی با پزشک، مهم‌ترین جلسه برای تحقق این عمل است زیرا اهداف و انتظارات بیان می‌شوند.

مطالب بیشتر: ماندگاری کاشت ابرو

راه های جلوگیری از ایجاد دلمه پس از کاشت ابرو

عوارض پس از کاشت ابرو طبیعی معمولاٌ قابل پیشگیری هستند و فرد می‌تواند با رعایت مسائلی، آن‌ها را کنترل نماید. این حالت دلمه، درست به مانند پوسته پوسته شدن است. اگر روش‌های مقابله با آن را می‌دانید، قطعاٌ بدون مشکل خواهید توانست از پس این شرایط هم برآیید. به منظور پیشگیری از عوارض پس از کاشت ابرو طبیعی لازم است که فرد ابتدا با پزشک خود صحبت داشته باشد. در حقیقت در بسیاری از مراکز زیبایی معتبر قبل از عمل زیبایی کاشت ابرو طبیعی، جلسه‌ مشاوره‌ای برگزار می‌شود که مراجعه‌کننده می‌تواند کلیه‌ سوالات خود را در این جلسه مطرح کرده و ابهامات خود را در این زمینه رفع کند. به منظور جلوگیری از به وجود آمدن دلمه ها پس از کاشت ابرو طبیعی، چند نکته را متذکر می‌شویم:

پیگشیری از دلمه بعد از کاشت ابرو

 1. فرد می‌تواند با تجویز پزشک متخصص از دارو‌های آنتی‌بیوتیک استفاده نماید اما در نهایت باید گفت که پاسخ سیستم ایمنی بدن افراد مختلف به عمل کاشت متفاوت است و این پاسخ می‌تواند در برخی افراد شدیدتر و در برخی دیگر ضعیف‌تر باشد. بسته به واکنش‌ سیستم ایمنی بدن فرد دارد، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است تاثیرات متفاوتی بر روی اشخاص داشته باشد اما نهایتاٌ این دارو‌ به کاهش عوارض پس از کاشت ابرو طبیعی کمک شایانی می‌کنند.
 2. در دوره پس از عمل، سعی کنید انواع ویتامین‌ها را جهت تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف کنید.
 3. همچنین لازم است که فرد مراجعه‌کننده به منظور پیشگیری از به وجود آمدن دلمه پس از کاشت ابرو به مدت یک هفته قبل و بعد از عمل کاشت ابرو از مصرف داروی آسپرین که مانع از لخته شدن خون می‌شود، خودداری نمایند.

مطالب بیشتر: بهترین دکتر کاشت ابرو

اقدامات موثر بعد از ایجاد دلمه بر روی ابرو کاشته شده

در صورتی که فرد مراجعه‌کننده پس از عمل زیبایی کاشت ابرو طبیعی دلمه‌هایی بر روی محل کاشت مشاهده نمود بهتر است که این نکات را رعایت کند:

اقدامات اولیه بعد از دلمه کاشت ابرو

 1. از دست زدن به دلمه‌ها در ساعات اولیه پس از عمل پیوند خودداری نماید.
 2. ناحیه‌ مورد نظر را کاملاٌ تمیز کنید تا آلوده به میکروب و گرد و غبار نشود.
 3. با مشورت پزشک از دارو‌هایی به منظور کاهش دلمه‌ها استفاده نماید.
 4. از ضربه زدن به این ناحیه خودداری کنید.
 5. استفاده از کمپرس یخ در این ناحیه به منظور کاهش حجم دلمه ها پس از پیوند ابرو می‌تواند مفید باشد، اما فراموش نکنید که به هیچ عنوان نباید کمپرس یخ را روی ابروها قرار دهید چون با این کار فولیکول‌های پیوندی آسیب خواهند دید.
 6. از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید زیرا ابرو‌ها در وضعیت حساسی به سر می‌برند و ممکن است تعریق یا فشار، باعث بدتر شدن اوضاع شود.
 7.  لازم است فرد پس از گذشت زمانی از عمل خود شروع به ماساژ این ناحیه به صورت بسیار ملایم کند تا در نهایت این دلمه ها از بین بروند. ماساژ این ناحیه باید به گونه‌ای باشد که به ابروهای کاشته شده آسیبی وارد نشود.
 8. بعد از پیوند ابرو به مدت دو هفته، از رفتن به  استخر و دریا و یا هر فعالیت دیگری که باعث مرطوب شدن ابرو‌ها شما شود، خودداری کنید.
 9. از مصرف الکل و دخانیات به مدت یک ماه قبل و بعد از پیوند ابرو بپرهیزید زیرا الکل باعث رقیق شدن خون می‌شود و تنباکو سطح اکسیژن خون را پایین می‌آورد. در نتیجه زخم‌ها دیرتر التیام پیدا خواهند کرد.

مطالب بیشتر: عوارض کاشت ابرو

مراقبت از ناحیه تحت درمان پس از کاشت ابرو طبیعی

پس از کاشت ابرو طبیعی لازم است که فرد نسبت به انجام مراقبت‌های بعد از کاشت اقدام نماید. در واقع پزشک معالج با بررسی سوابق پزشکی فرد مراجعه‌کننده به او توصیه‌هایی می‌کند که لازم است که فرد حتماٌ به آن‌ها عمل کند:

مراقبت بعد از پیوتد و کاشت ابرو

 1. پس از عمل زیبایی کاشت ابرو پزشک متخصص دارو‌های آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند که باید به طور منظم و طبق دستور، مصرف شوند.
 2. از جمله نکاتی که فرد مراجعه‌کننده باید به آن‌ها عمل کند این است که از وارد کردن ضربه و یا خارش ناحیه‌ کاشت ابرو پرهیز کند. این امر سبب آسیب به فولیکول‌های مو شده و کاشت ابرو را با مشکل مواجه خواهد کرد. بنابراین به هیچ وجه اقدام به خاراندن ناحیه مورد نظر نکنید و از لوسیون‌هایی که پزشک توصیه می‌کند استفاده کنید.
 3. فرد باید از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری نماید چرا که نور آفتاب ممکن است سبب ایجاد تحریک پوست شود. به منظور جلوگیری از تابش آفتاب، از عینک آفتابی یا کلاه لبه‌دار استفاده کنید.
 4. در ضمن پس از گذشت یک روز از عمل پیوند طبیعی ابرو لازم است که فرد این ناحیه را بشوید. برای این منظور می‌توانید از شوینده‌های ملایم استفاده کنید. در صورت رعایت بهداشت، می‌توانید مطمئن شوید که هیچگونه خطری ابروهای شما را تهدید نمی‌کند.

مطالب بیشتر: مراقبت بعد از کاشت ابرو

پس از عمل کاشت ابروی طبیعی ممکن است عوارضی خود را بروز دهند، این عوارض همگی کوتاه مدت هستند و از شدت کمی برخوردارند. حتی در مواردی این عوارض اصلاٌ ایجاد نمی‌شوند که این مسئله به مهارت متخصص بستگی دارد. با این حال برخی عوارض مانند تشکیل دلمه های بعد از کاشت ابرو، اجتناب ناپذیر هستند. در صورتی که فرد با عوارض شدیدتری مانند تنگی نفس و یا حساسیت بیش از حد پس از پیوند ابرو مواجه شد، لازم است که بلافاصله نزد پزشک معالج خود مراجعه کند و این عوارض را با او در میان بگذارد. همیشه شماره پزشک معالج را داشته باشید تا در صورت وقوع شرایط پیش‌بینی نشده، سریعاٌ به صورت تلفنی با او در تماس باشید.
روند درمانی پس از کاشت ابرو ممکن است که تا چهار ماه به طول بیانجامد و لازم است که در این مدت به کلیه‌ توصیه‌های پزشکی عمل نموده و مراقبت‌های لازم را انجام دهید. در پایان باید گفت که اگر چه عمل زیبایی کاشت ابروی طبیعی مزیت‌های فراوانی دارد اما عوارضی را نیز به دنبال خواهد داشت که با رعایت توصیه‌های لازم برطرف خواهد شد.

از آنجایی که تمام عمل‌های زیبایی، عوارض خاص خود را دارند و البته، نیاز به صبر و حوصله دارند تا برطرف شوند، توصیه می‌شود به هیچ وجه هراسان نشوید یا عجله نکنید زیرا این کار باعث استرس شده و استرس برای سیستم ایمنی در روزهای ریکاوری و نقاهت، اصلا خوب نیست. رعایت این توصیه‌ها سبب می‌شود که روند درمانی سریع‌تر طی شود و عمل زیبایی پیوند ابرو موفقیت‌آمیز باشد و در نهایت رضایت فرد مراجعه‌کننده را به دنبال داشته باشد.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک پوست و مو هلیا  و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت کاشت ابرو خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed