کاشت مو

تقویت مو بعد از کاشت مو و مراقب های آن

0
(0)

کاشت مو فرآیندی است که در نتیجه‌ی انجام آن موهای کاملا طبیعی در نواحی طاس سر رشد می‌کنند. موفقیت کاشت مو به مراقبت‌های شما پس از  عمل بستگی دارد. در واقع برای موهای کاشته شده بیش از حد حساسند و نیاز به مراقبت دارند تا توانایی رشد و شروع چرخه‌ی رویش مو را داشته باشند. در غیر این صورت هزینه‌ای که برای کاشت مو صرف کرده‌اید، بی نتیجه خواهد شد و موها طبق انتظار رشد نمی‌کنند. پس از عمل کاشت مو اصول مراقبتی توسط پزشک به مراجعه کننده توصیه می‌شود. همچنین در این مقاله از سری مجموعه تحقیقاتی کلینیک هلیا به شما کمک می‌کند با مراقبت‌های پس از کاشت برای تقویت موها آشنا شوید.

کاشت مو فرآیندی است که در نتیجه‌ی انجام آن موهای کاملا طبیعی در نواحی طاس سر رشد می‌کنند. موفقیت کاشت مو به مراقبت‌های شما پس از  عمل بستگی دارد. در واقع برای موهای کاشته شده بیش از حد حساسند و نیاز به مراقبت دارند تا

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره02122819418 در ارتباط باشید و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738  می‌توانید تمامی سوالات خود در رابطه با هزینه کاشت مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

 

قبل از پرداختن به موضوع اصلی شما را به مشاهده ویدئوی اختصاصی از کلینیک هلیا دعوت می‌کنیم، در این ویدئو در مورد روش‌های تقویت مو بعد از کاشت طبیعی مو و موارد مرتبط با آن صحبت شده است؛ به این صورت که به طور معمول بعد ازپیوند مو، تمامی موها ریخته و مجددا رشد می‌کنند، به همین دلیل بیماران بعد از ماه چهارم نیاز به تقویت موهای خود دارند. روش‌های تقویت مو باتوجه به صلاح‌دید پزشک مربوطه انتخاب و انجام می‌شود، استفاده از مزوتراپی، کربوکسی‌تراپی و ویتامین‌های خوراکی بهترین گزینه برای تقویت موهای کاشته شده هستند. در روش مزوتراپی یک سری از ویتامین‌ها و فاکتورهای رشد مستقیما به فولیکول مو به منظور تقویت آن  تزریق می‌شود؛ در کربوکسی‌تراپی از گاز کربن دی‌اکسید در ناحیه کاشت استفاده می‌شود، تمامی روش‌های تقویتی باید چندین جلسه و به صورت مرتب تکرار شوند تا بیمار به نتیجه مطلوب برسد. تعداد و فاصله بین جلسات تقویت مو باید طبق نظر پزشک تعیین شود؛ پس حتما موضوع تقویت مو بعد از کاشت طبیعی مو را جدی بگیرید. عنوان این مساله که موهای کاشته شده ماندگاری بالایی دارند سبب می‌شود تا افراد بعد از پیوند مو، مراقبت دائم از آن را فراموش کنند.

روش‌های تقویت موهای کاشت شده

برخی از شیوه‌های تقویت مو مانند مزوتراپی، کربوکسی‌تراپی برای تحریک فولیکول‌ها ممکن است توسط پزشک پیشنهاد شود. مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها بهترین گزینه برای تقویت موهای کاشته شده هستند. روش مزوتراپی با تزریق محلولی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد مو، فولیکول‌ها را تقویت می‌کند. از طرفی روش تزریق خود به تنهایی منجر به گردش مجدد خون در لایه میانی پوست می‌شود؛ که این به نوبه‌ی خود تاثیر مهمی در تحریک فولیکول‌های مو و رویش مجدد موها دارد. کربوکسی‌تراپی  روش پیشرفته و متفاوتی است که در آن از گاز کربن دی‌اکسید برای تقویت موها استفاده می‌شود. روش‌های تقویتی ذکر شده باید در چندین جلسه و به طور مرتب تکرار شوند تا نتیجه مطلوب حاصل شود. این مساله که کاشت مو ماندگاری بالایی دارد، سبب می‌شود افراد بعد از پیوند مو، مراقبت دائم از آن را بدانند. درحالی که طول عمر فولیکول‌ها به نحوه‌ی مراقبت فرد وابسته است.

رسیدگی و تقویت مو پس از کاشت مو

اولین مرحله مراقبت از موی کاشته شده زمانی باید انجام ‌گیرد که موها تازه کاشته شده‌اند و هنوز بنیه‌ی کافی برای رشد را پیدا نکرده‌اند. در این مدت لازم است نکات و توصیه‌های پزشک را به دقت به گوش بگیرید. در غیر این صورت احتمال موفقیت در فرآیند کاشت مو کاهش می‌یابد. در نخستین روزهای پس از عمل پیوند، گرافت‌های مو نیاز به مراقبت زیادی دارند.  فولیکول‌ها باید محیط جدید سازگار شوند و ریشه‌ی خود را محکم کنند؛ این امر نیاز به زمان و مراقبت دارد. از این رو تمام فعالیت‌های فرد اعم از نحوه‌ی خوابیدن، شستشو، تقویت مو … باید با دقت و ظرافت کافی انجام شود. بخشی از مراقبت‌هایی که عموما توسط پزشک متخصص پس از کاشت به بیماران توصیه می‌شود، در ادامه ذکر می‌شود:

رسیدگی و تقویت مو پس از کاشت مو

شما کاربران گرامی در صورت تمایل می‌توانید مطالب این مقاله را به صورت فایل صوتی گوش نمایید.

خوابیدن خود را تغییر دهید

یکی از رفتارهایی که باید پس از کاشت به آن توجه کنید، نحوه‌ی خوابیدن است. مدل خوابیدن تاثیر بسیار بالایی در روند درمان و رسیدن به نتیجه مطلوب در خصوص کاشت طبیعی مو دارد؛ اگر عادت به خوابیدن بدون بالشت دارید، لازم است بدانید که تا چندین روز پس از کاشت باید سر مرتفع‌تر از بدن قرار گیرد. می‌توانید از دو بالشت با زاویه 45 درجه استفاده کنید تا به مرور تورم سر کمتر شود. نواحی تحت کاشت نباید با بالشت در تماس باشد؛ هرگونه فشار یا تنشی به گرافت‌های کاشته شده منجر به آسیب رسیدن به آنها می‌شود. اگر پیوند از بالای سر شما انجام شده باشد حتما یک حوله زیر گردن خود قرار دهید.

 

مطالب بیشتر: ریزش مو سکه ای

 

برای تقویت کاشت مو پس از کاشت مو در معرض آفتاب قرار نگیرید

به یاد داشته باشید که شرایط محیطی بر موفقیت عمل کاشت طبیعی مو تاثیر بسزایی دارند، به عنوان مثال تابش مستقیم خورشید به صورت طولانی مدت به گرافت‌های مو آسیب وارد می‌کند. پزشکان توصیه می‌کنند به مدت سه ماه پس از عمل از قرارگرفتن در معرض اشعه آفتاب یا سولاریوم دوری کنید. تابش اشعه‌ی خورشید علاوه بر کاهش رطوبت پوست، سبب ایجاد رادیکال‌های آزاد می‌شود و فولیکول‌ها را در معرض خطر نابودی قرار می‌دهد. آلودگی‌های محیطی نیز در روزهای اول نتیجه را تحت تاثیر قرار دهد؛ در این مدت جراحت ناشی از کاشت مو ممکن است بر اثر آلودگی دچار عفونت شوند. این موارد منجر به بروز مشکلاتی مانند ریزش مو و از بین رفتن فولیکول‌ها خواهند شد.

مصرف دارو برای تقویت مو بعد از کاشت مو

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی روش‌های نوینی برای پیوند مو اعمال می‌شوند که نسبت به روش‌های قدیمی کم تهاجمی‌تر هستند. این روش‌ها زخم‌های بسیار ریز و سطحی ایجاد می‌کنند که دوره‌ی چندروزه‌ای برای برای ترمیم نیاز دارد. در طول دوره‌ی نقاهت مصرف داروهای تقویتی به ترمیم سریع تر جراحت‌ها کمک می‌کند. برای اطلاع از لیست داروهای مورد نیاز باید با پزشک خود مشورت کنید. مصرف آنتی بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بروز هرگونه عفونت پس از کاشت توسط پزشک تجویز می‌شود. مصرف قطره یا قرص ماینوکسیدول سبب تقویت موهای کاشته شده می‌شود. در این دوران از مصرف داروهای رقیق کننده‌ی خون پرهیز کنید. در نهایت هرگونه مصرف دارویی را پیش از عمل کاشت مو با پزشک خود در میان بگذارید.

شامپوها و شوینده های مناسب برای تقویت مو بعد از کاشت مو

پس از عمل پیوند مو تا 7 روز نباید شستشوی سر انجام شود. پس از این مدت شامپوی مناسب را پس از مشورت با پزشک خود انتخاب کنید. با توجه به حساسیت مو در این دوره، ممکن است پزشک شامپوی خاصی را برای شما معرفی کند. در کل شامپوی شامپو بچه به دلیل عدم وجود ترکیبات شوینده قوی گزینه‌ی مناسبی برای شستشوی سر پس از کاشت مو می‌باشند. پس از  شستشو موها را با حوله یا سشوار خشک نکنید و هرگز آن‌ها را ماساژ ندهید، اجازه دهید موهایتان در هوای آزاد خشک شوند.

 

مطالب بیشتر: شست و شو مو بعد از کاشت مو

 

شامپوها و شوینده های مناسب برای تقویت مو بعد از کاشت مو

تقویت مو بعد از کاشت مو به صورت طولانی مدت و مراقبت های آن

ثبات کامل موهای پیوند شده به چندین ماه زمان نیاز دارد. دو هفته‌ی اول پس از کاشت مراقبت‌های ویژه‌ای می‌طلبد. پس از این مدت داروهای تقویت کننده و مکمل‌های مناسب برای رویش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیوتین از جمله مکمل‌هایی است پس از کاشت توسط پزشک توصیه می‌شود. مصرف منظم این ترکیبات تاثیر زیادی در تقویت موهای شما خواهد داشت. توجه داشته باشید که در ماه‌های اولیه، مصرف مواد تقویتی را نادیده نگیرید. این موها به مراقبت نیاز دارند تا بتوانند رشد طبیعی خود را آغاز کنند. اگر مراقبت‌های لازم را به درستی انجام دهید نتیجه‌ای بهتر به دست می‌آورید.

تاثیر مواد غذایی و نتیجه آن برای تقویت مو بعد از کاشت

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رشد مو، داشتن رژیم غذایی مناسب است. رژیم غذایی فرد باید مجموعه‌ی کاملی از پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و ترکیبات مورد نیاز برای رشد مو باشد. میوه، سبزیجات، گوشت و انواع مغزهای خوراکی را روزانه و به مقدار نیاز مصرف کنید. اگر غذای شما فاقد ریز مغذی‌ها (مواد معدنی، ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب) باشد ممکن است عملکرد غشای سلولی بدن مختل شود. فعالیت طبیعی فولیکول‌های مو تا حد زیادی به تغذیه‌ی بدن وابسته است.  مواد مغذی مانند انواع ویتامین‌های B مانند بیوتین و ب کمپلکس، روی، آهن، ویتامین‌های سی، ویتامین‌های A باید در رژیم غذایی روزانه وجود داشته باشد. این موارد بر ساختار‌، کیفیت و رشد سالم مو موثرند.

 

موادی مانند میوه و سبزیجات، گوشت قرمز، ماهی و … که ویتامین‌های B , C و E بالایی دارند به خوبی موها را تقویت می‌کنند؛ همچنین وجود مواد مغذی مانند املاح معدنی زینک، آهن و اسیدهای چرب امگا در تقویت موهای کاشته شده تاثیر به سزایی دارند. زینک (روی) و آهن نیز در توقف ریزش مو و رشد مجدد آن مفید است. روی در ترمیم بافت، تولید کلاژن، تکثیر سلولی، تعادل هورمونی، جذب ویتامین و پروتئین تاثیر بالایی از خود نشان می‌دهد. نخود، میگو، غلات کامل، تخم مرغ، ماهی و اسفناج سرشار از روی هستند. از طرفی آهن در تقویت مو، انتقال اکسیژن و مواد مغذی به فولیکول‌های مو و پوست سر موثر است؛ این مواد مغذی در مجموع سیستم ایمنی بدن را تقویت و مدت زمان بهبود پیوند طبیعی مو را تسریع می‌کنند. اسفناج، لوبیا، گوشت گاو و گوساله و صدف‌های خوراکی حاوی آهن هستند.

ماسک های مو برای تقویت مو بعد از کاشت مو

ماسک های مو برای تقویت مو بعد از کاشت مو

ماسک مو همچون ماسک‌های پوست ترکیباتی هستند که به سلامت پوست و مو کمک می‌کنند. استفاده از مواد مغذی به صورت مستقیم بر روی موها سبب می‌شود مواد مورد نیاز برای مو تا حدی جذب شوند. ماسک‌های حاوی انواع روغن‌های گیاهی برای تغذیه مو توصیه می‌شوند. معمولا ماسک‌های روغن زیتون بعد از کاشت طبیعی مو  توسط پزشکان پیشنهاد می‌شود. این ماسک‌ها غنی از ویتامین‌های گروه ب، E و آنتی اکسیدان‌ها برای تقویت مو پس از پیوند است. اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 نیز از دیگر موادی است که باعث می‌شود تا موها به خوبی تقویت شده و از ریزش مجدد آن‌ها جلوگیری شود. ماسک‌های میوه‌ای گزینه دیگری هستند که به تقویت بیشتر موها کمک می‌کنند. این ماسک‌ها نیز به خوبی باعث تقویت مو شده و کاشت مو را موفق‌تر جلوه می‌دهند.

ماسک مویی که به صورت روغن هستند می‌توانند چند ساعت قبل از حمام مورد استفاده قرار گیرند. این ماسک‌ها مواد مغذی خود را به فولیکول و ساقه‌ی مو می‌رسانند و به این ترتیب موها را نرم و خوش حالت می‌کنند؛ در نتیجه مشکل شکننده و آسیب‌پذیر بودن تارهای مو را از بین می‌برند. . مراقبت‌های بعد از پیوند طبیعی مو برای هر فردی الزامی است تا موهای خوش حالت و سالم داشته باشد. استفاده از روش‌های تغذیه‌ای مو و ماسک‌های مو همراه با هم تاثیر به سزایی در بهبود سلامت مو خواهند داشت.

 

مطالب بیشتر: عوارض کاشت مو

 

آیا بعد از پیوند مو می شود ورزش کرد؟

یکی از سوالاتی که برای افراد پس از پیوند مو مطرح است، مدت زمانی است که برای بازگشت به روال طبیعی زندگی باید صبر کنند. افرادی که به طورحرفه‌ای به ورزش مشغولند، باید مطلع باشند که انجام هرگونه حرکات ورزشی حداقل 10 روز پس از کاشت ممنوع است. پس از گذشت این مدت می‌توانید از ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی و یوگا شروع کنید.

چرا حرکات ورزشی نتایج کاشت مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

انجام حرکات ورزشی پس از عمل کاشت می‌تواند احتمال موفقیت پیوند گرافت‌های مو را کاهش دهد؟ اگر علت آن را نمی‌دانید،ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنید:

 • فشار خون:

افزایش ضربان قلب در حین ورزش ممکن است منجر به افزایش فشار خون شود؛ نتیجه این اتفاق خونریزی در نواحی گیرنده پوست سر، گرافتها یا ناحیه اهدا کننده را رقم می‌زند.

 • تعریق:

در روزهای ابتدایی پس از عمل پیوند، پوست سر به دلیل جراحت‌های متعدد حساس‌تر است. در نتیجه تعریق ناشی از ورزش ممکن است محل انجام برداشت و پیوند موها را حساس و آسیب پذیر کند.

 • حرکات کششی:

برخی تمرینات کششی بخصوص در پشت گردن ممکن است نیرویی بر بدن و سر وارد کند. بخصوص در کاشت طبیعی مو با روش FUT روند بهبود جراحت‌های پوست را طولانی‌تر می‌کند. بنابراین پس از انجام کاشت با روش FUT  توصیه می‌شود بین 15 روز تا یک‌ ماه باید از ورزش فاصله بگیرید؛ پس از گذشت این دوره روند برعکس شده و ورزش می‌تواند در دراز مدت بر پیوند موی شما تاثیر مثبت بگذارد.

 

چه مدت پس از کاشت مو می توان به محیط کار بازگشت؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی به محیط شغلی شما دارد. اما در مجموع بعد از گذشت حدود 10 روز می‌توانید به محل کار بروید. در صورت عدم رعایت نکات مراقبتی در روزهای اولیه، دوره نقاهت طولانی‌تر خواهد شد و مشکلات پوستی و حتی عفونت‌های احتمالی تمام معادلات شما را برهم می‌زند. در نهایت اینکه نه تنها نتیجه‌ی کاشت خوشایند نخواهد بود، بلکه هزینه و زمانی که صرف پیوند مو صرف نموده‌اید، برباد می‌رود.

تقویت مو بعد از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت

زمانی که شما تصمیم به کاشت طبیعی مو می‌گیرید برای دریافت بهترین نتیجه لازم است تغییرات مختصری در سبک زندگی خود اعمال کنید. برخی از نکات لازم که پیش از عمل باید آنها را در زندگی لحاظ کنید، به شرح زیر می‌باشند.

 • اطلاع کامل به پزشک

اگر دچار بیماری هستید یا دارویی مصرف می‌کنید باید با پزشک در میان بگذارید. در صورت نیاز باید مصرف برخی از داروها را قطع کنید. داروهایی مانند آسپرین یا داروهای رقیق کننده‌ی خون باید سه روز پیش از عمل، مصرف نشوند.

 • سیگار تعطیل

ترک هرگونه سیگار یا الکل در روزهای پیش از کاشت مو الزامی است. اگر سیگاری هستید یا الکل مصرف می‌کنید باید از هفته قبل از عمل مصرف آن‌ها را قطع کنید. کشیدن سیگار باعث تنگی عروق خون و در نهایت تضعیف رشد موهای پیوند شده می‌شود.

در روز عمل چکار باید انجام داد؟

عمل پیوند مو یکی از انواع عمل‌های زیبایی متداول امروز است که در کلینیک‌های کاشت طبیعی مو انجام می‌شود با این وجود همان‌طور که قبل از این عمل باید مراقبت‌هایی داشت و اصولی را رعایت کرد، در روز عمل نیز باید تابع شرایطی بود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1.  پیراهن یا لباس دکمه دار یا یقه باز بپوشید، به شکلی که برای تعویض لباس نیازی به در آوردن آن از ناحیه سر نباشید.
 2. این عمل حدود 6 تا 9 ساعت به طول می‌انجام پس صبور باشید و بی‌قراری نکنید، اگر پزشک اجازه داد، برای چند دقیقه در حین عمل استراحت کرده یا چیزی میل کنید.
 3.  قبل از عمل استحمام کنید.
 4.  قبل از عمل خوب استراحت کنید.
 5. در حین عمل نباید زیاد حرف بزنید.
 6.  در حین عمل نباید آدامس بجوید.
 7.  در حین عمل نمی‌توانید با تلفن همراه خود صحبت کنید.

فرآیند مراقبت های پس از کاشت مو

فرآیند مراقبت‌های پس از کاشت طبیعی مو از همان ابتدا شروع می‌شود و شما باید حداقل دو هفته مراقب موهای پیوند زده باشید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.

این مراقبت‌ها به طور مختصر و مفید به شرح ذیل است:

 • شب اول: مراقب نحوه خواب خود باشید تا موهای کاشته شده آسیب نبینند و از تورم صورت شما جلوگیری شود.
 • روز اول: در صورت لزوم، محل عمل توسط کلینیک با روش‌های مختلف از جمله PRP و لیزر تمیز شده و باند آن تعویض می‌شود.
 • روز سوم: باید شستشوی مو را شروع کنید در این روز استفاده از برخی لوسیون‌ها و شامپوها توصیه می‌شود که تا دو هفته ادامه خواهند داشت، شستشو به ترمیم زخم‌های پیوند طبیعی مو کمک می‌کند.
 • روز 5 تا 7: پیوندها کمی قوی‌تر شدند و با لمس کردن آن‌ها احتمال ریزش کمتر است با این وجود نباید آن‌ها را خراش دهید.
 • از 4 تا 5 روز پس از عمل، محل کاشت شروع به ریزش می‌کنند و این روند 2 تا 3 ماه ادامه خواهد داشت (طبیعی است و جای نگرانی نیست) و پس از آن موهای دائم و جدید شما شروع به رشد می‌کنند.
 • 15 تا 30 روز پس از عمل: پس از گذشت 2 تا 3 هفته از کاشت طبیعی مو، موهای جدید شما به طور منظم ظاهر می‌شوند وپیوند مو شما به طور طبیعی (غیر قابل تشخیص) است.
 • 1 تا 3 ماه بعد: مجددا موها ریزش می‌کنند که ممکن است شما شوکه ‌شوید ولی جای نگرانی نیست چون دوباره موهای پیوند زده شده شروع به رشد می‌کنند.
 • 4تا 6 ماه بعد: در ماه چهارم بعد از عمل رشد موها مجددا خوب شده و طی شش ماه به پنجاه درصد از نتیجه مطلوب دست می‌یابید و تغییرات به وضوح قابل مشاهده هستند.
 • 6 تا 12 ماه بعد: موهای کاشته شده‌ی جدید به رشد خود ادامه داده و ضخیم می‌شوند.
 • 12 تا 18 ماه بعد: پس از گذشت 12 ماه (یکسال) نتیجه نهایی از پیوند طبیعی مو را مشاهده می‌کنید، ظاهر موها نیز بهتر، پر رنگ‌تر، بلندتر و ضخیم‌تر می‌شود در مجموع نتیجه نهایی بین 12 تا 15 ماه و در ناحیه جلوی سر پس از 18 تا 20 ماه پس از کاشت طبیعی مو حاصل می‌شود.

شما می‌توانید با مراجعه به ” کلینیک زیبایی هلیا  و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت پیوند مو خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02122819418 تماس حاصل نمایید. همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب‌سایت، از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید. کاشت طبیعی مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

آیا این مطلب مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین امتیاز 0 / 5. 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام و عرض ادب
   بسیار خرسندیم که این مطلب از وب سایت کلینیک هلیا برای شما دوست عزیز مفید واقع گردید.
   پیروز و استوار باشیذ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button