1. خانه
 2. پوست و مو
 3. کاشت مو
 4. تقویت مو بعد از کاشت مو – شامپو، دارو، ماسک تقویتی و نکات تغذیه ای

تقویت مو بعد از کاشت مو – شامپو، دارو، ماسک تقویتی و نکات تغذیه ای

راهنمای تقویت مو بعد از کاشت مو

کاشت مو فرآیندی است که در نتیجه‌ی انجام آن موهای کاملا طبیعی در نواحی طاس سر رشد می‌کنند. موفقیت کاشت مو به مراقبت‌های شما پس از عمل بستگی دارد. در واقع برای موهای کاشته شده بیش از حد حساسند و نیاز به مراقبت دارند تا توانایی رشد و شروع چرخه‌ی رویش مو را داشته باشند. در غیر این صورت هزینه‌ای که برای کاشت مو صرف کرده‌اید، بی نتیجه خواهد شد و موها طبق انتظار رشد نمی‌کنند.

پس از عمل کاشت مو اصول مراقبتی توسط پزشک به مراجعه کننده توصیه می‌شود. همچنین در این مقاله از سری مجموعه تحقیقاتی کلینیک هلیا به شما کمک می‌کند با مراقبت‌های پس از کاشت برای تقویت موها آشنا شوید.

اینفوگرافی راهنمای تقویت مو بعد از کاشت مو
اینفوگرافی راهنمای تقویت مو بعد از کاشت مو

کاشت مو فرآیندی است که در نتیجه‌ی انجام آن موهای کاملا طبیعی در نواحی طاس سر رشد می‌کنند. موفقیت کاشت مو به مراقبت‌های شما پس از  عمل بستگی دارد.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ می‌توانید تمامی سوالات خود در رابطه با هزینه کاشت مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

قبل از پرداختن به موضوع اصلی، شما را به مشاهده ویدئوی اختصاصی از کلینیک هلیا دعوت می‌کنیم، در این ویدئو در مورد روش‌های تقویت مو بعد از کاشت طبیعی مو و موارد مرتبط با آن صحبت شده است به این صورت که به طور معمول بعد از پیوند مو، تمامی موها ریخته و مجددا رشد می‌کنند، به همین دلیل بعد از ماه چهارم نیاز به تقویت موی سر خواهد بود. روش‌های تقویت مو با توجه به صلاح­دید پزشک مربوطه انتخاب و انجام می‌شود.

استفاده از مزوتراپی، کربوکسی‌تراپی و ویتامین‌های خوراکی بهترین گزینه برای تقویت موهای کاشته شده هستند. در روش مزوتراپی یک سری از ویتامین‌ها و فاکتورهای رشد مستقیما به فولیکول مو به منظور تقویت آن تزریق می‌شوند. در کربوکسی‌تراپی از گاز کربن‌دی‌اکسید در ناحیه کاشت استفاده خواهد شد.

تقویت مو بعد از کاشت مو و مراقب های آن
تقویت مو بعد از پیوند مو و نگهداری از آن

تمامی روش‌های تقویتی باید چندین جلسه و به صورت مرتب تکرار شوند تا فرد به نتیجه مطلوب برسد. تعداد و فاصله بین جلسات تقویت مو باید طبق نظر پزشک تعیین شود پس حتما موضوع تقویت مو بعد از کاشت طبیعی مو را جدی بگیرید. عنوان این مسئله که موهای کاشته شده ماندگاری بالایی دارند سبب می‌شود تا افراد بعد از پیوند مو، مراقبت دائمی از آن را فراموش کنند. در حالی که طول عمر فولیکول‌ها به نحوه‌ مراقبت فرد وابسته است.

روش های تقویت موی کاشت شده

برخی از شیوه‌های تقویت و پرپشت شدن موهای کاشته شده مانند مزوتراپی و کربوکسی‌تراپی ممکن است توسط پزشک برای تحریک فولیکول‌ها پیشنهاد شود. مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها بهترین گزینه برای تقویت موهای کاشته شده هستند. در روش مزوتراپی از طریق تزریق محلولی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد مو، فولیکول‌ها تقویت می‌­شوند. از طرفی این روش به تنهایی منجر به گردش مجدد خون در لایه میانی پوست خواهد شد که این به نوبه‌ خود تاثیر مهمی در تحریک فولیکول‌های مو و رویش مجدد موها دارد. کربوکسی‌تراپی روش پیشرفته و متفاوتی است که در آن از گاز کربن­دی‌اکسید برای تقویت موها استفاده می‌شود.

اهمیت تغذیه بعد از کاشت موفولیکول‌ها که به تازگی به محل جدید منتقل شده‌اند، بسیار سست و ضعیف هستند و نیاز به مراقبت بیشتری خواهند داشت تا از بین نروند. تقویت مو، بخشی از این مراقبت به حساب می‌آید.
چه زمان می‌توان تقویت مو را شروع کرد؟باید حداقل ۱۰ روز صبر کنید و سپس متخصص وضعیت پیوند مو را مورد بررسی قرار دهد تا زمان شروع تقویت فولیکول و روش مناسب را تعیین کند.
روش‌های تقویت مو بعد از پیوند مو
 1. مصرف ویتامین‌ها
 2. مصرف مکمل‌ها
 3. مصرف زینک پلاس
 4. مزوتراپی
 5. کربوکسی تراپی

اهمیت رسیدگی و تقویت مو پس از کاشت مو

مراقبت از موی پیوند شده دقیقا از زمان کاشت شروع می­‌شود چون موها بنیه‌ی کافی برای رشد ندارند. در این مدت لازم است نکات و توصیه‌های پزشک را به دقت عمل کنید در غیر این صورت احتمال موفقیت در فرآیند کاشت مو کاهش می‌یابد. در نخستین روزهای پس از پیوند طبیعی مو، گرافت‌های مو نیاز به مراقبت زیادی دارند.  فولیکول‌ها باید با محیط جدید سازگار شوند و ریشه‌ خود را محکم کنند. این امر نیاز به زمان و مراقبت دارد. از این رو تمام فعالیت‌های فرد اعم از نحوه خوابیدن، شستشو، تقویت مو و… باید با دقت و ظرافت کافی انجام شوند. بخشی از مراقبت‌هایی که عموما توسط پزشک متخصص پس از کاشت به مراجعه‌کنندگان توصیه می‌شود، در ادامه ذکر خواهد شد:

رسیدگی و تقویت مو پس از کاشت مو

خوابیدن خود را تغییر دهید

یکی از رفتارهایی که باید پس از کاشت طبیعی مو به آن توجه کنید، نحوه‌ خوابیدن است. مدل خوابیدن تاثیر بسیار بالایی در روند درمان و رسیدن به نتیجه مطلوب در خصوص کاشت طبیعی مو دارد. اگر عادت به خوابیدن بدون بالشت دارید، لازم است بدانید که تا چندین روز پس از کاشت باید سر مرتفع‌تر از بدن قرار گیرد.  می‌توانید از دو بالشت استفاده کنید تا به مرور ورم سر کمتر شود. نواحی تحت کاشت نباید با بالشت در تماس باشد. هرگونه فشار یا تنش به گرافت‌های کاشته شده منجر به آسیب رسیدن به آن­‌ها می‌شود. اگر پیوند از بالای سر شما انجام شده باشد حتما یک حوله زیر گردن خود قرار دهید.

شما کاربران گرامی در صورت تمایل می‌توانید مطالب این مقاله را به صورت فایل صوتی گوش نمایید.

قرص هیرویت بعد از کاشت مو

شاید شما قبلاً از قرص هیرویت برای تقویت مو‌های سر استفاده می‌کردید و اکنون نیز تصمیم گرفته‌اید بعد از کاشت مو، مصرف این قرص را مجدداً شروع کنید. ولی همانگونه که بار‌ها توضیح دادیم به هیچ عنوان نباید دارو‌هایی را به صورت سرخود و بدون مشورت با متخصص مصرف نمایید. اکنون اگر می‌خواهید بدانید که آیا مصرف قرص هیرویت بعد از کاشت مو می‌تواند به تقویت فولیکول‌ها کمک کند یا خیر، باید بگوییم که قطعاً این قرص اثربخشی بسیار خوبی دارد و معمولاً متخصص از فرد متقاضی می‌خواهد که روزانه یک عدد قرص هیرویت را مصرف کند تا بتواند از این طریق مواد مغذی مورد نیاز فولیکول‌های پیوندی را سریع‌تر به آن‌ها رسانده و در نتیجه فولیکول‌ها بنیه قوی‌تری پیدا کنند.

اما با این حال باز هم بهتر است اجازه دهید متخصص در مورد این موضوع تصمیم‌گیری کند چون شاید بدن شما کمبودی از نظر ویتأمین‌ها نداشته باشد و تنها کمی تغییر در رژیم غذایی بتواند تغذیه فولیکول‌ها را به بهترین شکل ممکن پیش ببرد. توجه داشته باشید مصرف مازاد برخی از دارو‌ها و مکمل‌ها، تأثیر منفی بر روی بدن دارد. پس تا زمانی که مطمئن نشده‌اید بدن شما به مکمل نیاز دارد، به هیچ عنوان مصرف قرص هیرویت بعد از پیوند مو را شروع نکنید.

مطالب بیشتر: ریزش مو سکه ای

برای تقویت کاشت مو پس از پیوند مو در معرض آفتاب قرار نگیرید

به یاد داشته باشید که شرایط محیطی بر موفقیت کاشت طبیعی مو تاثیر بسزایی دارند. به عنوان مثال تابش مستقیم خورشید به صورت طولانی مدت، به گرافت‌های مو آسیب وارد می‌کند. پزشکان توصیه می‌کنند به مدت سه ماه پس از ایمپلنت مو از قرارگرفتن در معرض اشعه آفتاب یا سولاریوم دوری کنید. تابش اشعه‌ خورشید علاوه بر کاهش رطوبت پوست، سبب ایجاد رادیکال‌های آزاد شده و فولیکول‌ها را در معرض نابودی قرار می‌دهد. آلودگی‌های محیطی نیز در روزهای اول بعد از کاشت، نتیجه را تحت تاثیر قرار می­‌دهند و ممکن است جراحت ناشی از کاشت مو بر اثر آلودگی دچار عفونت شود. این موارد منجر به بروز مشکلاتی مانند ریزش مو و از بین رفتن فولیکول‌ها خواهند شد.

مطالب بیشتر: دمنوش برای تقویت مو

مصرف دارو برای تقویت مو بعد از کاشت مو

در حال حاضر به لطف پیشرفت تکنولوژی، روش‌های نوینی برای پیوند مو به کار گرفته می­‌شوند که نسبت به روش‌های قدیمی کم تهاجمی‌تر هستند. این روش‌ها زخم‌های بسیار ریز و سطحی ایجاد می‌کنند که دوره‌ چند روزه‌ای برای ترمیم نیاز دارند. در طول دوره‌ نقاهت، مصرف داروهای تقویتی به ترمیم سریع‌­تر جراحت‌ها کمک می‌کند. برای اطلاع از لیست داروهای مورد نیاز باید با پزشک خود مشورت کنید. مصرف آنتی بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بروز هرگونه عفونت پس از کاشت توسط پزشک تجویز می‌شود. مصرف قطره یا قرص ماینوکسیدیل سبب تقویت موها پس از کاشت خواهد شد. در این دوران از مصرف داروهای رقیق‌کننده‌ خون پرهیز کنید. در نهایت هرگونه مصرف دارویی را پیش از کاشت موی طبیعی با پزشک خود در میان بگذارید.

شامپوها و شوینده های مناسب برای تقویت مو بعد از پیوند مو

پس از پیوند طبیعی مو، تا ۷ روز نباید شستشوی سر انجام شود. پس از کاشت مو، انتخاب یک شامپو مناسب و همچنین نحوه و تعداد استفاده از آن ممکن است تاثیر بسزایی در روند بهبودی داشته باشد. با توجه به حساسیت مو در این دوره، ممکن است پزشک شامپوی خاصی را برای شما معرفی کند. در واقع بعد از کاشت مو، استفاده از شامپوی نامناسب نه تنها بهبودی را به تاخیر می‌اندازد بلکه موجب ایجاد عوارض ناخوشایند نیز می‌شود. با این حال در این فرآیند، نوع شامپو نیز نقش اساسی دارد و در چند روز اول باید در انتخاب و استفاده از آن بسیار محتاط باشید. طی این مدت کوتاه استفاده از یک شامپوی ملایم که توسط پزشکتان تجویز شده (یا شامپوی بچه) توصیه می‌شود. به طور کلی توصیه می شود از محصولات مراقبت از موی حاوی الکل، فسفات یا سولفات خودداری کنید؛ زیرا همه اینها می توانند به ساقه مو آسیب برسانند.

پس از شستشو، موها را با حوله یا سشوار خشک نکنید و هرگز آن‌ها را ماساژ ندهید بلکه اجازه دهید موی سر در هوای آزاد خشک شود.

 بهترین شامپو برای تقویت موهای کاشته شده را تنها از پزشک خود جویا شوید، زیرا او بر حسب تجربه‌ای که دارند و با در نظر گرفتن جنس و شرایط موی شما می‌تواند بهترین گزینه را پیشنهاد دهد.

شامپوی مخصوص کاشت مو شامل چه ترکیباتی است:

 1. بیوتین و نیاسین
 2. آنتی‌بیوتیک و کتوکونازول 
 3. آرژنین ، تورین و سیستئین (Cysteine)
 4. کافئین و پپتیدهای مس

مطالب بیشتر: شست و شو مو بعد از کاشت مو

شامپوها و شوینده های مناسب برای تقویت مو بعد از کاشت مو

تقویت مو بعد از کاشت مو به صورت طولانی مدت و مراقبت های آن

ثبات کامل موهای پیوند شده به چندین ماه زمان نیاز دارد. دو هفته‌ اول پس از کاشت، مراقبت‌های ویژه‌ای می‌طلبد. پس از این مدت داروهای تقویت‌کننده و مکمل‌های مناسب برای رویش مو مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیوتین از جمله مکمل‌هایی است که پس از کاشت توسط پزشک توصیه می‌شود. مصرف منظم این ترکیبات تاثیر زیادی در تقویت موهای کاشته شده شما خواهد داشت. توجه داشته باشید که در ماه‌های اولیه، مصرف مواد تقویتی را نادیده نگیرید. موی پیوند شده به مراقبت نیاز دارند تا بتوانند رشد طبیعی خود را آغاز کند. اگر مراقبت‌های لازم را به درستی انجام دهید نتیجه‌ای بهتر به دست می‌آورید.

تاثیر مواد غذایی و نتیجه آن برای تقویت مو بعد از کاشت

چه چیزهایی بعد از کاشت مو ضرر دارد؟ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رشد مو، داشتن رژیم غذایی مناسب است. رژیم غذایی فرد باید مجموعه‌ کاملی از پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و ترکیبات مورد نیاز برای رشد مو باشد. میوه، سبزیجات، گوشت و انواع مغزهای خوراکی را روزانه و به مقدار نیاز مصرف کنید. اگر غذای شما فاقد ریز مغذی‌ها (مواد معدنی، ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب) باشد ممکن است عملکرد غشای سلولی بدن مختل شود. فعالیت طبیعی فولیکول‌های مو تا حد زیادی به تغذیه‌ بدن وابسته است. باید در رژیم غذایی روزانه، مواد مغذی شامل انواع ویتامین‌های B مانند بیوتین و ب کمپلکس، روی، آهن، ویتامین‌های سی و ویتامین‌ A وجود داشته باشد. این مواد بر ساختار‌، کیفیت و رشد سالم مو موثر هستند.

موادی مانند میوه و سبزیجات، گوشت قرمز، ماهی و … که ویتامین‌های B , C و E بالایی دارند به خوبی رشد مو را تقویت می‌کنند. همچنین وجود مواد مغذی مانند املاح معدنی زینک، آهن و اسیدهای چرب امگا در تقویت مو کاشته شده تاثیر به سزایی دارند. زینک (روی) و آهن نیز در توقف ریزش مو و رشد مجدد آن مفید است. روی در ترمیم بافت، تولید کلاژن، تکثیر سلولی، تعادل هورمونی، جذب ویتامین و پروتئین تاثیر بالایی از خود نشان می‌دهد. نخود، میگو، غلات کامل، تخم مرغ، ماهی و اسفناج سرشار از روی هستند. از طرفی آهن در تقویت مو، انتقال اکسیژن و مواد مغذی به فولیکول‌های مو و پوست سر موثر است. این مواد مغذی در مجموع، سیستم ایمنی بدن را تقویت و مدت زمان بهبود پیوند طبیعی مو را تسریع می‌کنند. اسفناج، لوبیا، گوشت گاو و گوساله و صدف‌های خوراکی حاوی آهن هستند.

مصرف گوشت قرمز بعد از کاشت مو

مو از نظر ساختاری از پروتئین تشکیل شده است بنابراین به منظور حمایت از رشد موهای جدید، باید حتما بدن خود را با پروتئین تقویت کنید. گوشت، لبنیات یا غذاهایی مانند ماهی که معمولا پس از کاشت مو مصرف می‌شوند، سرشار از ویتامین B12 و پروتئین هستند که به کوتاه شدن روند بهبودی کمک می‌کنند. در حالت کلی بعد از کاشت مو مصرف پروتئین توصیه می‌شود اما گرفتن پروتئین از گوشت قرمز اجباری نیست (برخی افراد علاقه‌ای به این نوع گوشت ندارند) بنابراین می‌توانند از منابع پروتئینی دیگری مانند مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر، پنیر و آجیل خام که حاوی تعداد زیادی اسید آمینه هستند، مکرر استفاده کنند.

خوردن پسته بعد از کاشت مو

پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از پیوند موی طبیعی، بدن خود را غنی از پروتئین و انوع ویتامین‌ها نمایید تا موهایتان به اندازه کافی تقویت و محکم شوند. از این رو پسته بدون کلسترول و منبع عالی از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله: منگنز، فسفر، فلز مس و ویتامین B6 است که برای فولیکول‌ها مو مفید هستند.

خوردن پیاز بعد از کاشت مو

ویتامین سی، ویتامین B6، پتاسیم، منگنز و فلز مس به وفور در پیاز یافت می‌شوند که برای تقویت فولیکول مو بسیار مفید هستند. همچنین پیاز حاوی فلاونوئید کورستین (flavonoid quercetin) است که به صورت یک ضد التهاب در بدن عمل کرده و از ویتامین E (یک آنتی اکسیدان قوی) محافظت و آن را در بدن حفظ می‌کند. علاوه بر این‌ها پیاز دارای انواع ترکیبات گوگردی است که فعالیت ضد باکتریایی دارد؛ از این رو مصرف آن بعد از ایمپلنت از سمت بسیاری از پزشکان متخصص کاشت مو توصیه می‌گردد.

ماسک مو برای تقویت و تسریع روند رشد مو بعد از کاشت

ماسک مو همچون ماسک‌های پوست، حاوی ترکیباتی هستند که به سلامت پوست و مو کمک می‌کنند. استفاده از مواد مغذی به صورت مستقیم بر روی موها منجر می­‌گردد مواد مورد نیاز برای مو تا حدی جذب شوند. ماسک‌های حاوی انواع روغن‌های گیاهی برای تغذیه مو بسیار مناسب هستند. معمولا ماسک‌های روغن زیتون بعد از کاشت طبیعی مو توسط پزشکان پیشنهاد می‌شود. این ماسک‌ها مجموعه‌­ای از ویتامین‌های گروه ب، E  و آنتی اکسیدان‌ها را برای تقویت مو در بر دارند. اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ نیز از دیگر موادی هستند که باعث می‌شوند مو به خوبی تقویت شده و از ریزش مجدد آن‌ جلوگیری شود. ماسک‌های میوه‌ای گزینه دیگری هستند که به تقویت بیشتر مو کمک می‌کنند.

ماسک مو که به صورت روغن است را می­توان چند ساعت قبل از حمام استفاده کرد. این ماسک‌ها مواد مغذی خود را به فولیکول و ساقه‌ مو می‌رسانند و به این ترتیب موها را نرم و خوش‌حالت می‌کنند. در نتیجه مشکل شکننده و آسیب‌پذیر بودن تارهای مو را از بین می‌برند. مراقبت‌ های بعد از پیوند طبیعی مو برای هر فردی الزامی است تا موهای خوش‌حالت و سالم داشته باشد. استفاده از روش‌های تغذیه‌ای مو و ماسک‌های مو همراه با هم تاثیر به‌سزایی در بهبود سلامت مو خواهند داشت.

ماسک های مو برای تقویت مو بعد از کاشت مو

ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

شما می‌توانید به محض انجام عمل کاشت موی طبیعی، استفاده از ماینوکسیدیل (روگاین) را شروع کنید زیرا بلافاصله شروع به تاثیرگذاری می‌کند. با این حال، نتایج قابل توجه ناشی از مصرف ماینوکسیدیل حدودا پس از شش ماه مشاهده می‌شود. با استفاده از ماینوکسیدیل، شانس خوبی برای جلوگیری از ریزش مو در آینده و ضخیم شدن را به موهای موجود خود می‌دهید. اگر تحت عمل کاشت مو FUE قرار گرفته اید، ماینوکسیدیل بیشتر به جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند و از نتیجه کاشت موی شما در آینده محافظت می‌کند. درست است که این دارو می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد اما لطفا قبل از استفاده خودسرانه از آن حتما با پزشک خود مشورت نمایید و از او اجازه لازم را کسب نمایید.

ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

لوسیون بعد از کاشت مو

همانطور که می‌دانید پس از پایان یافتن جلسه کاشت مو، ناحیه دریافت کننده مو دچار التهاب به همراه دلمه و پوسته‌های متعدد می‌شود. به دنبال ایجاد اسکالپ بر روی ناحیه تحت درمان، زبری و خشنی پوست نیز ایجاد خواهد شد و این حالت برای تمامی زیباجویان سخت و ناراحت کننده است. بسیاری از پزشکان استفاده از لوسیون بعد از کاشت مو را بلامانع می‌دانند. بنابراین شما می‌توانید نواحی پیوند شده و اهدا کننده را با لوسیون مورد تایید پزشکتان بپوشانید و حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید. استفاده از لوسیون باعث ایجاد یک اثر نرم کنندگی بر روی دلمه‌های اطراف پیوند شده می‌شود. پس از ۳۰ دقیقه پوست سر باید با آب گرم شسته شود؛ نگران نباشید اگر مقداری از لوسیون بر روی سرتان باقی بماند زیرا در مرحله بعدی که این کار را انجام بدهید، از بین می‌رود. همچنین اگر قصد استفاده از کرم یا پمادهای ترمیمی دارید باید بدون اینکه از قبل سرتان را خیس کنید، پماد (مثلا بپانتول Bepanthol) را روی ناحیه پیوند زده شده بمالید و یک لایه ضخیم از لوسیون را در آنجا اعمال نمایید و سپس حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید.

اقدامات قبل از کاشت

زمانی که شما تصمیم به کاشت طبیعی مو می‌گیرید برای دریافت بهترین نتیجه لازم است تغییرات مختصری در سبک زندگی خود اعمال کنید. برخی از نکات لازم که پیش از ایمپلنت مو باید در زندگی لحاظ کنید، به شرح زیر می‌باشند.

 • اطلاع کامل به پزشک

اگر دچار بیماری هستید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید باید با پزشک در میان بگذارید. در صورت نیاز باید مصرف برخی از داروها را قطع کنید. داروهایی مانند آسپرین یا داروهای رقیق کننده‌ خون نباید سه روز پیش از پیوند، مصرف شوند.

 • سیگار تعطیل

ترک هرگونه سیگار یا الکل در روزهای پیش از کاشت مو الزامی است. اگر سیگاری هستید یا الکل مصرف می‌کنید باید یک هفته قبل از شروع کار، مصرف آن‌ها را قطع کنید. کشیدن سیگار باعث تنگی عروق خون و در نهایت تضعیف رشد موهای پیوند شده می‌شود.

در روز عمل چکار باید انجام داد؟

پیوند مو یکی از انواع عمل‌های زیبایی متداول امروز است که در کلینیک‌های کاشت طبیعی مو انجام می‌شود. با این وجود همان‌طور که قبل از آن باید مراقبت‌هایی داشت و اصولی را رعایت کرد، در روز موعود نیز باید تابع شرایطی بود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1. پیراهن یا لباس دکمه­‌دار یا یقه باز بپوشید، به شکلی که برای تعویض لباس نیازی به در آوردن آن از ناحیه سر نباشید.
 2. کاشت طبیعی مو حدود ۶ تا ۹ ساعت به طول می‌انجامد پس صبور باشید و بی‌قراری نکنید، اگر پزشک اجازه داد، برای چند دقیقه در حین کار استراحت کرده یا چیزی میل کنید.
 3. قبل از کاشت مو استحمام کنید.
 4. باید روز قبل، استراحت کافی داشته و به هیچ عنوان استرس نداشته باشید.
 5. در حین پیوند مو نباید زیاد حرف زده و جویدن آدامس ممنوع است.

فرآیند مراقبت های پس از کاشت مو

فرآیند مراقبت های پس از کاشت طبیعی مو از همان ابتدا شروع می‌شود و شما باید حداقل دو هفته مراقب موهای پیوند زده باشید تا به نتیجه مطلوب دست یابید. این مراقبت‌ها به طور مختصر و مفید به شرح ذیل است:

 1. شب اول: مراقب نحوه خواب خود باشید تا موهای کاشته شده آسیب نبینند و از تورم صورت شما جلوگیری شود.
 2. روز اول: در صورت لزوم، محل پیوند توسط کلینیک با روش‌های مختلف از جمله PRP و لیزر تمیز شده و باند آن تعویض می‌شود.
 3. روز سوم: باید شستشوی مو را شروع کنید در این روز استفاده از برخی لوسیون‌ها و شامپوها توصیه می‌شود که تا دو هفته ادامه خواهند داشت. شستشو به ترمیم زخم‌های پیوند طبیعی مو کمک می‌کند.
 4. از ۴ تا ۵ روز پس از پیوند، محل کاشت شروع به ریزش می‌کند و این روند ۲ تا ۳ ماه ادامه خواهد داشت. این مسئله طبیعی است و جای نگرانی نخواهد بود. پس از آن موهای دائم و جدید شما شروع به رشد می‌کنند.
 5. روز ۵ تا ۷: پیوندها کمی قوی‌تر شدند و با لمس کردن آن‌ها احتمال ریزش کمتر است با این وجود نباید آن‌ها را خراش دهید.
 6. ۱۵ تا ۳۰ روز پس از کاشت مو: پس از گذشت ۲ تا ۳ هفته از کاشت طبیعی مو، موهای جدید شما به طور منظم ظاهر می‌شوند.
 7. ۱ تا ۳ ماه بعد: مجددا موها ریزش می‌کنند که ممکن است شما شوکه ‌شوید ولی جای نگرانی نیست چون دوباره موهای پیوند زده شده شروع به رشد خواهند کرد.
 8. ۴تا ۶ ماه بعد: در ماه چهارم بعد از کاشت مو، رشد موها مجددا خوب شده و طی شش ماه به پنجاه درصد از نتیجه مطلوب دست می‌یابید و تغییرات به وضوح قابل مشاهده هستند.
 9. ۶ تا ۱۲ ماه بعد: موهای کاشته شده‌ جدید، به رشد خود ادامه داده و ضخیم می‌شوند.
 10. ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد: پس از گذشت ۱۲ ماه (یکسال) نتیجه نهایی از پیوند طبیعی مو را مشاهده می‌کنید. ظاهر موها نیز بهتر، پر‌‌رنگ‌تر، بلندتر و ضخیم‌تر می‌شود. در مجموع نتیجه نهایی بین ۱۲ تا ۱۵ ماه و در ناحیه جلوی سر پس از ۱۸ تا ۲۰ ماه پس از کاشت طبیعی مو حاصل می‌شود.

مطالب بیشتر: عوارض کاشت مو

سوالات متدوال:

آیا بعد از پیوند مو می شود ورزش کرد؟

یکی از سوالاتی که برای افراد پس از پیوند مو مطرح است، مدت زمانی است که برای بازگشت به روال طبیعی زندگی باید صبر کنند. افرادی که به طور حرفه‌ای به ورزش مشغول هستند، باید مطلع باشند که انجام هرگونه حرکات ورزشی حداقل ۱۰ روز پس از کاشت ممنوع است. پس از گذشت این مدت می‌توانید از ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی و یوگا شروع کنید.

چرا حرکات ورزشی نتایج کاشت مو را تحت تاثیر قرار می دهد؟

انجام حرکات ورزشی پس از عمل کاشت می‌تواند احتمال موفقیت پیوند گرافت‌های مو را کاهش دهد. اگر علت آن را نمی‌دانید، ادامه‌ مطلب را مطالعه کنید:

 • فشار خون:

افزایش ضربان قلب در حین ورزش ممکن است منجر به افزایش فشار خون شود. نتیجه این اتفاق، خون‌ریزی در نواحی گیرنده پوست سر را رقم می‌زند.

 • تعریق:

در روزهای ابتدایی پس از پیوند طبیعی مو، پوست سر به دلیل جراحت‌های متعدد حساس‌تر است. در نتیجه تعریق ناشی از ورزش ممکن است محل برداشت و پیوند مو را حساس و آسیب‌­پذیر کند.

 • حرکات کششی:

برخی تمرینات کششی بخصوص در پشت گردن ممکن است نیرویی بر بدن و سر وارد کند که بخصوص در کاشت طبیعی مو با روش FUT روند بهبود جراحت‌های پوست را طولانی‌تر می‌کند. بنابراین پس از انجام کاشت با روش FUT توصیه می‌شود بین ۱۵ روز تا یک‌ ماه باید از ورزش فاصله بگیرید. بعد از گذشت این دوره، روند برعکس شده و ورزش می‌تواند در دراز مدت بر پیوند موی شما تاثیر مثبت بگذارد.

چه مدت پس از کاشت مو می توان به محیط کار بازگشت؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی به محیط شغلی شما بستگی دارد. اما در مجموع بعد از گذشت حدود ۱۰ روز می‌توانید به محل کار بروید. در صورت عدم رعایت نکات مراقبتی در روزهای اولیه، دوره نقاهت طولانی‌تر خواهد شد و مشکلات پوستی و حتی عفونت‌های احتمالی، تمام معادلات شما را برهم می‌زند. در نهایت اینکه نه تنها نتیجه‌ کاشت خوشایند نخواهد بود، بلکه هزینه و زمانی که برای پیوند مو صرف نموده‌اید، بر باد می‌رود.

تقویت مو بعد از کاشت مو

خواص آب کرفس بعد از کاشت مو

تغذیه بعد از پیوند مو، تاثیر بسیار زیادی بر روی سرعت بهبودی زخم‌ها و قدرت استقرار فولیکول‌ها دارد. بنابراین شما باید رژیم غذایی توصیه شده توسط متخصص را در پیش بگیرید و تا مدت زمانی که لازم است، به همین رژیم غذایی ادامه دهید تا هر چه زودتر زخم‌ها ترمیم شده و از سوی دیگر فولیکول‌ها به بهترین شکل ممکن تقویت شوند تا نتیجه ایمپلنت مو را هر چه زودتر شاهد باشید. مصرف آب کرفس بعد از کاشت مو فواید بسیار زیادی را برای شما دارد که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

با توجه به اینکه بعد از ایمپلنت مو دچار تورم و التهاب در محل بانک مو و همچنین در محل پیوند خواهید شد، بنابراین خوردن آب کرفس به کاهش این ورم کمک می‌کند. پس آب کرفس باعث می‌شود این قبیل عوارض هر چه زودتر برطرف شده و دوره نقاهت شما نیز کوتاه شود.

همچنین فراموش نکنید که آب کرفس حاوی مواد مغذی بسیار زیاد به خصوص ویتأمین‌هایی است که به تقویت فولیکول‌ها و التیام زخم‌ها کمک می‌کنند.

خوردن هندوانه بعد از کاشت مو

هندوانه یکی از خوشمزه‌ترین میوه‌های تابستانه است که تقریباً همه افراد در روز‌های گرم تابستان دوست دارند هندوانه خنک میل کنند. اگر شما در فصل تابستان عمل پیوند مو را انجام داده‌اید، حتماً از متخصص خود در مورد خوردن هندوانه بعد از ایمپلنت مو سؤال خواهید کرد و می‌خواهید بدانید که آیا این میوه اثربخشی مفید برای شما دارد یا خیر. به طور کلی چون بعد از ایمپلنت مو باید مایعات بسیار زیادی مصرف کنید تا هم زخم‌ها زودتر ترمیم شوند و هم جریان خون به سمت فولیکول‌ها افزایش یافته و تغذیه فولیکول‌ها به بهترین شکل ممکن انجام شود، بنابراین خوردن میوه‌های پر آب همانند هندوانه، گزینه بسیار خوبی است چون آب بدن را به بهترین شکل ممکن تأمین می‌کند. از طرف دیگر میوه‌ها غنی از ویتأمین‌ها، پروتئین‌ها و مواد معدنی هستند که باعث تقویت فولیکول‌ها نیز خواهند شد. پس مصرف هندوانه بعد از پیوند مو را به شما توصیه می‌کنیم.

خوردن لبنیات قبل از کاشت مو

به همان اندازه که تغذیه بعد از پیوند مو بر روی نتیجه این عمل زیبایی تاثیر می‌گذارد، رژیم غذایی شما قبل از کاشت مو نیز تضمین‌کننده میزان موفقیت عمل و همچنین دوره نقاهت شما بعد از پیوند مو خواهد بود. بنابراین حتماً باید در مورد رژیم غذایی خود به مدت ۱ تا ۲ هفته قبل از ایمپلنت مو از متخصص سؤال بپرسید. در مورد خوردن لبنیات قبل از پیوند موی طبیعی باید بگوییم که چون محصولات لبنی غنی از ویتأمین‌ها و مواد معدنی هستند، بنابراین مصرف این قبیل محصولات قبل از کاشت مو، به تقویت قوای ایمنی بدن و حتی تقویت فولیکول‌ها کمک کرده و از طرف دیگر قدرت دفاعی بدن برای ترمیم زخم‌ها را بالا می‌برد.

شما می‌توانید با مراجعه به ” کلینیک پوست و مو هلیا  و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت پیوند مو خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس حاصل نمایید. همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب‌سایت، از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید. کاشت طبیعی مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

۳ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • با سلام نکات خوب و ارزشمندی رو ارائه کردین ممنون از مجموعه هلیا

  پاسخ
  • سلام و عرض ادب
   بسیار خرسندیم که این مطلب از وب سایت کلینیک هلیا برای شما دوست عزیز مفید واقع گردید.
   پیروز و استوار باشیذ.

   پاسخ
 • سلام کاش به خانمها از قبل اعلام بفرمایید همچنین در مقالات اضافه کنید که تا هفته سوم نمیتونن روسری یا شال سر کنند و در هفته سوم هم فقط شال حریر سبک
  تشکر از زحمات تیم هلیا

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed