1. خانه
 2. پوست و مو
 3. کاشت مو
 4. آیا کاشت مو با بانک موی دیگران امکان پذیر است؟

آیا کاشت مو با بانک موی دیگران امکان پذیر است؟

پیوند مو با استفاده از بانک موی دیگران آری یا خیر

امروزه با توجه به نیاز و تقاضای بسیار زیاد افراد جامعه برای انجام عمل کاشت مو، روش‌های مختلفی برای انجام عمل زیبایی کاشت در دنیا موجود می‌باشد. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای افرادی که دارای بانک مو مناسب و با کیفیتی برای انجام عمل پیوند مو نمی‌باشند، این است که آیا امکان کاشت مو با بانک موی دیگران امکان پذیر است یا خیر؟ با ما در این بخش از بلاگ کلینیک هلیا همراه باشید تا به تمام سوالات شما در ارتباط با عمل کاشت مو با بانک موی افراد دیگر پاسخ دهیم.

توجه : این مطلب صرفا جهت آگاهی شما کاربر گرامی در سایت قرار داده شده است و در کلینیک هلیا انجام نخواهد گردید.

اینفوگرافی کاشت مو با بانک موی دیگران
اینفوگرافی کاشت مو با بانک موی دیگران

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

آیا کاشت مو با بانک موی دیگران امکان پذیر است ؟

آیا می توان با بانک موی دیگران کاشت مو انجام داد؟

در حال حاضر پیوند فولیکول مو، مورد توجه افرادی که دچار کمپشتی مو و یا طاسی سر هستند قرار گرفته است. عمل زیبایی کاشت مو با انتقال فولیکول‌های مو از ناحیه پرپشت سر و یا بدن به ناحیه پیوند مو صورت می‌گیرد. از جمله موارد مهمی که باید در پیوند فولیکول به آن دقت کرد بانک موی فرد متقاضی است، زیرا در صورت نبود بانک مو مناسب برای کاشت مو، این افراد برای عمل دچار مشکل می‌شوند. اکنون این سوال مصرح می‌شود که کاشت مو با بانک موی افراد دیگر امکان پذیر است؟

اکثر افرادی که بانک موی مناسب برای انجام عمل پیوند را ندارند به دنبال روشی برای کاشت مو از طریق بانک موی سایر افراد هستند. آنچه که تحقیقات نشان داده این است که نمی‌توان موهای فردی را به فرد دیگری پیوند کرد. دلیل اینکه نمی‌توان از بانک موی سایر افراد برای عمل زیبایی کاشت مو استفاده کرد این است که بدن هر فرد فقط به فولیکول‌های موی خود پاسخ مثبت می‌دهد زیرا هنگام پیوند فولیکول‌های مو از شخصی به فرد دیگر، شما در حال انتقال بافت هستید. اگر دو نفر از لحاظ DNA دقیقاً مطابقت نداشته باشند، سیستم ایمنی بدن فرد دریافت کننده، موهای کاشت شده از بانک موی افراد دیگر را پس می‌زند.

مزایامعایبکاشت مو با بانک موی دیگران
- عدم ایجاد زخم‌های زیاد در نواحی بانک مو
- فراهم کردن فرصت کاشت مو برای افرادی که بانک موی قوی ندارند
- کم دردسر و کوتاه‌تر بودن دوران نقاهت
- عدم مشاهده جای زخم و اسکار
- احتمال پایین درصد موفقیت در فولیکول‌های کاشته شده
- بالا بودن احتمال بروز عفونت
- عدم تطابق ویژگی‌های بافتی
- احتمال پس زدن فولیکول‌های کاشته شده
- احتمال ریزش مجدد موها در طولانی مدت
- احتمال ابتلا به بیماری‌های دیگر

کاشت مو با بانک موی فرد بیمار
- موفقیت صد در صدی در صورت رعایت تمامی موارد مراقبتی جانبی
- کم بودن احتمال بروز عفونت
- امکان کاشت مو با تراکم بالا
- دائمی بودن نتایج نهایی به دست آمده
- عدم احتمال ابتلا به بیماری‌های خاص
- احتمال به جا ماندن زخم و اسکار
- احتمال زخم و خونریزی
- احساس درد در نواحی سر و پیشانی

مطالب بیشتر: کاشت مو میکروگرافت

کاشت مو با بانک موی افراد

 آیا کاشت مو با بانک موی دیگران خطرناک است؟

کاشت مو با بانک موی مناسب همواره موفقیت‌آمیز بوده و فرد متقاضی به زیبایی گذشته و مورد نظر خود می‌رسد و اگر کاشت مو توسط افراد متخصص و با تجربه صورت گیرد می‌توان گفت عوارض کمتری خواهد داشت. همواره افرادی که دارای بانک موی ضعیف و نامناسب یا افرادی که بانک مو برای عمل زیبایی کاشت مو ندارند به دنبال کاشت مو با بانک موی سر افراد دیگر هستند اما این نکته را به خاطر داشته باشید که کاشت مو با بانک مو افراد دیگر دارای عوارض و خطرات دیگری است که باید فرد از آن‌ها اطلاع داشته باشد تا دچار مشکلات بعد عمل پیوند نشده و وقت و هزینه‌ای که افراد صرف عمل زیبایی کاشت طبیعی مو کرده‌اند به هدر نرود.

کاشت مو با بانک موی دیگران

از جمله خطرات استفاده از بانک موی سایر افراد برای پیوند مو می‌توان به ریزش مو، ایجاد عفونت و بیماری‌های دیگر اشاره کرد. دلیل این عوارض، عدم تطابق ویژگی‌های بافتی و سیستم‌های دفاعی بدن بین انسان‌ها است که سیستم ایمنی بدن، فولیکول‌های وارد شده از فرد دیگر را به عنوان مهاجم تشخیص می‌دهد و در نتیجه عمل پیوند را پس می‌زند. تمام جراحی‌ها، عدم اطمینان و خطراتی را به همراه دارند. برای مثال در حالی که هر ساله هزاران عمل جراحی کاشت مو با موفقیت انجام می‌شود، همیشه خطرات مرتبط با جراحی وجود دارد. عفونت، خونریزی، جای زخم و عوارض جانبی بیهوشی از جمله این خطرات هستند. اگر جراحی توسط یک جراح پلاستیک واجد شرایط انجام شود، خطرات بطور قابل توجهی کاهش می‌یابد. همچنین برخی از عادت‌های شخصی مانند سیگار کشیدن، در بروز عوارض تأثیر دارند. 

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

آیا کاشت مو با بانک موی دیگران با بدن بیمار سازگار است؟

یکی از سوالاتی که همواره متقاضیان کاشت موی طبیعی مطرح می‌کنند این است که آیا استفاده از فولیکول‌های موی سر دیگران با بدن فرد گیرنده سازگاری دارد یا نه؟ پزشکی مدرن، توانایی اعجاب‌انگیز پیوند قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها، کبد، لوزالمعده، روده، قرنیه و سایر ارگان‌ها از یک شخص به شخص دیگر را فراهم کرده است. فرض کنید ما دو فرد را داریم که یکی دهنده بانک مو و دیگری گیرنده آن است، از آنجایی که فرد گیرنده، بانک موی کافی برای عمل پیوند ندارد باید از فردی که بانک موی مناسب دارد مقدار مناسبی از فولیکول مو دریافت نمایید. اگر فرد گیرنده، فولیکول‌های موی فرد دیگری را دریافت کند فولیکول‌های دریافت شده از بین می‌روند یا پس‌زده می‌شوند. دلیل این امر این است که سیستم ایمنی فرد گیرنده، موهای گرفته شده از فرد دهنده را به عنوان مهاجم خارجی تلقی نموده و آن‌ها را به سرعت از بین می‌برد. در نتیجه، فرد گیرنده موهای پیوند شده را از دست می‌دهد.

سازگاری بانک موی دیگران

دلیل موفقیت پیوند ریه، قلب یا کلیه، استفاده از “داروهای ضد دفع” است. این داروها عوارض جانبی زیادی داشته و خطرات طولانی مدت بالقوه را به همراه دارند. داروهای ضد دفع نمی‌توانند به سادگی  تجویز شوند مگر اینکه دلیل پزشکی قابل توجهی وجود داشته و  فرد به سرکوب سیستم ایمنی نیاز داشته باشد. به همین دلیل انجام عمل کاشت مو از یک شخص به فرد دیگر انجام نمی‌شود. جالب اینجا است چند موقعیت نادر وجود دارد که می‌توان موهای اهدا کننده را از شخص دیگری دریافت کرد:

 • اولین وضعیت پیوند مو، در دوقلوهای یکسان است. زیرا فرد دهنده بانک مو و گیرنده مو ماده ژنتیکی یکسانی دارند و پیوند مو بدون نیاز به داروهای ضد دفع انجام می‌شود.
 • حالت دوم برای عمل زیبایی کاشت مو از فردی به فرد دیگر زمانی امکان‌پذیر است که ابتدا پیوند مغز استخوان انجام شود. پیوند مغز استخوان یک روش پزشکی است که معمولاً در صورتی که فرد بسیار بیمار باشد مانند یک فرد مبتلا به سرطان، انجام می‌شود. طی یک روش، مغز استخوان فردی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد که به موجب آن سیستم خون و سیستم ایمنی بدن خود را با سیستم ایمنی بدن شخص دیگر جایگزین می‌کند. بنابراین، اگر فرد گیرنده بانک مو، پیوند مغز استخوان را با فرد دهنده فولیکول مو انجام دهد می‌توان گفت عمل کاشت مو با موفقیت صورت می‌گیرد.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fut

مناطق اهدا کننده فولیکول های مو در بدن

نواحی اهدا کننده فولیکول های مو در بدن انسان

با توجه به نکات ذکر شده شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که در صورت عدم داشتن فولیکول‌های مناسب و کافی برای اهدا و با توجه به این نکته که نمی‌توان از فولیکول‌های فرد دیگری برای عمل کاشت استفاده نمود، پس در نتیجه فولیکول‌های مورد نیاز برای ترمیم مو از کجا تامین می‌شوند؟ بهترین بانک مو، پشت سر است اما اگر این قسمت از سر مراجعه‌کننده دارای فولیکول‌های مناسب از لحاظ جنس و ضخامت یا حتی از لحاظ تعداد و تراکم نباشد، پزشک مجبور است از نواحی دیگر بدن وی، فولیکول‌ها را تامین نماید. در این شرایط پزشک متخصص کاشت مو از موهای نواحی بدن که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره شده است، برای پیوند مو استفاده خواهد نمود.

 1. ریش یکی از مناطق اهدا‌کننده مناسب برای ترمیم موی طبیعی خواهد بود و بزرگترین مزیت آن این است که این فولیکول‌ها تحت تاثیر DHT رشد می‌کنند. اما باید توجه داشت که نمی‌توان از فولیکول‌های ریش برای پیوند در نقاط مرزی خط مو استفاده نمود.
 2. موهای موجود روی شکم و سینه نیز می‌تواند جایگزین مناسبی برای فولیکول‌های مورد نیاز در کاشت مو باشد زیرا آن‌ها نازک بوده و به راحتی تراکم مناسب را به ارمغان می‌آورند.
 3. اما آخرین گزینه مورد نظر و موجود، برداشت مو از نقاطی از بدن است که رشد آن‌ها غیرقابل پیش‌بینی بوده و باید از آن اجتناب شود.

این موهای پیوند زده شده باید از لحاظ رنگ، جنس و ضخامت با موهای موجود بر سر فرد تطابق داشته باشند بنابراین انجام چنین پیوندی نیازمند دقت بالای پزشک می‌باشد، زیرا تجربه و تخصص پزشک متخصص ضمانت‌کننده کیفیت ترمیم مو در چنین شرایطی است.

با این وجود نگرانی‌هایی نیز برای افرادی که از موهای بدن خود برای کاشت طبیعی مو استفاده می‌کنند، وجود دارد:

 • تفاوت در ساختار موهای بدن و موی موجود بر سر
 • نحوه انجام برداشت موهای بدن
 • ناسازگاری بین موهای بدن و موهای سر و پس زدن موهای پیوند زده شده
 • نابودی کامل موهای پیوند زده شده پس از دو یا سه سال

یکی از معایب پیوند موی بدن با سر این است که کیفیت موهای بدن نسبت به موهای سر پایین‌تر بوده و در نتیجه بیشتر دچار ریزش خواهند شد. به همین دلیل در هنگام شروع به کار، پزشک متخصص از تعداد گرافت‌های بیشتری برای پیوند استفاده می‌کند تا اگر موها پس از کاشت دچار ریزش شدند، تراکم موی سر حفظ شود و حالت طبیعی خود را از دست ندهد. همچنین باید توجه داشته باشید که میزان موفقیت کاشت مو طبیعی با موهای سر بیشتر از کاشت طبیعی مو با موهای بدن خواهد بود. علت این امر آن است که موهای بدن مانند موی سر منحصر بفرد و محدود نیستند. بطور مثال اگر برای ترمیم موی سر از موهای بدن او استفاده شود، ممکن است از ۲۰۰۰ پیوندی که انجام می‌شود، تنها ۱۰۰۰ پیوند کامل شده و رشد کنند. این در حالی است که اگر همین کاشت مو با موهای سر وی انجام شود، از ۲۰۰۰ پیوند، همه‌ پیوندها رشد کرده و شما به راحتی به نتیجه دلخواه خود دست خواهید یافت. یکی از نگرانی‌های افراد، وجود علائم و زخم‌ها در نقاط اهداکننده می‌باشد و اینکه آیا جای این زخم‌ها دائمی خواهد بود یا خیر! اما لازم است بدانید که زخم‌ها طی چند هفته از بین رفته و آثاری بعد از آن‌ها مشاهده نخواهید کرد.

مطالب بیشتر: بهترین روش کاشت مو در ایران

کاندید مناسب برای انجام کاشت مو با فولیکول های اندام دیگر

به دلیل اینکه کاشت طبیعی مو یکی از درمان‌های زیبایی می‌‌باشد، برای انجام آن، فرد باید دارای ویژگی‌هایی باشد تا تحت درمان قرار گیرد.

 • سن مناسب مراجعه کننده

با اینکه هیچ‌گونه حد قانونی برای سن مناسب کاشت مو وجود ندارد، اما پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل تا سن ۲۵ سالگی، پیوند فولیکول انجام نشود. دلیل این امر آن است که پس از این مدت پزشک می‌تواند دقیق‌تر نواحی ریزش مو را تشخیص داده و سپس اقدام به کاشت مو نماید.

 • مقدار تراکم کم موهای سر

پیوند فولیکولی مو شامل دو مرحله می‌باشد:

 1. استخراج قوی‌ترین و بیشترین فولیکول‌ها برای رشد مجدد
 2. کاشتن آن‌ها در محل مناسب

در صورت عدم داشتن تعداد فولیکول‌های مناسب، پزشک از نواحی دیگر بدن فرد برای استخراج مو و انتقال آن‌ها استفاده خواهد کرد.

 • سلامتی عمومی بدن متقاضی

مراجعه‌کننده باید از سلامتی عمومی کامل برخوردار باشد تا در صورت بروز هر گونه عارضه احتمالی، بدن توانایی مقابله با آن را داشته و به سرعت بهبود یابد.

 • آماده سازی های اولیه برای اقدامات عمل مناسب بدن

فرد باید آمادگی هر گونه تغییر در ظاهر خود را داشته باشد. برخی افراد از پزشک انتظارات بیش از حد معمول داشته و زمانی که درمان به اتمام می‌رسد، کاملا ناامید شده و از پزشک خود ناراضی می‌شوند در حالی که پزشک در حد توان، کار خود را به درستی انجام می‌دهد.

توصیه های پزشکی در مورد کاشت مو با بانک موی دیگران

از آنجایی که عمل پیوند مو دارای عوارض و خطراتی است باید توصیه‌های که پزشکان درباره کاشت مو دارند را جدی گرفته تا عوارض پیوند فولیکولی مو در تمامی روش‌ها به حداقل برسد و شخص متقاضی پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو دچار مشکلی نشود.

نکات مهم درباره بانک موی دیگران

از نظر پزشکان متخصص از آنجایی که کاشت مو با بانک موی دیگران موجب عفونت در موی کاشته شده و ریزش مو می‌شود، این روش عمل زیبایی توصیه نمی‌شود مگر در حالت‌هایی مانند پیوند مغز استخوان و دو قلوهای یکسان بودن می‌توان این عمل کاشت مو با بانک موی دیگران را انجام داد. پس مطلوب است در صورت داشتن شرایط، کاشت مو با استفاده از مو و فولیکول‌های خود شخص انجام شود و تنها در صورت عدم داشتن شرایط و معیارهای ذکر شده اقدام به hair transplant از بانک موی دیگران انجام کند. 

شما می‌توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و ممو از قیمت کاشت مو خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید. کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می‌گیرد.

آیا خانم‌ها برای کاشت مو نیاز به تراشیدن موی سر دارند ؟

بله این عمل ممکن است، اما در شرایط خاصی که فرد هیچ بانک موی مناسبی جهت کاشت در منطقه طاس سر خود نداشته باشد و پزشک متخصص پس از آزمایشات لازم این روش را توصیه کند. البته همانگونه که گفته شد، برای استفاده از این روش یا باید پیوند مغز استخوان صورت گرفته و یا فرد اهدا کننده و گیرنده، دو قلوی همسان باشند.

آیا کاشت مو از بانک موی افراد عوارضی به همراه دارد؟

بله هر عمل زیبایی دارای عوارضی است البته این عوارض احتمالی هستند اما از بروز آن‌ها نباید چشم پوشی کرد. عوارض احتمالی پیوند طبیعی مو با بانک موی دیگران عبارتند از ریزش مو، خارش، عفونت و…

در صورت پیدا نکردن بانک مو، امکان پیوند بدون بانک مو امکان پذیر است؟

بله این امر با روشی به نام HRT ، بدون نیاز به بانک مو صورت می‌گیرد و جلوه‌ای طبیعی خواهد داشت.

چه نواحی برای اهدای بانک مو مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

به طور معمول فولیکول از نواحی پشت سر برداشت می‌شود و در افرادی که فولیکول پشت سر آن‌ها نیز قوی نیست، از نواحی دیگر بدن همچون سینه، برداشت و در محل طاسی استفاده می‌شود.

چه افرادی برای کاشت مو از بانک موی دیگران مناسب هستند؟

افرادی که بانک موی مناسب و همچنین شرایط جسمی مناسب نداشته باشند می‌توانند در صورت داشتن شرایط ذکر شده، کاشت طبیعی مو با بانک موی دیگران را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed